کد خبر: 799896 A

وزیر کار:

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: قرار بر این شده که تا پایان مهر شستا به طور کامل در بورس قرار گیرد.

به گزارش ایلنا به نقل از خانه ملت، محمد شریعتمداری در نشست اعضای فراکسیون زنان مجلس با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد: قبل از تصویب قانون برنامه ششم توسعه، آمار دقیق از وضعیت زنان سرپرست خانوار وجود نداشت، ضمن اینکه اقدامات صورت گرفته در این بخش زمانی تکمیل می‌شود که برای جامعیت بخشیدن به آن بتوان سازمانی را به منظور حمایت از این قشر ایجاد کرد، در غیر این صورت این روند ابتر باقی خواهد ماند.

او ادامه داد: هم اکنون تنها یک شورا به ریاست خانم ابتکار که دارای شش کمیته بوده در حوزه زنان سرپرست خانوار فعالیت می‌کند، اما این میزان پاسخگوی نیاز جامعه سه میلیون و ۲۰۰ هزار خانواری این قشر نیست، بنابراین باید راهکاری ارائه شود تا بدون ایجاد بار مالی برای دولت سازمانی ایجاد شود که تحت پوشش این وزارتخانه در این خصوص فعالیت کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یادآور شد: ایجاد سازمانی برای حمایت از زنان سرپرست خانوار نمی تواند اقدامی در جهت گسترش بدنه دولت باشد، چرا که این موضوع به اندازه ای اهمیت دارد که می توان تامین اعتبارات لازم برای آن را از طریق کوچک کردن سایر بخش ها محقق ساخته و از انجام اقدامات جزیره ای در این حوزه که توسط سازمان‌های حمایتی صورت می گیرد، جلوگیری کرد.

افزایش اعتبارات برای رفع فقر

شریعتمداری با بیان اینکه تامین اعتبارات لازم برای رفع فقر مطلق با تلاش نمایندگان از هفت هزار میلیارد به هشت هزار و ۴۰۰ میلیارد افزایش یافته است، یادآور شد که با وجود افزایش تورم گاه تا ۷۰ درصد تحقق این مهم با مشکلاتی مواجه شده است.

او  با اشاره به اینکه قانون جامع حمایت از معلولان مترقی ترین قانونی است که در این حوزه تصویب و ابلاغ شده است، اظهار کرد: در برآوردهای اولیه ۱۲ هزار میلیارد تومان برای اجرای این قانون پیش بینی شده بود اما کمتر از یک هزار میلیارد تومان در بودجه برای آن تعیین شد، بنابراین نمی توان اقدام مناسبی در این زمینه انجام داد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد: هم اکنون ۲۴۵ هزار خانوار نیازمند تحت پوشش این وزارتخانه قرار دارند،  رشد ۱۵ درصدی این جمعیت در ۳ ماه اول سال ۹۷ را نشان می‌دهد، ضمن اینکه این وزارتخانه ماهانه بین مبلغ ۱۰۸ تا ۵۱۶ هزار تومان به خانوارهای نیازمند تا پنج نفری را پرداخت می کند.

او افزود: این وزارتخانه برای حمایت از زنان سرپرست خانوار گروه های همیار سرپرست خانوار را در کشور ایجاد کرد، کما اینکه ۱۳۰۰ گروه در سطح کشور در این زمینه فعالیت دارند وهفت هزار نفر از زنان سرپرست خانوار عضو این گروه ها هستند، از سوی دیگر ۷۷۰ هزار نفر از این زنان تنها در این وزارتخانه شناسایی شده اند و همین میزان را نیز کمیته امداد امام خمینی (ره) شناسایی کرده، ضمن اینکه این عدد واقعی نیست و باید گام هایی در جهت تکمیل این بانک اطلاعاتی برداشته شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه از راه اندازی وب سایت دیجی همیار برای عرضه محصولات تولیدشده توسط این قشر توسط شبکه های اینترنتی خبر داد.

او خاطرنشان کرد: برای رفع مشکل تضامین جهت دریافت تسهیلات بانکی و اجرای برنامه تامین مالی خود با رویکرد بانکداری پیوندی را در بهزیستی آغاز کردیم و برای رفع این مشکل از دو صندوق ضمانت از سرمایه گذار کوچک و ضمانت از فعالیت های مربوط به تعاونی های کشور استفاده کردیم و سایت مربوط به آن نیز ۱۰ روز قبل رونمایی و نتایج آن در هفته تعاون اعلام خواهد شد.

شریعتمداری افزود: هم اکنون ۳ هزار و ۶۴۲ گروه خودیار با میانگین ۱۶ نفر در سطح کشور در ۱۵۰۸ روستا، ۱۲ شهرستان و ۲۱ استان کشور مشغول فعالیت بوده و ۵۹ هزار و ۵۰۰ نفر از جوانان عضو این گروه ها هستند که ۹۳ درصد آنها را زنان تشکیل می‌دهند  و ۲۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان از طریق مالی خود از منابع مردمی جهت تامین اعتبارات اجرای طرح توانمندسازی در این بخش تامین شده است. همچنین ۷۹ هزار فقره وام داخلی توسط این گروه ها پرداخت شده است و ۳۵۳۵ وام از طریق بانک های عامل با ارزش ۱۰۳ میلیارد تومان به این گروه‌ها پرداخت شده است.

او با اشاره به اینکه در مورد پوشش بیمه اجتماعی زنان روستایی و عشایری نتوانسته اند به دلیل پرداخت سهم کارفرما و دولت از محل صندوق هدفمندی یارانه‌ها به حد واقعی برسند، از پوشش ۲۵ درصدی کشور در این زمینه خبر داد.

پوشش بیمه‌ای برای بیش از ۵۱ هزار زن و دختر روستایی

شریعتمداری در مورد بیمه اجتماعی زنان و دختران افزود: ۵۱ هزار و ۵۰۰ نفر از زنان و دختران روستایی تا پایان سال گذشته تحت پوشش این بیمه قرار گرفتند و حدود ۱۹۰۰ نفر نیز در سال ۹۸ در حوزه تامین اجتماعی تحت پوشش قرار گرفتند، همچنین در مورد اجرای بند (ب) ماده ۷ قانون هدفمندی یارانه ها ۵۱ هزار نفر از زنان جامعه شهری بین ۱۸ تا ۵۰ سال تحت پوشش این بیمه قرار گرفته اند.

او در ادامه از ایجاد ۹ هزار کارگاه آموزشی در سال ۹۷ برای اطلاع رسانی از مزایای تامین اجتماعی در حوزه مهارت های کارآفرینی توسط سازمان بهزیستی خبر داد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر ضرورت مدیریت منابع بر اشکالات عدیده موجود در قانون تعاون اشاره کرد و گفت: این وزارتخانه اعتبارات لازم برای پرداخت کمک هزینه ودیعه مسکن ۲۰۰۴ نفر از مددجویان را از خانوار مددجویان را تامین کرد، همچنین از ۱۲۴ نفر از فعالان اورژانس اجتماعی که حین خدمت مورد ضرب و شتم قرار گرفته بودند، قدردانی کرد.

او از حمایت از ۵۶ هزار خانوار دارای فرزندان چندقلو، معافیت سربازی برای سرپرستان خانوار با همکاری دفتر حفاظت فرماندهی کل قوا، تامین بسته های غذایی برای سرپرست خانوارهای دارای بیش از ۳ فرزند، انجام غربالگری سلامت جسمی برای ۷ هزار نفر از زنان سرپرست خانوار در سال ۹۷ و یک هزار نفر از آنها در سال ۹۸، ایجاد اشتغال برای ۱۵ هزار و ۹۳۰ نفر از کارآفرینان سرپرست خانوار، شفاف سازی در نحوه اعطای وام‌های با سود ۴ درصد و به کارگیری ۱۸۰۰ ناظر برای نظارت بر این بخش و تخصیص ۲۰۱ هزار میلیارد تومان برای طرح های عمرانی و جوانگرایی در سیستم مدیریتی از دیگر اقدامات این وزارتخانه یاد کرد.

این عضو کابینه دولت دوازدهم درباره نحوه فعالیت شستا یادآور شد: قرار بر این شده که تا پایان مهرماه شستا به طور کامل در بورس قرار گیرد  و حرکت این وزارتخانه در این خصوص از بنگاه داری به سمت سهام داری خواهد بود.

 پیش از اظهارات شریعتمداری تعدادی از اعضای فراکسیون زنان مجلس موضوعاتی مانند لزوم اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان، بیمه خبرنگاران و تامین امنیت شغلی این قشر، ضرورت ایجاد سازمانی فراگیر جهت پیگیری مشکلات زنان سرپرست خانوار، ضرورت استفاده از ظرفیت زنان جوان در سمت های حساس مدیریتی وزارت تعاون، لزوم ساماندهی کودکان کار و ... را مطرح کردند.

بورس محمد شریعتمداری‌ شستا وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی فراکسیون زنان مجلس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر