کد خبر: 847284 A

کمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت مطرح کرد؛

جمعی از معلولان کشور خواهان تجدیدنظر در لایحه بودجه ۹۹ و تعیین منابع کافی برای ردیف اعتباری بودجه معلولان شدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، کمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت طی نامه‌ای به نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواستار تجدیدنظر در لایحه بودجه ۹۹ و تعیین منابع کافی برای ردیف اعتباری بودجه اجرای قانون معلولان، نسبت به تصویب طرحی با هدف تعیین پرداخت به موقع و کامل بودجه قانون معلولان و سازمان بهزیستی شدند.

در این نامه می‌خوانیم: قانون حمایت از حقوق معلولان توسط شما نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در اسفند ۹۶ تصویب و از اردیبهشت ۹۷ توسط رئیس جمهور به کلیه وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد. متاسفانه با گذشت نزدیک به ۲۰ ماه از ابلاغ آن، بخش‌های بسیاری از این قانون به دلیل تمرد دستگاه‌ها اجرا نمی‌شوند. سازمان برنامه‌ و بودجه اعتبار مورد نیاز اجرای آن را تخصیص نمی‌دهد و همان مبالغ ناچیز تخصیص یافته را هم به موقع پرداخت نمی‌کند یا به عناوین دیگر بخشی از همان بودجه ناچیز را حذف ‌می‌کند.

در بخش دیگری از این نامه آمده است: برای مثال؛سازمان برنامه و بودجه در قانون بودجه ۹۷، مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان بودجه برای اجرای قانون معلولان اختصاص داد که متاسفانه هیچ مبلغی از آن را پرداخت نکرد. در قانون بودجه سال ۹۸ مبلغ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان از بودجه ۱۲ هزار و پانصد میلیارد تومانی مورد نیاز را به اجرای قانون معلولان اختصاص داد. اولا تا آخر آذرماه فقط ۱۷۸ میلیارد تومان از این بودجه را پرداخت نموده. دوما ۳۳ میلیارد تومان معادل ۳ درصد از این بودجه را با استناد به قانون استفاده متوازن از امکانات کشور از کل آن کسر نموده است. در حالی که طبق ماده ۶۷ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، بودجه کمیته امداد و سازمان بهزیستی مشمول قانون استفاده متوازن از امکانات کشور نمی‌شوند ولی سازمان برنامه ‌و بودجه با تفسیر به رای خود هر سال بخش قابل توجهی از بودجه ناچیز محرومترین اقشار جامعه را کسر می‌کند! سوما هیچ تضمینی برای پرداخت کل بودجه تا پایان سال وجود ندارد.

در این نامه می‌خوانیم: همچنین مستمری مددجویان طبق ماده ۷۹ برنامه ششم توسعه تاکنون محقق نشده و نیز افزایش ۲۰ درصدی مستمری ناچیز سال ۹۸ مددجویان از محل هدفمندی یارانه‌ها تاکنون ‌صورت نگرفته است. هم‌اکنون نیز سازمان برنامه و بودجه در لایحه بودجه ۹۹ از ۲۰ هزار میلیارد تومان بودجه مورد نیاز اجرای قانون معلولان، تنها هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای آن در نظر گرفته که با توجه به شرایط فعلی و تورم افسارگسیخته و پیش‌بینی شرایط سخت‌تر سال آینده، وضعیت معیشتی، درمانی، توانبخشی، مراقبتی، تردد، بیکاری و ... افراد دارای معلولیت به مراتب دشوارتر از هر زمان دیگری شده و باعث بحرانی‌تر شدن زندگی آنان و خانواده‌هایشان خواهد شد. به همین ترتیب موادی از جمله ۲,۴,۵,۶,۷,۱۰,۲۰,۲۱,۲۷,۲۸ قانون معلولان همچنان مورد غفلت واقع شده و اجرا نمی‌‌شوند.

در پایان آمده است: لذا بدین وسیله از شما نماینده محترم درخواست دارد ضمن تجدیدنظر در لایحه بودجه ۹۹ و تعیین منابع کافی برای ردیف اعتباری بودجه اجرای قانون معلولان، نسبت به تصویب طرحی با هدف تعیین پرداخت به موقع و کامل بودجه قانون معلولان و سازمان بهزیستی اقدام فرمائید.

کمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت قانون معلولان معلولان کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر