کد خبر: 825211 A

فعالان بخش تعاون مطرح کردند:

بررسی وضعیت محیط کسب و کار بخش تعاون در تابستان سالجاری نشان داد که محیط کسب و کار در تابستان امسال از نگاه فعالان بخش تعاون، وضعیت مطلوب‌تری نسبت فصل و سال گذشته دارد.

به گزارش ایلنا، بررسی وضعیت محیط کسب و کار بخش تعاون در تابستان ۹۸ که با حضور ۴۸۴ فعال اقتصادی بخش تعاون مورد بررسی قرار گرفت و رقم شاخص ملی بخش تعاون، ۶.۰۹ (نمره بدترین ارزیابی ۱۰ است) محاسبه شده که نشان از بهبود وضعیت این شاخص نسبت به ارزیابی فصل گذشته (بهار ۱۳۹۸ با میانگین۶.۱۹) دارد. همچنین نسبت به سال گذشته (تابستان ۹۷ ، میانگین ۶.۳۸) وضعیت بهبود شاخص‌ها را نشان می‌دهد.

از دید فعالان بخش تعاون محیط کسب و کار در تابستان ۱۳۹۸ وضعیت مطلوبتری نسبت به فصل و سال گذشته  را دارد.

 در تابستان ۹۷ رقم شاخص به ۶.۳۸ رسید که بدترین وضعیت محیط کسب و کار در دوازده دوره این پایش به ثبت رسید. نوسانات شدید نرخ ارز و ناپایداری قیمت ها از مهمترین علل ثبت این رقم به شمار می رود.

به گفته مصطفایی، مدیر آمار و برنامه ریزی اتاق تعاون ایران، نامناسبترین مولفه‌های محیط کسب و کار بخش تعاون در تابستان۹۸ شامل: ۱-بی‌ثباتی و غیرقابل پیش‌بینی بودن قیمت‌ها۲- دشواری تامین مالی۳-موانع در فرآیند اداری و اخذ مجوزهای کسب و کار ۴- بی‌ثباتی سیاست‌ها، مقررات و رویه‌های اجرایی بوده و مناسب ترین مولفه های محیط کسب و کار بخش تعاون در تابستان۹۸ نیز شامل محدودیت‌ دسترسی به حامل‌های انرژی (برق، گاز، گازوئیل و…)، محدودیت‌ دسترسی به آب و محدودیت‌های دسترسی به شبکه تلفن همراه و اینترنت ارزیابی شده است.

برآورد فصلی شاخص ملی محیط کسب و کار بخش تعاون براساس رشته فعالیت اقتصادی، فعالیت استخراج معادن بدترین محیط کسب و کار و فعالیت‌های خدماتی دارای بهترین وضعیت محیط کسب و کار را در بین رشته فعالیت اقتصادی داراست.

همچنین برآورد فصلی شاخص استانی محیط کسب و کار بخش تعاون نشان می دهد که استان کرمانشاه بدترین محیط کسب و کار و استان گیلان و گلستان بهترین محیط کسب و کار را در بین استان‌ها کشور را دارند.

اتاق‌ها مطابق با ماده ۴ قانون بهبود فضای کسب و کار موظفند به منظور اطلاع سیاستگذاران از وضعیت محیط  کسب و کار در کشور، شاخص‌های ملی محیط کسب و کار در ایران را به طور سالانه و فصلی حسب مورد به تفکیک استان‌ها، بخش‌ها و فعالیت‌های اقتصادی، سنجش و اعلام کنند.

به همین منظور طرح ملی پایش محیط کسب و کار به صورت فصلی مورد ارزیابی قرار می‌دهند که تاکنون دوازده دوره این نتایج منتشر شده است.

تعاون تعاونی محیط کسب و کار بهبود محیط کسب و کار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر