کد خبر: 812428 A

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی در مورد پیامدهای جنگ تجاری چین و آمریکا هشدار داد.

به گزارش ایلنا، جنگ تجاری چین و آمریکا تاثیرات به مراتب بدتری بر رشد اقتصاد جهانی می‌گذارد که این خود موجب کاهش سرانه درآمد‌ها می‌‌شود. در ضمن به عدم اطمینان در سرمایه‌گذاری دامن زده است که این  موجب افزایش نرخ بیکاری می‌شود و پایداری آن می‌شود.

یورنیوز به نقل از سازمان همکاری و توسعه اقتصادی گزارشی را منتشر کرده است. مطابق نتایج آن اگر دولت‌ها همچنان به انفعال در رویارویی با این وضعیت ادامه دهند، کاهش رشد اقتصادی جهان وارد مرحله‌ای جدید و پایدار از «رشد ناچیز» خواهد شد.

این سازمان پیش از این در اردیبهشت ماه پیش‌بینی کرده بود که اقتصادی جهانی در سال جاری (۲۰۱۹) با کاهش در مقایسه با گذشته، ۳.۲ درصد رشد خواهد داشت و این رشد در سال آینده (۲۰۲۰) به ۳.۴ درصد افزایش خواهد یافت.

اورانس بون، کارشناس ارشد سازمان همکاری و توسعه اقتصادی در این باره می گوید: «چیزی که در ابتدا به نظر می‌رسید اختلافات تجاری موقتی باشد در حال تبدیل شدن به وضعیت جدید و ثابت در روابط تجاری هستند.»

به گفته کارشناس سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، رشد تجارت که موتور احیای اقتصاد جهانی پس از بحران مالی سال های ۲۰۰۸-۲۰۰۹ بود و در سال ۲۰۱۷ به ۵ درصد رسیده بود، در حال نزول به زیر صفر درصد و وارد شدن به ناحیه منفی است.

به گفته این کارشناس سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، رشد تجارت که عامل بهبودی وضعیت اقتصادی جهان پس از بحران مالی سال ۲۰۰۸-۲۰۰۹ در سال ۲۰۱۷ به ۵ درصد رسیده بود، در حال وارد شدن به ناحیه منفی است.

رشد بزرگترین اقتصاد جهان یعنی ایالات متحده که طبق پیش‌بینی اردیبهشت ماه قرار بود در سال جاری میلادی به ۲.۸ درصد و در سال آینده ۲.۳ درصد برسد امسال در نهایت ۲.۴ درصد و سال آینده به ۲.۰ درصد خواهد بود.

جنگ تجاری جنگ تجاری چین و آمریکا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر