کد خبر: 804142 A

یک نماینده مجلس عنوان کرد:

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با مخالفت شدید بکارگیری کارگران از طریق شرکت‌های پیمانکاری تامین نیروی انسانی گفت: اگر دولت یا هر بنگاه اقتصادی به نیرو نیاز ندارد، دلیلی ندارد دست به استخدام بزند که فردا نگران اخراج آنها باشد و اگر هم نیاز دارد، دلیلی ندارد به صورت قراردادی استخدام کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، قرجه طیار با اشاره به اینکه بکارگیری نیرو اغلب در کشور به صورت آزمون و گزینش صورت می‌گیرد، گفت: چه دلیلی دارد که کارگران را به صورت پیمانکاری استخدام کنند و پول کلانی به جیب پیمانکار برود؟ مگر پیمانکار چه کار می‌کند که کارفرما مستقیما نمی‌تواند انجام بدهد و حتما لازم است واسطه‌ای در کار باشد؟

وی از رانت شرکت‌های پیمانکاری تامین نیروی انسانی خبر داد و گفت: برای آنکه این شرکت‌ها بتوانند قرارداد تامین نیروی انسانی را ببندند، با کارفرما زدوبند می‌کنند و این مبالغ را با تضییع حقوق کارگران می‌پردازند.

نماینده گنبد کاووس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اکنون بسیاری از کارگران و کارمندان را می‌شناسد که با داشتن سوابق 20 و حتی 30 سال برای آنان حق بیمه یا رد نشده یا حق بیمه آنها نامنظم و مقطعی بوده است، گفت: متاسفانه این معضل در برخی ادارات هم وجود دارد و افراد بسیاری حتی در بانک‌ها از شرکت‌های پیمانکاری ضربه خورده‌اند.

وی با ابراز تاسف از اینکه در تمامی ارگان‌ها و ادارات؛ کارگران به صورت پیمانکاری جذب می‌شوند، گفت: متاسفانه اکنون پیمانکاری مانند غده‌ای بدخیم به تمام بدنه استخدامی کشور نفوذ کرده و حتی در بین معلمان نیز بحث پیمانی مطرح است.

طیار با اشاره به اینکه کارگران قراردادی و پیمانی انگیزه‌ای برای کار ندارند و اگر انگیزه هم داشته باشند پیمانکاران آنها را استثمار می‌کنند، گفت: متاسفانه پیمانکاران در این میان به منافع کلانی دست پیدا می‌کنند و تنها کارگران هستند که قربانی زیاده‌خواهی پیمانکاران و بی‌توجهی دولت می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه پیمانکاران در بسیاری از موارد کمتر از مصوبه قانون کار به کارگران دستمزد می‌پردازند، گفت: جای تاسف دارد که هیچ نظارتی بر عملکرد پیمانکاران تامین نیروی انسانی نیست و هر بلایی که آنها بخواهند به روزگار نیروی کار در کشور می‌آورند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس؛ وجود پیمانکاران را برای نیروی کار خطرناک توصیف کرد و گفت: پیمانکار تامین نیروی انسانی نگاه خوبی به نیروی کار ندارد و این نگاه منفعت‌طلبانه باعث دلسردی نیروی کار و از بین رفتن شادابی و نشاط در محیط کار می‌شود.

قرجه طیار پیمانکاران تامین نیروی انسانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر