کد خبر: 795038 A

در یکصد و پنجاه و چهارمین نشست شورای عالی حفاظت فنی:

در یکصد و پنجاه و چهارمین جلسه شورای عالی حفاظت فنی به ریاست معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیش نویس آیین نامه ایمنی در جایگاه‌های عرضه سوخت پس از بررسی و اخذ نظرات اعضای شورا تایید و به تصویب رسید.

به گزارش ایلنا، حاتم شاکرمی با تاکید بر نقش و جایگاه مهم کمیته‌های حفاظت فنی و بهداشت کار در امر پیشگیری و کنترل حوادث ناشی از کار، اظهار کرد: حدود ۱۹ هزار و ۵۰۰ کمیته حفاظت فنی و بهداشت در کشور فعالند و انتظار می‌رود، اثرات اقدامات کمیته‌های حفاظت فنی و بهداشت کار در پیشگیری و کنترل حوادث و ترویج فرهنگ ایمنی کار در جامعه کار و تولید محسوس باشد.

اوبا اشاره به این موضوع که ترویج فرهنگ ایمنی موجب پذیرش استقرار سیستم ایمنی در واحدها خواهد شد، گفت: به نظر می‌رسد با وجود تعداد کمیته‌های حفاظت فنی موجود در کشور و ظرفیت مناسب ایجاد شده، باید حرکت در راستای افزایش اثربخشی عملکرد کمیته‌های حفاظت فنی و بهداشت کارانجام شود.

شاکرمی با اعلام قدمت آیین‌نامه کمیته‌های حفاظت فنی و بهداشت کار از به روزرسانی این آیین نامه در آینده‌ای نزدیک خبر داد و افزود: بازنگری این سند در دستور کار شورای عالی حفاظت فنی قرار دارد و به زودی با تکمیل فرآیند بررسی آن، با اولویت در شورا مطرح خواهد شد.

او افزود : پیش‌نویس آیین‌نامه ایمنی در جایگاه‌های عرضه سوخت در این جلسه پس از بررسی و اخذ نظرات اعضای شورا تایید و به تصویب رسید.

در ادامه این نشست علی مظفری (مدیرکل بازرسی کار و دبیر شورای عالی حفاظت فنی) به اهمیت نقش آفرینی بیشتر کمیته‌های حفاظت فنی در کارگاه های کشور با توجه به وظایفی که در قانون کار و آیین نامه مربوطه پیش‌بینی شده است، اشاره کرد و افزود: بازنگری آیین‌نامه کمیته‌های حفاظت فنی و بهداشت کار در دستور کار اداره کل بازرسی کار قرار گرفته است و نظرات همکاران ادارات اجرایی و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی نیز در این زمینه اخذ گردیده و پس از نهایی شدن در دستور کار شورا قرار خواهد گرفت.

در این جلسه پیشنهاداتی از سوی اعضای شورا در خصوص در نظر گرفتن سیستم‌های تشویقی برای کارفرمایانی که مقررات ایمنی را به خوبی اجرا می‌کنند از جمله مشوق‌های بیمه‌ای طرح شد که رئیس شورای عالی حفاظت ضمن استقبال از پیشنهاد ارائه شده، گفت: اجرای اصولی و اساسی مشوق‌های بیمه‌ای برای سازمان تامین اجتماعی نیز موجب صرفه‌جویی در هزینه‌های درمان کارگران شده و سازمان نیز از مزایای آن منتفع خواهد شد و بنابراین اتخاذ این رویکرد در مصوبات شورای عالی امری ضروری به نظر می‌رسد.

در پایان این جلسه بخش هایی از پیش‌نویس آیین نامه مشاوران حفاظت فنی و خدمات ایمنی نیز مورد طرح و بررسی قرار گرفت و ادامه بررسی آن به جلسه آتی موکول شد.

وزارت تعان، کار و رفاه اجتماعی ایمنی کار جایگاه‌های سوخت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر