کد خبر: 827013 A

سردار علایی در «عصرانه فرهنگی و اجتماعی» وزارت کار:

برنامه عصرانه فرهنگی و اجتماعی در وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی با حضور سردار حسین علایی از فرماندهان دوران دفاع مقدس، ابراهیم صادقی فر، معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر و جمعی از فرهیختگان برگزار شد.

به گزارش ایلنا، در این برنامه، علایی گفت: در دوران دفاع مقدس، دستاوردهای بزرگی داشتیم که هنوز هم از آنها استفاده می کنیم. به عنوان نمونه در حوزه نظامی و امنیت ملی کشورمان به مرز بازدارندگی رسیده است. بدین معنا که وقتی که قوی ترین قدرت جهان به فکر جنگ با ایران می افتد، با احتیاط رفتار می کند. بنابراین ما در جنگ متوقف نشدیم و توانستیم تجربیات خوبی کسب کنیم.

وی افزود: در هرجنگی شکست و پیروزی وجود دارد. در سال اول جنگ، نیروهای عراقی ۲۰ هزار کیلومتر از سرزمین ما را به همراه برخی مراکز حساس تصرف کردند. پنج استان ما را مستقیماً درگیر جنگ ساختند و ابتکار عمل را در دست داشتند اما کم کم، ورق برگشت و پیروزی های ما بیشتر شد.

علایی یادآور شد: در نگاه حضرت امام ره سه ویژگی داشت: ۱- امام از بحران بزرگی همانند جنگ نترسید. ۲- مسئله جنگ را کوچک نشمارد و گفت اگر این جنگ بیست سال هم طول بکشد ما ایستاده ایم . ۳- امام می گفت : ما می توانیم. دشمن با آمادگی و برنامه ریزی و حمایت خارجی حمله کرد اما ما آماده نبودیم حمایت نداشتیم و سلاح های دشمن اضافه تر می شد و لی سلاح های ما روبه اتمام بود. اما امام  جمله بزرگی گفت: اگر بخواهیم می توانیم . یعنی اگر شما قدم بردارید ، خدا هم کمک و یاری می کند. (ان تنصروا الله ینصرکم)

وی افزود: این نگاه امام باعث شد همه فهمیدند که دفاع بر همه واجب است. یعنی اگر الان هم احساس کنند که باید وارد دفاع اقتصادی شوند مردم آماده اند. امام می گفت: هرکس به اندازه وسعش کمک کند و وارد شود فرهنگی ، اجتماعی، اقتصادی ، نظامی و ...

علایی تاکید کرد: مهمترین ویژگی امام این بود که بستر حرکت را فراهم کردند، بستر که آماده شد فرهنگ دفاع و پیشرفت نیز نضج گرفت. الان هم اگر بستر و فضای کسب و کار، تصحیح و تسهیل شود، همه می توانند وارد شوند. یکی دیگر از رویکردهای مهم امام این بود که گفت مردم می توانند ارتش، راه بیندازند. بنابراین تبریزی ها لشکر عاشورا ، خراسانی ها، لشکر امام رضا، کرمانی ها، لشکر ثارالله، اصفهانی ها، لشکر امام حسین و مناطق مختلف یگان های گوناگون تشکیل دادند. در منطق امام شکست معنا نداشت. امام می گفت: چه بکشید و چه کشته شوید، پیروزید. در کار اقتصادی هم کسانی موفق اند که از شکست نترسند.

وی افزود: کار اصلی دولت ها نیز بعد از جنگ می بایست این بوده که بستر را فراهم کنند تا همه مردم بتوانند فعالانه وارد میدان کار و تلاش شوند.  برای خروج از بحران بایتس استراتژی داشته باشیم . استراتژی یعنی آن چیزی که همه آحاد ملت بدانند. امروزه نیز براساس استراتژی می توان فضای کسب و کار را فراهم کرد. بنابراین امام حرفش روشن بود، استراتژی داشت، بستر را فراهم کرده بود و می گفت: ما می توانیم.

در ابتدای این عصرانه، ابراهیم صادقی فر، معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی سخنان خود را با طرح چند پرسش آغازکرد: همه می دانیم که فاصله ای عمیق و محسوس بین ارزش های زمان دفاع مقدس و دوران کنونی وجود دارد. در آن زمان، در میان اقشار مختلف مردم، انسجام خوبی وجود داشت ولی چه اتفاقی افتاده که الان کمتر شده است؟ سوال دیگر درباره خلاقیت است که پایه کارآفرینی را تشکیل می دهد. چرا در آن دوران، خلاقیت و نوآوری موج می زد و اکنون از شدت این موج کاسته شده است؟  در حوزه صنایع نیز چرا اتفاق جدید و مهمی همانند صنایع نظامی نمی افتد؟ چرا قبلا آرمانخواه بودیم اما اکنون به حداقل ها رضایت داده ایم؟ و ...

وی افزود: آنچه در زمان دفاع مقدس در عین سختی ها مشاهده می شد، وحدت اقوام و گروه های مختلف مردم  بود. انسجام و اتحاد جامعه، یکی از مولفه های مهم سرمایه اجتماعی است که می تواند باعث افزایش اقتدار کشورمان و ایجاد ثبات در زمینه فراهم آوردن بسترهای مناسب برای کسب و کار و محیط اقتصادی پایدار شود.

صادقی فر با یادآوری این نگاه «بوردیو» که سرمایه اجتماعی را متشکل از تعهدات و الزامات اجتماعی  و پیوندها و ارتباطات می دانست، تاکید کرد: سرمایه اجتماعی در برخی از شرایط می تواند به دارایی های دیگر و نیز سرمایه اقتصادی تبدیل شود. در آموزه های دینی نیز  عناصر، مؤلفه هایی از جنس سرمایه اجتماعی وجود دارد که ابعاد اعتقادی و اخلاقی جامعه را پوشش می دهند و طرح این موضوع به ما کمک می کند که چگونه از داشته هایمان مراقبت کنیم تا بتوانیم بازتولید سرمایه  اجتماعی را در قالب های نوین در میان مردم شاهد باشیم   و دفاع مقدس با این دیدگاه، برای ما یک سرمایه دینی و اجتماعی است که می تواند موتور محرک مناسبی برای بازگشت جامعه به سطح مورد انتظار در حوزه اتحاد و انسجام ملی باشد.

سردار علایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر