کد خبر: 812686 A

در بسته خبری کارگری روز شنبه ایلنا می‌خوانید؛

گمانه‌زنی‌ها درباره قطع یارانه نقدی گروه‌هایی از یارانه‌بگیران به اوج رسیده است. در این بین نگرانی از قطع اشتباهی یارانه‌ها باعث شده وزارت رفاه راه‌هایی برای اعتراض پیش پای شهروندان بگذارد. موضوع رایانه‌ها یکی از مهم‌ترین اخبار حوزه کارگری در شنبه ۳۰ شهریور بود.

 به گزارش خبرنگار ایلنا، شنبه ۳۰ شهریور مباحث درباره یارانه‌ها ادامه یافت. در سرویس کارگری ایلنا علاوه بر بازتاب احتمال قطع یارانه‌های نقدی خبر مهم دستور فوری ریاست‌جمهوری در خصوص فسخ قرارداد سهامدار عمده هپکو و تغییر رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور نیز مورد توجه قرار گرفت. نامه نایب رئیس کانون عالی اساتید حق‌التدریس دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی عالی کشور به وزیر کار و ادامه اعتراضات کارگران شهرداری سی‌سخت نیز دو خبر مهم کارگری امروز بود. روز شنبه همچنین گفت‌و‌گویی با کمال اطهاری منتشر شد و سه گزارش با عناوین بیمه اختیاری تامین اجتماعی گران و بدون آینده، خانه‌های روستای فارسیان را فاضلاب گرفته است و وامِنان؛ زندگیِ جمعیِ زعفرانکارانی که می‌خواهند دلالی را حذف کنند روی خروجی خبرگزاری قرار گرفت.

 قطع یارانه‌ها را چطور پیگیری کنیم؟

در حالی که حسن میرزایی(سخنگوی ستاد اجرایی تبصره ۱۴ قانون بودجه ۹۸) اعلام کرد که از امروز پیامک‌های ارسالی قطع یارانه برای مشمول ارسال می‌شوند، وزارت رفاه از کسانی که به قطع یارانه خود اعتراض دارند خواست به سایت  yaraneh۱۰.mcls.gov.ir مراجعه کنند.

دستور فوری رئیس جمهور درباره هپکو

رئیس جمهور در پاسخ به درخواست استاندار مرکزی مبنی بر فسخ قرارداد هپکو با شرکت هیدرواطلس توسط سازمان خصوصی‌سازی به منظور رفع مشکلات هپکو، دستور پیگیری صادر کرد.

 تغییر رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور

 گذشته مراسم تودیع و معارفه سیلمان پاک‌سرشت و علی اوسط هاشمی روسای قدیم و جدید سازمان فنی و حرفه‌ای کشور برگزار شد. محمد شریعتمداری (وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی) در این مراسم گفت:  مجموعه نظام جمهوری اسلامی به جایگاه مهارت‌آموزی آنگونه که باید نپرداخته است. ما می‌گوییم ارتقای مهارت‌آموزی باید تبدیل به شعار ملی شود.

 نامه اساتید حق‌التدریسی به وزیر کار

علی قزلسفلو (نایب رئیس کانون عالی اساتید حق‌التدریس دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی عالی کشور) در نامه‌ای به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تخلف‌های‌های گسترده دانشگاه‌ها در زمینه بیمه تامین اجتماعی اساتید حق‌التدریس خبر داد.

 کارگران شهرداری سی سخت تجمع کردند

کارگران شهرداری سی سخت در اعتراض به ۶ ماه معوقات مزدی تجمع کردند. سرپرست شهرداری سی سخت می‌گوید: درآمد ماهانه شهرداری در حدی نیست که بتواند هزینه‌های جاری شهرداری و مطالبات معوقه کارگران خود را پرداخت کند.

جامعه مدنی به بحثِ مسکن فرودستان ورود کند

کمال اطهاری (پژوهشگر اقتصاد شهری) با تاکید بر لزوم جامعیت طرح‌های توسعه، می‌گوید: برنامه‌های ابترِ از بالا تحمیل شده، نمی‌تواند معضل مسکن را برای سطوح پایین درآمدی حل کند.

 بیمه اختیاری تامین اجتماعی گران و بدون آینده

بهره‌مندی از بیمه به معنای تضمین حداقلی از رفاه است. از این رو انتظار می‌رود که ارزان و قابل دسترس باشد؛ اما بیمه اختیاری سازمان تامین اجتماعی فاقد این ویژگی کلیدی است.

 خانه‌های روستای فارسیان را فاضلاب گرفته است

بخشی از روستای فارسیان از توابع شهرستان آزادشهر در استان گلستان هنوز گازکشی نشده و به علت شکستگی لوله، فاضلاب به داخل خانه‌ها و سطح معابر آمده است.

 وامِنان؛ زندگیِ جمعیِ زعفرانکارانی که می‌خواهند دلالی را حذف کنند

از وقتی زعفرانکاری در وامِنان، یکی از روستاهای بخش شرقی استان گلستان گسترش یافته و اهالی این روستا تعاونی تولیدی و مالی تشکیل دادند، زندگی‌شان بهتر شده اما این کشاورزان هنوز مشکلات زیادی دارند.

یارانه کمال اطهاری علی اوسط هاشمی هپکو کارگران هپکو بسته خبری سلیمان پاک‌سرشت قطع یارانه‌ها بسته خبری سرویس کارگری پیگیری قطع یارانه‌ها اعتراضات هپکو دستور رئیس جمهور درباره هپکو سازمان فنی و حربه‌ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر