کد خبر: 843919 A

در پاسخ به یک گزارش؛

سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرده است: نسبت به اصلاح ساختار مالیاتی اقدام شده است.

به گزارش ایلنا، مدیرکل دفتر روابط عمومی و فرهنگ‌سازی مالیاتی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد:

نظر به انتشار مطلبی با عنوان «اصلاح پایه‌های مالیاتی هنوز در دستور کار نیست/ دولت چرا سراغ ثروتمندان بی‌درد نمی‌رود؟» در خبرگزاری متبوع مورخ 2/9/1398، مقتضی است دستور فرمایید مطابق قانون جهت تنویر افکار عمومی توضیحات سازمان امور مالیاتی کشور به شرح ذیل منعکس گردد:

اصلاح پایه‌های مالیاتی در دو قالب گسترش پایه‌های مالیاتی موجود از طریق کاهش معافیت‌های مالیاتی و معرفی پایه‌های جدید مالیاتی قابل پیگیری می‌باشد. در این راستا سازمان امور مالیاتی کشور با انجام مطالعات کارشناسی، نسبت به تهیه پیش‌نویس لوایح مربوط به ساماندهی نظام معافیت‌ها و مشوق‌های مالیاتی و معرفی پایه مالیات بر عایدی سرمایه اقدام کرده است. از سوی دیگر، طبق مطالعات و مبانی نظری موجود و نیز تجارت سایر کشورها، لازمه ارتقای عدالت مالیاتی، ایجاد شفافیت در مورد وضعیت اقتصادی افراد مختلف و بهبود شرایط توزیع درآمد در جامعه، تغییر روش مالیات‌ستانی از سیستم منبع محور موجود به سمت پیاده‌سازی نظام مالیات بر مجموع درآمد اشخاص حقیقی (rit) می‌باشد. بر همین اساس پیشنویس لایحه مربوطه توسط سازمان امور مالیاتی کشور تهیه شده است.

شایان ذکر است با عنایت بر لزوم پرهیز از تغییرات مکرر در قوانین مالیاتی، مقرر شده است سه موضوع مذکور در قالب لایحه جامع «اصلاح برخی قوانین و مقررات مالیاتی» تقدیم شود. در این راستا لایحه یادشده از سوی سازمان امور مالیاتی کشور تدوین شده و در حال حاضر در وزارت امور اقتصادی و دارایی در حال بررسی است که امید می‌رود ظرف هفته‌های آتی تقدیم دولت شود.

انتهای پیام/
سازمان امور مالیاتی کشور اصلاح پایه‌های مالیاتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر