کد خبر: 820841 A

در بسته خبری کارگری روز چهارشنبه ایلنا می‌خوانید؛

واکنش‌ها به بازداشت کارگران نیشکر هفت تپه امروز هم ادامه یافت که مهمترین واکنش به این اتفاق اظهارات وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این باره بود.

 به گزارش خبرنگار ایلنا، چند روز بعد از اینکه شماری از کارگران نیشکر هفت تپه در راه تهران بازداشت شدند، واکنش‌ها به این اتفاق همچنان ادامه دارد. چهارشنبه ۱۷ مهر علاوه بر این واکنش‌ها، گزارش‌هایی درباره کارگران شرکتی نهاد ریاست جمهوری، تعاونی‌های زنان و جوانانی که نه کار می‌کنند و نه درس می‌خوانند در سرویس کارگری ایلنا بازتاب یافت. اخباری درباره پرداخت بخشی از معوقات کارگران آذراب، وضعیت کارگران شهرداری سی‌سخت و آخرین وضعیت مصدومان حادثه رانندگی کارگران شرکت نفت از جمله اخبار مهم این روز بود.

 واکنش شریعتمداری نسبت به ممانعت از حضور کارگران هفت‌تپه در مجلس

محمد شریعتمداری (وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی) تاکید کرد: به هیچ وجه ضرورت ایجاب نمی‌کند برای کارگرانی که جهت انتقال نظرات و دیدگاه‌های خود به مسئولان سفری را انجام می‌دهند، محدودیت‌هایی ایجاد شود.

 نامه درخواست آزادی کارگران بازداشتی تنظیم شده

علی ساری (نماینده مردم اهواز) گفت: پیگیر آزادی کارگران بازداشتی هفت‌تپه هستیم و امیدواریم اتفاقات خوبی بیفتد.

 کمیسیون اجتماعی مجلس برای آزادی کارگران هفت‌تپه آستین بالا بزند

اولیا علی‌بیگی (رئیس هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور) با انتقاد از بازداشت کارگران هفت‌تپه گفت: کارگران تنها به دنبال مطالبات صنفی خود هستند و برخوردهای قهری، شرایط را بحرانی‌تر می‌کند.

 وزارت کار با هرگونه بازداشت کارگران موکدا مخالف است

 یاوری (مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی) اعلام کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با هر گونه بازداشت کارگران که صرفا برای طرح مشکلات صنفی خود اعتراض می‌نمایند، موکدا مخالف است.

 روزگار سختِ کارگران شرکتیِ نهاد ریاست جمهوری

شرکت‌های تامین نیروی انسانی خیلی از حقوق کارگران را به محاق می‌برند. شرکت‌هایی که معلوم نیست غیر از عایدی سود از حاصل دسترنج کارگران، وجودشان چه فایده‌ای دارد. در این میان حتی کارگران نهاد ریاست جمهوری هم حذف پیمانکاران را مهم‌ترین خواسته خود می‌دانند.

 عملیاتِ دست‌های پنهان برای عقب نگه داشتن زنان از حوزه اقتصاد

 سهم زنان از اشتغال کمتر از ۲۰ درصد است، اما آنها همین سهم را هم از بخشی مانند تعاون ندارند. سهم زنان در تعاونی‌ها به زحمت به ۱۲ درصد می‌رسد. این یعنی دست‌های پنهانی که برای عقب نگه داشتن آنها از اقتصاد وجود دارد، هم در حوزه‌های رسمی و هم در حوزه‌های غیررسمی عمل می‌کنند.

 ۳۰ درصد جوانان ایرانی نه کار می‌کنند، نه درس می‌خوانند

 گزارش حاضر با توجه به نتایج طرح نیروی کار مرکز آمار ایران به محاسبه شاخص NEET برای جوانان در گروه سنی ۱۵-۲۴ ساله طی سال‌های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۷ پرداخته است و محاسبات بدون در نظر گرفتن آمار جمعیت مهارت آموزان است. بررسی‌ها حاکی از آن است که طی سال‌های مورد بررسی حدود ۳۰ درصد جوانان  ۱۵ تا ۲۴ سال کشور، شاغل نبوده و در حال تحصیل یا کسب مهارت هم نیستند.

 بخشی از حقوق مرداد کارگران آذرآب پرداخت شد

محمد تقی آبائی هزاوه (مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی) از پرداخت بخش زیادی از حقوق مرداد ماه کارگران آذرآب خبر داد.

خواب‌آلودگی راننده دلیل حادثه آبادان- ماهشهر

رئیس بندر صادراتی ماهشهر می‌گوید: علت حادثه ۱۵ مهر در جاده آبادان-ماهشهر، خواب‌آلودگی راننده سرویس بوده است.

 مشکلات کارگران شهرداری سی‌سخت ادامه دارد

کارگران شهرداری سی سخت خواستار توجه جدی مسئولان به مشکلات حقوقی خود شدند. آنها در روزهای گذشته بارها به حقوق معوقه خود اعتراض کرده‌اند.

اشتغال زنان نهاد ریاست جمهوری کارکنان نهاد ریاست جمهوری نیشکر هفت تپه بیکاری جوانان بسته خبری تعاونی‌های زنان کارگران نیشکر هفت تپه بازداشت کارگران نیشکر هفت تپه بسته خبری سرویس کارگری بسته خبری کارگری ادامه بازداشت نیشکر هفت تپه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر