کد خبر: 795620 A

علی خدایی:

عضو کارگری شورای عالی کار از تدوین راهکارهای افزایش قدرت خرید کارگران خبر داد.

علی خدایی (عضو کارگری شورای عالی کار) در گفتگو با خبرنگار ایلنا، از تدوین پیشنهادات توسط سه گروه مختلف شورای عالی کار برای «افزایش قدرت خرید کارگران» خبر داد.

سه شنبه هفته گذشته، جلسه شورای عالی کار بعد از مدتها وقفه برگزار شد؛ یکی از موضوعاتی که در این جلسه به بحث گذاشته شد، راهکارهای افزایش قدرت خرید کارگران بود.

خدایی می‌گوید: در جلس هفته قبل مقرر شد ظرف مدت دو هفته، هر سه گروه دولت، کارگری و کارفرمایی، پیشنهادات خود را برای افزایش قدرت خرید کارگران آماده کرده و ارائه دهند.

به گفته‌ی او، قرار است بعد از تحویل پیشنهادات، جلسه بعدی شورای عالی کار برگزار شده و در مورد راهکارهای پیشنهادی بحث شود.

خدایی با تاکید بر لزوم ترمیم غیرمستقیم دستمزد و افزایش قدرت خرید کارگران، در مورد پیشنهادهای گروه کارگری گفت: هنوز پیشنهادات ما تکمیل نشده؛ اما ما طرح‌هایی راجع به مسکن، توزیع کالا به قیمت ارزان میان کارگران و فراهم نمودن اقلام سبد معاش داریم که امیدواریم با توجه به وضع نامطلوب معیشتی کارگران، این پیشنهادات در جلسه سه‌جانبه که نهایتاً باید تا دو هفته دیگر برگزار شود، مورد تایید قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه گروه کارگری همه تلاش خود را برای اقناع شرکای اجتماعی به کار خواهد بست، ادامه داد: محاسبات سبد معاش نشان می‌دهد که قدرت خرید کارگران نیاز به ترمیم جدی دارد؛ کارگران امروز در تامین اولین مایحتاج زندگی مانند مسکن و خوراک، مشکل جدی دارند.

آخرین محاسبات سبد معاش کارگری که برای تیرماه ۹۸ انجام شده، نشان می‌دهد که هزینه‌های حداقلی زندگی از مرز ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان فراتر رفته است.

خدایی در انتها تاکید می‌کند: نباید بحث‌های ترمیمی دستمزد به روزهای پایانی سال موکول شود؛ همین حالا زمان مناسب برای اتخاذ راهکارهای افزایش قدرت خرید کارگران است و نباید به هیچ‌وجه تاخیر روا بدارند.  

علی خدایی عضو کارگری شورای عالی کار افزایش قدرت خرید کارگران در سال 98 جلسه شورای عالی کار برای ترمیم دستمزد 98
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر