کد خبر: 802384 A

شماره دویست و پانزدهم هفته‌نامه «آتیه نو» امروز یکشنبه سوم شهرویرماه 1398 به همت موسسه فرهنگی هنری «آهنگ آتیه» منتشر شد.

به گزارش ایلنا، چرا و چطور بازار کار همسایه غربی برای کارگران ایرانی جذاب شده است؟ در داستان جلد این شماره، «آتیه‌نو» این پدیده را با نگاهی به آمارهای جهانی مهاجرت نیروی کار و تجربه ترکیه در دهه ۶۰میلادی بررسی کرده‌است: «کارگران ارزآور»

در بخشی از این گزارش می‌خوانیم: «...بررسی‌ها نشان می‌دهد، یک کارگر ایرانی در عراق روزی ۳۰۰هزار تومان، یعنی ماهیانه ۹میلیون تومان دستمزد دریافت می‌کند، در حالی که در کشور ما یک کارگر روزانه حدود ۶۰ هزار تومان و ماهانه یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان درآمد دارد که اگر آن را در کنار هزینه‌های معیشت بگذاریم، تنها کمی از هزینه را پوشش خواهد داد. البته فعالیت کارگران ایرانی در عراق خطراتی نیز برای آن‌ها به همراه دارد که در صورت ورود مسئولان دو کشور به روند جذب کارگران ایرانی به بازار کار عراق، روال مطلوب‌تر و نتایج بهتری خواهد داشت...»

-«شانس شغل‌یابی» دیگر عنوان این شماره است که در این گزارش می خوانیم که براساس داده‌هایی تازه، علاوه بر کسانی که در پی یافتن شغل جدید دست به مهاجرت می‌زنند، بخشی از مهاجران هم شاغلانی هستند که در جست‌وجوی کار بهترند. در این گزارش آمده است: «...در سالیان اخیر مهاجرت‌های با انگیزه‌های مرتبط با شغل و معیشت جای خود را در بسیاری از تحلیل‌ها باز کرده‌اند. تحلیل‌هایی که برای تشریح پدیده مهاجرت و علل و عوامل موثر بر آن، از تکیه صرف به مفاهیمی چون جاذبه‌ و دافعه‌ مبدا و مقصد دوری می‌کند و در عوض به کاوش منافع اقتصادی و اجتماعی مهاجرت در ابعاد خرد می‌پردازد. بررسی آمار و داده‌های جمعیتی نشان می‌دهد که در چند دهه گذشته جمعیت ایران نیز از نظر پراکنش جغرافیایی تحولات چشمگیری به خود دیده که رشد بالای مهاجرت از روستاها یکی از بارزترین مصداق‌های آن است...»

-سایر عناوین این شماره عبارتند از:

-معامله برد - برد دولت با مولدسازی دارایی‌ها (یاددشتی از علی حیدری؛ عضو و نایب‌رئیس هیئت‌مدیره سازمان تامین‌اجتماعی)

-ورود به عصر صنعت، ذائقه انسان را تغییر داد (بررسی ابعاد مختلف مهاجرت شغلی در گفت‌وگو با سید جواد میری مینق، جامعه‌شناس)

-مهاجرت شغلی فرصتی برای دنیا (یادداشتی از محمد اکبرنیا؛ مدیرکل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی)

-کارگرانی پشت نقاب گردشگر (گزارشی میدانی از روزگار کارگران ایرانی در شهرهای اربیل و سلیمانیه عراق)

-ساماندهی کارگران مهاجر با کمک تشکل‌های کارگری (یادداشتی از امیرعلی سیف‌الدین؛ کارشناس اقتصادی)

-از سر اجبار اما تاثیرگذار! (تأثیر مهاجرت نیروی کار بر وضعیت اقتصادی کشورهای مبدا و وضعیت کارگران چیست؟)

-تسهیل خدمت به بیماران با نصب کارت‌خوان (براساس ضرب‌الاجل سازمان امور مالیاتی، پزشکان، پیراپزشکان، داروسازان و دامپزشکان باید در سامانه استفاده از پایانه فروشگاهی نام‌نویسی کنند)

-در کمین تبر و آتش (گفت‌و‌گو با جنگل‌بانی که عاشقانه شغلش را دوست دارد)

-بیمه اختیاری و تفاوت آن با بیمه اجباری و مشاغل آزاد (پاسخ به پرسش‌های بیمه‌ای خوانندگان)

-محصول من صادرا تی است! (گفت‌و‌گو با محمدرضا آذریون که نوعی واکس طبیعی و دانش‌محور تولید کرده است)

-جنبش اجتماعی در حمایت از کودکان بدسرپرست (نگاهی به دستاوردهای سازمان کودکان بدسرپرست در آمریکا)

شماره 215 هفته نامه آتیه نو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر