کد خبر: 831757 A

محمد شریعتمداری:

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: نظارت بر تخصیص منابع، مهمترین رویکرد شورایعالی اشتغال است.

به گزارش ایلنا، محمد شریعتمداری در جلسه کمیسیون تخصصی شورای عالی اشتغال که با حضور اعضای این شورا برگزار شد، تصریح کرد: بخشی از کار نظارت هم باید به استان‌ها سپرده شود. سپردن نظارت به استان‌ها برای جلوگیری از مغایرت‌ها مهم است تا مغایرت‌ها تبدیل به انحراف پایدار و ماندگار نشود.

وی افزود: البته فقدان جایگاه مداخلات توسعه‌ای ناظر بر بازار کار یکی ازنواقص موجود است که  بر همین اساس با اقدامات توسعه‌ای باید زمینه  اشتغال واقعی، ماندگار و پایدار فراهم شود.

شریعتمداری  با بیان اینکه معمولا فرد وام گیرنده در زمینه کاری خود مهارت دارد، گفت: اگر افرادی که در طرح‌های اشتغال‌زایی شاغل می‌شوند دارای مهارت کافی نباشند آسیب‌زاست.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: مسئله آموزش و مهارت در ادامه مسیر اشتغال است. باید جلسه ای مشترک با سازمان فنی و حرفه‌ای کشور با موضوع مهارت افزایی درطرح های توسعه اشتغال ملی و  روستایی برگزار شود.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی تشکیل کارگروه اشتغال استانی را برای بررسی برنامه‌ها و جهت گیریهای اشتغالزایی مهم دانست و افزود: برای تبیین اعلام نرخ بیکاری در بین مردم، نقش نظام جامع اطلاعات بازار کار بسیار مهم ارزیابی می‌شود.

وی هچنین  بر ایجاد اشتغال و توانمندسازی افرادی که تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند و خروج آنها از این چرخه تاکید کرد.

شریعتمداری در خصوص نقش تعاون در توسعه اشتغال گفت: آنچه برای ما مهم است افزایش سهم تعاون درتولید ناخالص داخلی است که باید این موضوع را با اشتغال افراد درتعاونی‌های روستایی پیش برد و در این راستا  باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که در شرایط برابر، طرح‌های تعاونی ارجحیت داشته باشند.

شریعتمداری افزود: گزارش‌های طرح‌های اشتغال زایی باید از طریق سامانه ناظر که مردم به آن دسترسی دارند، اطلاع‌رسانی شود.

وی با بیان اینکه طراحی یک شبکه ارتباطی بین همه واحدهای تولیدی به توسعه بازارکار کمک می‌کند تعامل با مجموعه تشکل‌ها را ضروری خواند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیکاری را از مهمترین مسائل کشور دانست و افزود:  مدیریت این موضوع هم  به برنامه‌های بلند مدت و کوتاه مدت و هم برنامه‌های ضربتی نیاز دارد.

 مهارت ، پایه اشتغال پایدار است

در ادامه این نشست  اوسط هاشمی، رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور با تاکید بر مقوله مهارت و  مهارت افزایی در جهت پیشبرد اهداف در حوزه اشتغال گفت: دنیای امروز دنیای مهارت است و جهت‌گیری‌ها باید به مهارت و توانمندسازی معطوف باشد.

وی با بیان اینکه ارزش انسان توانمند مورد غفلت واقع شده است، افزود: در حال حاضر و با توجه به شرایط فعلی کشور، سهم انسان توانمند و با تخصص باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

هاشمی با تاکید براینکه  باید موضوع مهارت را جدی گرفت گفت: پایداری جمعیت یکی از مهمترین عوامل است.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور  با بیان اینکه پایه اشتغال پایدار را مهارت تشکیل می‌دهد، افزود: آموزش‌های غیر رسمی در کنار نظام آموزشی رسمی می‌تواند سهم بسیار بالایی در کاهش نرخ بیکاری داشته باشد.

وی همچنین بر لزوم تقویت کمیته آموزش و برگزاری منظم این جلسات تاکید کرد.  

شبکه سازی و نهاد سازی  منجر به ایجاد اشتغال پایدار می شود

در ادامه این نشست  کبیری  معاون امور تعاون وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: تثبیت اشتغال موجود منوط به این  است که بازار تولیدات حفظ شود که در نهایت به ایجاد اشتغال پایدار منجر می‌شود.

وی تصریح کرد: در بحث توسعه بازار و با هدف تثبیت اشتغال نیازمند جدیت بیشتری هستیم و با اولویت قرار دادن  طرح های تعاونی نسبت  به طرح های فردی می توان اهداف مورد نظر را محقق ساخت.

کبیری افزود:  بخش تعاون می تواند به اشتغال پایدار در روستاها کمک کند و افراد در قالب تعاونی‌ها و با ثبت نام در سامانه کارا می‌توانند در توسعه اشتغال روستایی نقش ایفا کنند.

وی بر ایجاد نهاد سازی تاکید وتصریح کرد: شبکه سازی و نهاد سازی به ایجاد اشتغال پایدار منجر  شود.

کبیری بر لزوم  افزایش سهم بخش تعاون از طریق اجرای برخی از طرحهها در این حوزه تاکید کرد و افزود: در همین راستا اجرای طرح" تاب " در بخش تعاون و در حوزه اشتغالزایی پیش بینی شده است.

وی ادامه داد: با اعمال ابزار نظارتی و جدی گرفتن بعد کنترل و نظارت بر اجرای طرح‌های اشتغال‌زایی  میزان تاثیرگذاری این سیاست‌ها بیشتر مشخص می‌شود.

برنامه محور شدن فعالیت ها در حوزه اشتغالزایی

عیسی منصوری معاون توسعه اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی نیز اظهار داشت : برای توسعه اشتغال،  نیازمند توسعه مهارت، ارتقای فناوری  و سرعت بخشیدن به برنامه ها هستیم.

وی تصریح کرد: آنچه که اشتغال ایجاد می‌کند تنها وام نیست،  بلکه  برای رسیدن به برنامه‌های واقعی اشتغال همه دستگاه‌های اجرایی باید نقش ایفا کنند.

منصوری  تثبیت اشتغال موجود در کنار ایجاد و توسعه اشتغال را مهم ارزیابی کرد و افزود: بسته‌های تثبیت اشتغال باید اجرایی شود.

برپایه این گزارش در این جلسه اعضای کمیسون تخصصی اشتغال گزارشی از  فرایند انجام کار در حوزه اشتغالزایی ارائه کردند.

کمیسیون و شورای عالی اشتغال  مصوباتی نیز داست که مهمترین مصوبات آن شامل: سیاست‌های اشتغالزای سال رونق و تولید تا پایان سال جاری، برنامه های ذیل تبصره ۱۸ قانون بودجه و برنامه حمایت از اشتغال روستائی و عشایری است. همچنین به منظور هماهنگی و حفظ یکپارچگی در ارایه گزارشها و نظارت عملیاتی و عالی بر اجرای برنامه اشتغال روستایی و عشایری، سامانه ناظر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، به عنوان سامانه مرجع و ابزار مناسب نظارت عملیاتی و عالی تعیین می‌شود. و هماهنگی و اقدامات لازم زیرساختی و نهادی در ایجاد مرجعیت برای سامانه ناظر در سایر حوزه‌های سیاست‌های اشتغال و بازار کار به عمل آید. به منظور افزایش اثربخشی اجرای برنامه اشتغال روستایی، برنامه پیاده‌سازی اقدامات توسعه ای ناظر بر توسعه بازار، توسعه مهارت، ارتقای تکنولوژی و کیفیت محصولات، پیاده‌سازی مکانیسم‌های جدید تامین مالی در مناطق هدف روستایی و عشایری و شبکه‌سازی بنگاه‌های کسب و کار و تثبیت اشتغال تنظیم و اجرا گردد. دیگر مصوبات کمیسیون و شورای عالی اشتغال نیز عبارتند از اینکه کمیته‌های نظارت استان مسئولیت پیگیری فوری اقدامات در خصوص رفع مغایرت و کاهش انحرافات ناشی از اجرای برنامه اشتغال روستایی و عشایری در هر استان، را عهده‌دار بوده و استانداران بر اجرای آن نظارت می نمایند. برنامه بهبود وضعیت مهارتی مرتبط با برنامه اشتغال روستایی و برنامه افزایش سهم تعاون در اشتغال تنظیم و اجرایی گردد. در اجرای برنامه‌های توسعه اشتغال از مشارکت و همکاری تشکلهای بخش خصوصی بهره برداری گردد. همچنین کلیه اعضای شورا و دستگاه‌های اجرایی در ارایه برنامه‌ها و گزارشات حوزه اشتغال (با توجه به شاخص‌های نرخ مشارکت، بیکاری، اشتغال رسمی و غیررسمی و ...)، تفکیک جنسیتی و ارایه آمار برای اقشار خاص را لحاظ نمایند.کلیه اعضا و دستگاه‌های اجرایی مکلفند اجرای اثربخش برنامه‌های حوزه اشتغال و نتایج آن را بطور شفاف و موثر، اطلاع  رسانی نمایند و جلسات آتی کمیسیون تخصصی و شورای عالی اشتغال با فاصله زمانی کمتر برگزار شود.

محمد شریعتمداری‌
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر