کد خبر: 809051 A

صادقی‌فر:

معاون فرهنگی، اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در هفتمین نشست شورای هماهنگی تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران گفت: سلامت کارگران از اهمیت زیادی برخوردار است.

به گزارش ایلنا، «ابراهیم صادقی‌فر» در هفتمین نشست شورای هماهنگی تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران به میزبانی بهزیستی این استان با اشاره به اینکه حوزه اجتماعی و فرهنگی در وزرات تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، گفت: شاخص‌های حوزه اجتماعی باید با برنامه‌های درست ، آسیب‌شناسی شود و ارتقاء یابد.

وی تصریح کرد: باید برنامه‌های مدون‌ و منتظم‌تری در حوزه کار و تولید داشته باشیم.

معاون فرهنگی، اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، یاد آور شد: سوء مصرف موادمخدر در محیط‌های کاری، هزینه‌های جبران‌ ناپذیری مانند خسارات حوادث کار، افزایش حق‌بیمه غرامت کارگران، پایین‌آمدن سرعت و کیفیت کار و افزایش غیبت‌های ناشی از بیماری را در پی دارد که پیشگیری از این امور مستلزم اجرای برنامه‌های آموزشی و پیشگیرانه در فضای کار و تولید است.

صادقی‌فر گفت: با توجه به دامنه وسیع تبعات شیوع سوء مصرف موادمخدر در محیط‌های کارگری و تاثیر آن بر انسجام خانواده‌ها و چرخه تولید و اقتصاد کشور و از آنجا که پیشگیری، کم‌هزینه‌ترین و موثرترین اقدام در راستای ممانعت از گرایش افراد به موادمخدر است، دولت، پرداختن به این موضوع را جزء برنامه‌های اساسی خود قرار داد.

معاون فرهنگی، اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از راه‌اندازی خانه‌های بهداشت در بنگاه‌های ۵۰ تا ۵۰۰ نفر در کشور خبر داد و خاطرنشان کرد: این طرح، شامل سه بسته خدمتی با عنوان مجموعه آموزش و ترویج سبک زندگی سالم، استقرار تسهیلات مراقبت جسم، روانی و اجتماعی با الگوی برنامه همیار کارکنان در خانه‌های بهداشت کارگری و اعتباربخشی و  رتبه‌بندی کارفرمایان سلامت‌محور می شود و به‌منظور افزایش بهره‌وری نیروی کار، کمک به افزایش مهارت و دانش‌ِعمومی کارگران در اصول و فنون پیشگیری از اعتیاد در محیط کار، جلوگیری از ایجاد درگیری و برخوردهای مخرب با افزایش مهارت‌های مدیریت هیجان، جلوگیری از افزایش و کنترل حوادث ناشی از کار، تقویت روحیه همدلی و نیز جلوگیری از هدررفت منابع، اجرا می‌شود.

وی با اشاره به اینکه هنوز خانه‌های بهداشت در  ۱۸۰۰ بنگاه در سطح کشور راه اندازی نشده است و در دستور کار قرار دارد، ادامه داد: باید در این بخش از مکانیزم های تشویقی استفاده شود و تا پایان شهریور بسته تکمیلی برای همه خانه بهداشت ارسال می‎‌شود.

صادقی‌فر  تمرکز بر خانواده را اولویت بعدی در حوزه برنامه‌های اجتماعی و فرهنگی عنوان کرد و گفت: در ماه‌های اخیر برنامه فرهنگی ورزشی برای جامعه کار و تولید در گیلان داشته‌ایم و در کنار این برنامه کلاس‌های خانواده و مهارت زندگی برگزار شد.

وی افزود: از این رو در برگزاری این جشنواره تلاش کرده‌ایم که خانواده‌های کارگری را به دورهم جمع کنیم. در این جشنواره خانواده‌ها دور هم در فضایی فرهنگی و مناسب زیست جمعی را تجربه و ورزش می‌کنند تا به نشاط دست یابند.

خانه های بهداشت ابراهیم صادقی‌فر-معاون امور فرهنگی و اجتماعی وزارت کار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر