کد خبر: 847845 A

سیزدهمین روز متوالی از اعتصاب‌های فراگیر کارکنان در بخش‌های دولتی و خصوصی فرانسه از بامداد سه‌شنبه ۱۷ دسامبر (۲۶ آذر) آغاز شد.

به گزارش ایلنا به نقل از یورونیوز، اعتصاب سراسری در اعتراض به لایحه دولتی اصلاح قانون بازنشستگی در فرانسه قرار است در این روز که آن را «روز سیاه» اعتصاب نامیده‌اند، به اوج خود برسد. مهم‌ترین اتحادیه‌های صنفی و کارگری فرانسه به جز اعتصاب فراخوانی نیز برای راهپیمایی در این روز در پاریس صادر کرده‌اند. انتظار می‌رود نظیر چنین تظاهراتی در شهرهای دیگر فرانسه نیز برگزار شود.

اعتصاب بزرگ فرانسه احتمالا از امروز سه‌شنبه ابعاد وسیع‌تری خواهد یافت زیرا بزرگ‌ترین اتحادیه صنفی فرانسه یعنی «س‌اف‌دت» نیز برای نخستین بار از آغاز اعتراض‌ها برای شرکت در این حرکت فراخوان داده است.

در روز سه‌شنبه ۵۰ درصد از معلمان مقطع دبستان قصد پیوستن به صف اعتصابی‌ها را دارند و تشکل‌های دانشجویی در سراسر کشور برای شرکت در راهپیمایی اعلام آمادگی کرده‌اند. با این حال اعتصاب کارکنان بخش حمل و نقل و راه‌آهن همچنان مهم‌ترین و تأثیرگذارترین حرکت اعتراضی است.

شرکت راه‌آهن سراسری فرانسه، «اس‌ان‌س‌اف» اعلام کرد به دلیل اعتصاب رانندگان، سوزنبانان و مأموران کنترل، در روز سه‌شنبه حداکثر از هر ۴ قطار سریع‌السیر این شرکت تنها یکی حرکت می‌کند. شرکت اتوبوس‌ها و قطارهای شهری پاریس، «ارآت‌پ» نیز گفته است که حرکت قطارها در این شهر به شدت مختل خواهد شد به طوری که حد اقل ۸ خط مترو در این شهر به طور کامل متوقف می‌شود.

بسیاری از کارکنان بخش‌های بهداشت و درمان و ادارات دولتی نیز گفته‌اند که در این روز به اعتصاب می‌پیوندند.

اعتصاب در فرانسه اعتراض به افزایش سن بازنشستگی در فرانسه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر