کد خبر: 834690 A

روز گذشته (۲۳ آبان ماه) شماری از پزشکان، پرستاران و کارمندان بیمارستان‌های دولتی فرانسه همزمان درپاریس و چند شهر دیگر در اعتراض به کاهش بودجه بهداشتی دست به اعتصاب زدند.

به گزارش ایلنا به نقل خبرگزاری فرانسه؛ بیمارستان‌ های عمومی این کشور از سال ۲۰۰۵ میلادی تاکنون مجبور شده‌اند ۹ میلیارد یورو از هزینه‌های خود را کاهش دهند.

بر اساس این گزارش ؛صدها پزشک، پرستار، دانشجوی پزشکی و کارمند بیمارستانی  روز پنجشنبه  همزمان دردر پاریس و شمار دیگری از شهرها اعتصاب کردند. در عین حال آنها از امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه خواستند «بیمارستان‌های دولتی را نجات دهد.»

معترضان همچنین خواستار اعطاری بودجه اضطراری ۳.۸ میلیارد دلاری به بیمارستان‌ های دولتی شده‌اند.

سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۰۰ فرانسه را دارای بهترین نظام پزشکی در میان ۱۹۱ کشور رده‌بندی کرد. اما «موسسه استاندارد و ارزیابی» در سال ۲۰۱۷ نظام پزشکی فرانسه را در رده پانزدهم دنیا قرار داد.

اعتراضات جامعه پزشکی دولت فرانسه را نگران کرده است. دولت نگران است که کارمندان بخش بهداشت به سایر گروه‌های ناراضی که قرار است در ماه دسامبر اعتصاب گسترده‌ای بر پا کنند، ملحق شوند.

فرانسه بیش از یک سال است که با تظاهرات هفتگی معترضان موسوم به «جلیقه زردها» روبروست. مکرون برای آنکه از شدت اعتراضات پیش رو بکاهد وعده داده است که سرمایه‌گذاری در بخش بهداشت و درمان را افزایش دهد.

تجمع پزشکان وپرستاران وکارکنان بیمارستان های دولتی فرانسه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر