کد خبر: 817191 A

صبح امروز با سفر به تهران انجام شد؛

شماری از کارگران حفاظت از جنگل استان مازندران با سفر به تهران برای پیگیری وضعیت شغلی و مطالبات مزدی همکارانشان که به واسطه اجرای طرح تنفس جنگل دچار مشکل شده‌اند، به سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور مراجعه کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، شماری از کارگران حفاظت از جنگل استان مازندران، صبح امروز (۹ مهر ماه) با سفر به تهران برای پیگیری وضعیت شغلی و مطالبات مزدی تعدادی از همکارانشان که به واسطه اجرای طرح تنفس جنگل دچار مشکل شده‌اند به سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور مراجعه کردند.

یکی از کارگران شرکت نکاچوب گفت: دولت در سال ۹۶ با اجرای زودهنگام قانون تنفس در جنگل‌های شمال، قرارداد با ۲۱ شرکت بهره‌بردار جنگل در حوزه منابع طبیعی مازندران (منطقه ساری) و غرب استان(منطقه نوشهر) که یک هزار و ۷۲۹ کارگر داشتند، را خاتمه داد و همه این کارگران را به عنوان قرق‌بان در حفاظت از جنگل‌ها به کار گرفت.

به گفته وی، در زمان اجرایی شدن قانون تنفس، مقرر شده بود که پرداخت حقوق و دستمزد قرق‌بانان از ناحیه دولت صورت گیرد که با گذشت زمان نه منابع مالی برای پرداخت حقوق کارگران تامین شد و نه چوب به کارخانه‌هایی که به واسطه اجرای این طرح عملا فعالیت خود را در برداشت چوب درختان جنگل متوقف کرده‌اند، داده شد.

این کارگر با بیان اینکه حدودا ۱۴ ماه است پرداخت دستمزد کارگران قرق‌بان پرداخت نشده و  از سال ۹۶ حق بهربرداری آنها به تاخیر افتاده است، افزود: بلاتکلیفی کارگران حفاظت از جنگل درحالی رخ داده که مجلس در ردیف بودجه اجرای طرح تنفس هیچ مبلغی را برای پرداخت حقوق کارگران حفاظت از جنگل پیش‌بینی نکرده و سازمان مراتع نیز با این روند امکان پرداخت حقوق کارگران قرق‌بان را ندارد.

یکی دیگر از کارگران گفت: با اجرای طرح تنفس حدود ۲ هزار کارگر قرق‌بان حفاظت از جنگل‌های مازندران که در قالب ۱۲ شرکت تعاونی مشغول کار بودند، هم‌اکنون بدون دریافت مطالبات خود بیکار و بلاتکلیف شده‌اند.

وی با بیان اینکه از سال ۷۰ شرکت‌های تعاونی کشاورزی جنگل بر مبنای مشارکت مردمی و در حوزه حفظ و احیای جنگل بنا نهاده شدند و تاکنون در حال فعالیت هستند، افزود: شرکت‌های آذررود، کار سنگرود، انارستان، لابیک، ولوپی، کولا، القدیر، خلیل مله، صنایع چوب فریم، صنایع چوب کاغذ مازندران، نکاچوب و اشبا تراورس نمونه  شرکت‌هایی هستند که در ارتباط با طرح تنفس جنگل دچار مشکل شده‌اند.

به گفته وی، طرح تنفس جنگل باید از سال ۹۹ اجرایی می‌شد و سازمان جنگل‌ها و مراتع نیز ملزم به تهیه طرح جامع جایگزی می‌شد اما متاسفانه سازمان جنگل‌ها در اقدامی پیش‌بینی نشده از اسفند ماه ۹۶ بدون درنطر گرفتن طرح جایگزین به اجرای طرح تنفس اقدام نموده و شرکت‌ها را با مشارکت عدیده‌ای مواجه نموده است.

او با بیان اینکه امروز (نهم مهر ماه) به تهران آمده‌ایم تا رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور برای مشکلات کارگران قرق‌بان که در ۳۰ سال گذشته مسئولیت نگهداری از منابع جنگلی را برعهده داشته‌اند، چاره‌اندیشی کند، در پایان افزود: دولت باید مواضع محیط زیستی خود را روشن نموده و برای نگاهداشت آن هزینه‌های لازم را صورت دهد.

کارگران خفاظت از جنگل مازندران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر