کد خبر: 798259 A

شریعتمداری:

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در آئین بدرقه تیم ملی مهارت ایران به مسابقات جهانی مهارت، گفت: شما جوانان با فکر و خلاق، نماد مهارت افزایی برای ایران امروز هستید.

به گزارش ایلنا، «محمد شریعتمداری» وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در آئین بدرقه تیم ملی مهارت اعزامی به چهل و پنجمین مسابقات جهانی مهارت -۲۰۱۹ کازان روسیه ابراز امیدواری کرد: تیم ملی مهارت کشورمان با اقتدار و جنگندگی در مسابقات جهانی مهارت شرکت کند.

شریعتمداری با ابراز خرسندی از دیدار با سربازان خط مقدم نهضت مهارت افزایی که در عالیترین سطح در مسابقات بین‌المللی مهارت شرکت خواهند کرد، گفت: شناخت جایگاه مهم افرادی که در رشته مهارتی امروز سرآمد هستند و  این مسابقات را نمایندگی می‌کنند بسیار ارزشمند است. یقینا جوانی که امروز در رشته طراحی مهندسی به نقطه‌ای رسیده که یک ملت ۸۰ میلیونی  را با آن سابقه دیرینه همراه خود به یک مصاف علمی و فنی و یک مسابقه جهانی ببرد کار بسیار خطیر و سنگینی است.

وی تاکید کرد: امروز جوانان ما در ۱۰ رشته مهارتی در مسابقات بین‌المللی مهارت شرکت می‌کنند. یقینا تجربه حضور در این رشته‌ها برای دیگرجوانان نیز ایجاد انگیزه می‌کند.

وی افزود: امیدوارم که در این دوره از مسابقات با قوت بیشتری شرکت کنید و در دور بعدی مسابقات نیز با برنامه‌ریزی منسجم بتوانید قدرتمندتر حضور داشته باشید.

وی در ادامه گفت: جهان کار امروز در حال تغییر گسترده است و در بعضی از زمینه‌ها در حال پوست اندازی است. این در حالی است که امروزه شکل کارآفرینی هم دستخوش تغییرات شده است. شاید در گذشته کارآفرینی عمدتا" معطوف به حوزه صنایع سخت می‌شد و دارای جایگاه بود و وقتی صحبت از صنعت می‌شد در ذهن صنایع فولاد، سیمان و صنایع سنگین متصور بود. ولی امروز در فناوری اطلاعات و همچنین در حوزه خدمات تحول شگرفی رخ داده است. بطور مثال همین عواملی که از آن به عنوان پول مجازی یاد می‌شود تحول عمده‌ای در این بخش رخ داده است. به نحوی که امروز شاهدیم این قبیل ابزارهای مالی و مجازی قابلیت مبادله و خرید و فروش پیدا کرده‌اند. بنابراین در دنیای کار این تحولات رخ داده که بخش اعظم آن به دانش و مهارت بازمی‌گردد. از سوی دیگر به نظر می‌رسد اگر به این ویژگیها توجه شود می‌توانیم قدم‌های بزرگی برداریم، ضمن اینکه تصور می‌کنم انگیزه کافی نیز در این زمینه وجود دارد.

شریعتمداری در خصوص امکان استفاده برگزیدگان مسابقات جهاتی مهارت از امریه سربازی نیز گفت: تلاش خود را می‌کنیم که در این زمینه مکاتبه لازم را با فرماندهی معظم کل قوا داشته باشیم.

وی تصریح کرد: همچنین می‌توانیم از طریق بانک توسعه تعاون یا بانک رفاه کارگران منابع و تسهیلاتی را در اختیار این دسته از برگزیدگان مسابقات جهانی مهارت قرار دهیم تا بتوانند ضمن راه‌اندازی کسب و کار، کارآفرینی نیز کنند.

وی افزود: فکر می‌کنم در کنار کار و حرفه‌ای که دارید، معرفت و اخلاق را هم باید با خود همراه کنید و امیدوارم سفرای خوبی در همه زمینه‌ها باشید.

وزیر کار در ادامه گفت: با شما جوانان بودن احساس شیرینی برای ما است و استفاده از جوانان در مجموعه وزارتخانه نیز بر همین اساس است. جوانانی که امروز در عرصه مدیریتی کار می‌کنند در حوزه‌های مختلف شگفتی آفریده‌اند که نظیرش را نمی‌توان در جای دیگر مشاهده کرد. ضمن اینکه از نظرات و تجارب افراد مجرب و معمر و صاحب فکر و اندیشه نیز بهره‌مند هستیم و آنان را اکرام می‌کنیم و به آن احترام می‌گذاریم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: یقینا شما جوانان با فکر، خلاقیت و نوآوری می‌توانید در عرصه اجرا کشور را به سمت رشد و تعالی سوق دهید و توجه داشته باشید که همه چیز پول نیست، بلکه آن چیزی که شما خلق می‌کنید و آن مهارت و امیدی که در دل جوانان بوجود می‌آورید که آنان نیز در این مسیر گام بردارند بسیار ارزشمند است. از همین رو شما نماد مهارت افزایی برای ایران امروز هستید.

وی تصریح کرد: متاسفانه امروز خروجی نظام آموزشی ما از دبیرستانها و دانشگاهها دارای مهارت کافی و مناسب با انتظارات نیستند. بنابراین اگر بتوانیم مجموعه افراد ارزشمندی که فارغ التحصیل می‌شوند را به زیور هنر و مهارت آراسته کنیم در این صورت به سمت توسعه و تعالی حرکت خواهیم کرد.

وی افزود: از سوی دیگر شاهدیم افرادی که دارای مهارت هستند در پیدا کردن شغل در شرایط بهتری هم در داخل و هم در خارج از کشور قرار دارند. لذا در همین زمینه تاکیدمان بر شکل‌گیری نهضت مهارت افزایی درست است و مهارت افزایی به عنوان نیاز جدی جامعه امروز ایران باید شناخته شود و خوشبختانه امروز شاهدیم که این موضوع نیز مورد توجه جدی مسئولان کشور نیز قرار گرفته است.  

پیش از سخنان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی سلیمان پاک سرشت، معاون وزیر و رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای گزارشی را  از تاریخچه حضور کشورمان در مسابقات جهانی مهارت ارایه کرد و گفت: در طی سالیان گذشته در مجموع  در ۱۲ دوره در این مسابقات شرکت کرده‌ایم که ۳ دوره اول شرکت در این مسابقات به قبل از پیروزی انقلاب اسلامی بازمی‌گردد و ۹ دوره مابقی از سال ۲۰۰۰ میلادی به بعد است.

وی در ادامه نیز گفت: در این دوره مسابقات نیز شاهد حضور ۱۳۰۰ نفر رقابت کننده در ۵۶ رشته مختلف به رقابت خواهند پرداخت و کشور ما نیز با ۱۰ شرکت کننده در این مسابقات حضور خواهد یافت.

تیم ملی مهارت کشورمان با حضور ۱۰ نفر رقابت کننده به همراه کارشناسان و مترجمین اعزامی فردا تهران را به مقصد کازان روسیه و برای شرکت در چهل و پنجمین مسابقات جهانی مهارت ترک خواهد کرد.

 جمهوری اسلامی ایران  طی سالهای گذشته در ۹ دوره از مسابقات جهانی شرکت کرده و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای از سال ۲۰۰۱ به عنوان نماینده رسمی ایران در مسابقات جهانی مهارت حضور دارد و در رقابتهای امسال ۱۳۰۰ شرکت کننده از سراسر دنیا  به رقابت با همدیگر می‌پردازند.

مسابقات ملی مهارت تیم ملی مهارت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر