کد خبر: 805008 A

محمود صادقی:

نماینده مجلس شورای اسلامی معتقد است کسانی که راه انتقاد خبرنگاران را مسدود می‌کنند، جلوی امر به معروف و نهی از منکر را گرفته‌اند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمود صادقی در مراسم عزاداری امام‌حسین (ع) که به میزبانی خانه کارگر برگزار شد، اظهار داشت: امام حسین(ع) تجسم عینی و عملی مکتب اسلام است. کسی که با نثار هر آنچه داشت؛ جان، سرمایه و خانواده خود در راه حفظ مکتب اسلام به صحنه آمد و همه چیز را فدای این مکتب کرد.

وی افزود: من قبل از تشرف به کربلا سه بار به مکه مشرف شده بودم. حسی که برای اولین بار در حرم امام حسین(ع) با آن رو به شدم حسی منحصر به فرد بود. صحنه جهاد و شهادت بسیار حس عجیبی در من به وجود آورد. البته همه امامان جایگاه خود را دارند‌.

این نماینده مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: عناصر مختلفی در حرکت امام حسین(ع) بوده است. شهید مطهری سه عنصر مهم را در قیام امام حسین(ع) موثر می‌داند. به عقیده او امام(ع) می‌خواست زیر بار بیعت یزید نرود. یزید بر خلاف معاویه ظاهر الفسق بود. معاویه برخلاف ظلم بی‌شمار حفظ ظاهر داشت. امام(ع) برای پاسخگویی به دعوت مردم کوفه حج را نیمه‌کاره می‌گذارد و این عامل موثر دیگر بود. امام‌حسین(ع) هیچ‌گاه نمی‌گوید به‌خاطر دعوت مردم کوفه حرکت کردم. امام(ع) می‌فرماید قیام من به‌خاطر رسیدن به قدرت و هوای نفس نیست بلکه به خاطر طلب اصلاح بر امت جدم قیام کردم و می‌خواهم امر به معروف و نهی از منکر کنم.

وی با بیان اینکه از نظر شرعی حرام است که کسی جان خود را در معرض خطر قرار دهد اما امام حسین(ع) به خاطر تکلیف مهم‌تر قیام و جهاد کرد، تصریح کرد: آنچه امروزه به‌عنوان امر به معروف و نهی از منکر معروف شده بسیار در سطح پایین‌تری از این واجب است.

صادقی ادامه داد: در اسلام این دو واجب معانی مختلف اقتصادی، فرهنگی و سیاسی دارد. عدالت درستکاری، امانت‌داری، راست‌گویی، وفای به عهد و پیمان و ... مفاهیم معروف هستند. نماز جای خود را دارد. امام حسین(ع) در اثنای جنگ از دشمن وقت گرفتند تا نماز بخوانند. اگر نماز به‌معنای واقعی خود اقامه شود، در ادامه درستکاری و همه معروف‌ها هم می‌آید.

نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: شکی در این نیست که بانکداری در کشور ما ربوی است اما ما ظاهر آن را درست کرده‌ایم. خیلی وقت‌ها به منکرات ظاهر درست داده‌ایم و این غلط است. اینکه در جامعه عدالت اجتماعی برقرار شود و فاصله طبقاتی نباشد و فقیر زیر بار فقر کمر خم نکند معروف است. فاصله مسئولان و مردم نباید به حد زیادی باشد. اگر مردم همسانی بین خودشان و حاکمان‌شان ببینند، تحمل فقر برایشان راحت‌تر می‌شود. همچنین منکر فقط پیدا بودن تار موی یک خانم نیست؛ اگرچه آن‌هم جای خود مذموم است.

او ادامه داد: برخی مواقع تصور می‌کنیم فقط مسئولان حق امر به معروف و نهی از منکر کنند‌. در حالیکه امام‌حسین(ع) در قامت منتقد این کار را انجام می‌دهد. این مسئله یک جاده دو طرفه بین دولت و مردم است. این‌طور نیست که مردم فقط باید اطاعت کنند‌. انتقاد از حاکمان در اسلام جایگاه رفیعی دارد. البته شکل‌های متنوعی هم دارد. در دوره کنونی مطبوعات و رسانه‌ها از راه‌های مهم امر به معروف و نهی از منکر هستند. کسانی که راه انتقاد خبرنگاران را مسدود می‌کنند، جلوی امر به معروف و نهی از منکر را گرفته‌اند.

صادقی با اشاره به اینکه خیلی اوقات با اصلاح برنامه‌های اقتصادی و اجتماعی مردم اصلاح و هدایت می‌شوند، گفت: خیلی از مفاسد به خاطر مشکلات اقتصادی و اجتماعی است. امام زین‌العابدین(ع) می‌گفتند امام حسین(ع) وقتی هجوم مشکلات را بیشتر می‌دید، آرامش بیشتری پیدا می‌کرد و در گودال قتلگاه به اصحابش وعده بهشت می‌داد و آرامش زیادی در آن لحظات داشت.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امام محبتی بر قلوب مومنان دارد که این محبت سرد نمی‌شود چراکه همه سرمایه خود و حتی جان خود را در راه اسلام داد.

امر به معروف نهی از منکر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر