کد خبر: 847020 A

رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای مطرح کرد؛

اولین کارگروه مشترک تخصصی اشتغال و مهارت استان یزد با حضور علی اوسط هاشمی، معاون وزیر تعاون و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور و محمدعلی طالبی، استاندار یزد در محل استانداری یزد تشکیل شد.

به گزارش ایلنا، علی اوسط هاشمی (معاون وزیر تعاون و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور) در اولین کارگروه مشترک تخصصی اشتغال و مهارت استان یزد با حضور استاندار بر هم‌افزایی شورای عالی اشتغال و شورای عالی آموزش و تربیت فنی و حرفه‌ای و مهارتی تأکید کرد.

هاشمی، معاون وزیر کار، در این کارگروه گفت: تاکنون پنج هزار و ۴۰۰ استاندارد آموزش فنی و حرفه‌ای  برای رشته‌های فنی پایه گذاری شده است و تا پایان سال ۱۳۹۹، دو هزار استاندارد دیگر به این مجموعه اضافه می شود.

وی با اشاره به معضل بیکاری به عنوان تهدیدی برای جامعه، افزود: بیکاری هویت و احساس مؤثر بودن را از انسان می‌گیرد در حالیکه اگر این هویت به درستی شکل گیرد، موجب شادمانی و خودباوری می‌شود.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، پیشرفت تکنولوژی را راهی موثر برای ایجاد اشتغال پایدار دانست و اظهار کرد: سرعت پیشرفت تکنولوژی و دانش به گونه‌ای است که در آینده ۴۷ درصد مشاغل را تهدید می‌کند.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با تأکید بر ظرفیت‌های استان یزد در زمینه مهارت‌آموزی، تصریح کرد: استان یزد با ایجاد و تقویت روحیه خودباوری می‌تواند استان پیشرو در ایجاد مشاغل پایدار شود و نخستین استانی در کشور باشد که با کمک مهارت آموزی زمان انتظار برای اشتغال را کاهش می دهد.

هاشمی با تأکید بر تقدم مهارت بر اشتغال، بیان کرد: در کارگاه‌های آموزش فنی و حرفه‌ای فعالیت مبتنی بر  تفکر مد نظر است‌.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تولید سالانه ۱۶ میلیون تن فولاد در کشور بیان کرد: طبق استاندارد هزینه ده درصد این میزان برای جوشکاری است. جوشکاری یک رشته صنعت‌ساز است به طوریکه برای آن در سازمان آموزش فنی  و حرفه‌ای کشور ۳۶ حرفه استانداردسازی شده است.

در ادامه،  محمد علی طالبی، استاندار یزد، تلاش های اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان را در ایجاد اشتغال و آموزش علاقه‌مندان در رشته‌های مهارتی مثبت ارزیابی کرد و بر ضرورت استمرار ارائه دوره های مورد نیاز آموزش فنی و حرفه ای در استان تأکید کرد.

وی گفت: رونق تولید و اشتغال موضوع مهمی است که مورد تأکید نظام  و دولت است و باید با جدیت برای تحقق برنامه‌ها  و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای بیش از گذشته اقدام مناسب به عمل آید.

طالبی افزود: برای این مهم، جذب جوانان و همکاری تمام بخش‌ها نیاز است و باید همه در کنار هم مهارت‌آموزی و کارآفرینی را در اولویت قرار دهند.

همچنین مهمترین پیشنهادات و مصوبات اولین کارگروه مشترک تخصصی اشتغال و مهارت استان یزد به شرح زیر اعلام شد:

کلیه دستگاه‌های اجرایی مرتبط با سامانه رصد اشتغال، ضمن تسریع در عملیاتی کردن میزان اشتغال تعهد شده در سال جاری، عملکرد خود را در سامانه مذکور ثبت نمایند.

اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان یزد با مساعدت سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، پیگیری اقدامات لازم برای عملیاتی کردن راه‌اندازی دپارتمان ساختمان، برگزاری مسابقات مهارت جهان اسلام و المپیاد آجرچینی، کاشی و سرامیک در استان یزد به عنوان اقدام ملی در حوزه مهارت را مبذول نماید. در این راستا کلیه دستگاه‌های اجرایی و دانشگاه های استان مساعدت و همکاری لازم را معمول دارند.

در راستای اجرای برنامه بازرسی دوره ای از تأسیسات ساختمانی در سطح استان و برگزاری دوره‌های مهارت آموزی لازم جهت صدور کارت مهارت فنی، سازمان نظام مهندسی ساختمان با همکاری اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان یزد، اقدام لازم به عمل آورد.

استان یزد سازمان فنی و حرفه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر