کد خبر: 811144 A

در بسته خبری کارگری روز سه‌شنبه ایلنا می‌خوانید؛

به رغم اینکه روز دوشنبه بسته شدن راه‌آهن توسط کارگران معترض هپکو تکذیب شده بود، امروز مدیرکل تعاون، کار ور فاه اجتماعی استان مرکزی تایید کرد که این اتفاق رخ داده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، اعتراض کارگران هپکو امروز باز هم یکی از داغ‌ترین اخبار سرویس کارگری ایلنا بود. در این روز همچنین خبری مبنی بر اینکه بانک رفاه کارگران در اختیار سازمان تامین اجتماعی می‌ماند، منتشر شد. گزارش اخیر مرکز پژوهش‌های مجلس باز هم مورد توجه قرار گرفت و علاوه بر این گزارش‌ها و گفت‌و‌گو‌هایی درباره لزوم آمادگی برای بارش‌های پاییزی، تعاونی‌های مرزنشینان و فروش املاک سازمان تامین اجتماعی در سرویس کارگری ایلنا درج شد. خبری درباره فعالیت صنفی معلمان، اظهارنظری از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره طرح یارانه-دستمزد و تغییر مدیریت روغن نباتی جهان نیز برخی دیگر از اخبار امروز بودند.

 توضیحات سخنگوی قوه قضائیه درباره پرونده کارگران بازداشتی

غلامحسین اسماعیلی ( سخنگوی قوه قضائیه) گفت: در پرونده منتسب به کارگران تنها ٢ تا ٣ نفر کارگر هستند و بقیه هیچ ربطی به کارگران ندارند و در کنار اینها قرار گرفتند و ابعاد پرونده را گسترش دادند. برخی به ناحق سر سفره کارگران نشستند یا نان آنها را خوردند یا نان کارگران را آجر کردند.

 عدم پاسخگویی مقامات رسمی در ارتباط با ادعای بازداشت کارگران هپکو

تلاش‌های خبرنگار ایلنا برای تماس با مقامات استان مرکزی در ارتباط با بازداشت کارگران معترض هپکو تاکنون بی‌نتیجه مانده است این درحالیست که منابع خبری از بازداشت حدود 25 کارگر خبر می‌دهند.

 کارگران هپکو چند ساعت ریل را بستند

محمدتقی آبایی هزاوه (مدیرکل تعاون، کار ور فاه اجتماعی استان مرکزی) گفت: دیروز چند ساعتی کارگران (هپکو) ریل راه‌آهن را بسته بودند که استاندار در جمع کارگران معترض حاضر شد و با آنها صحبت کرد؛ فرمانده سپاه و جانشین فرمانده انتظامی نیز در جمع حاضر شدند و با کارگران مذاکره کردند اما کارگران قانع نشدند.

 بانک رفاه کارگران در اختیار سازمان تامین اجتماعی می‌ماند

هیات وزیران لایحه‌ای را به تصویب رساند که بر اساس آن مدیریت بانک رفاه کارگران تا پایان مدت قانون برنامه ششم توسعه در اختیار سازمان تامین اجتماعی باقی خواهد ماند.

 با افزودن عوامل کاهشی به حداقل دستمزد مخالفیم

علیرضا محجوب (دبیرکل خانه کارگر) گفت: تبصره ۲ ماده ۴۱ قانون کار، تاکید دارد که حداقل مزد بدون آن که مشخصات جسمی و روحی کارگران و ویژگی‌های کار محول شده را مورد توجه قرار دهد، باید به اندازه‌ای باشد تا هزینه‌های معاش خانوار کارگری را تامین کند. 

 چشم کشاورزان از سیل ترسیده است

پیش‌بینی‌های متفاوتی درباره سیل‌آسا شدن باران‌های پاییزی وجود دارد، اما کشاورزان انتظار دارند با توجه به سیل ابتدای امسال؛ تمهیداتی برای کنترلِ سیل احتمالی پاییز در نظر گرفته شود.

 کوهِ ناکارآمدی بر سر تعاونی‌های مرزنشین آوار شده‌ است

ساکنان مرزهای کشور می‌توانند ابزارهای متنوعی را برای خلق ثروت در اختیار داشته باشند. تعاونی‌های مرزنشین یکی از همین ابزارها هستند که اتفاقا بیش از اندازه مغفول مانده‌اند.

 نمی‌توان املاک سازمان را فروخت و خرجِ امور یومیه کرد

اولیا علی‌بیگی (عضو کارگری هیات امنای سازمان تامین اجتماعی و رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار سراسر کشور) با بیان اینکه نمی‌توان پول حاصل از فروش املاک مازاد کارگران را صرف پرداخت بدهی‌های درمانی کرد، گفت: سازمان تامین اجتماعی و همه دارایی‌های آن، بینِ نسلی و متعلق به نسل‌های پیاپیِ طبقه‌ی کارگر است.

 مطالبه‌گری حق معلمان است

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در بیانیه‌ای به لزوم صیانت از حقوق فعالان صنفی اشاره کرده است. در این بیانیه آمده است: مطالبه‌گری حق معلمان است؛ شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران خواهان آزادی معلمان زندانی است و بایستی به پرونده‌سازی علیه فعالان صنفی خاتمه داده شود.

 کارآفرینانی که دانش آموختگان دانشگاهی را جذب کنند ۳۰ درصد یارانه می‌گیرند

محمد شریعتمداری (وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی) گفت: طرح یارانه دستمزد یکی از برنامه‌ها و سیاست‌های این وزارتخانه در حوزه اشتغال است و با اجرای آن در هشت استان کشور به کارآفرینانی که دانش آموختگان دانشگاهی را جذب کنند ۳۰ درصد یارانه دستمزد پرداخت می‌شود.

 مدیریت کارخانه روغن نباتی جهان تغییر کرد

منابع کارگری در کارخانه روغن نباتی جهان واقع در استان زنجان از تغییر مدیر داخلی این واحد تولیدی خبر دادند.

تامین اجتماعی علیرضا محجوب محمد شریعتمداری‌ مرکز پژوهش مجلس هپکو بانک رفاه کارگران هپکو بسته خبری کارگران هپکو اراک اعتراضات کارگران هپکو بسته خبری سرویس کارگری گزارش مرکز پژوهش های مجلس دارایی‌های تامین اجتماعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر