کد خبر: 792217 A

کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان مرکزی:

کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان مرکزی طی بیانیه‌ای خطاب به مجلس خواستار توقف قراردادهای موقت شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان مرکزی از نمایندگان استان مرکزی در مجلس، خواسته تا با ارائه طرح انعقاد قرارداد بلندمدت و دائم در کارهای با ماهیت مستمر و تصویب آن با همکاری سایر نمایندگان، از امنیت شغلی کارگران صیانت کرده و به قراردادهای موقت خاتمه دهند.

در این بیانیه آمده است: همانطور که مستحضرید امروز امنیت شغلی به یکی از دغدغه‌های مهم کارگران که به تعبیر رهبر انقلاب ستون فقرات اقتصاد و تولید کشورند، تبدیل شده است و بیش از ۲۵ سال است که قراردادهای موقت کار و نابسامانی آن امنیت شغلی را بیش از گذشته در معرض خطر قرار داده است. در ماده ۷ قانون کار که به قرارداد کار و شرایط انعقاد آن اشاره دارد، به صراحت تاکید شده تا در راستای امنیت شغلی نیروی کار «حداکثر مدت موقت برای کارهایی که طبیعت آنها جنبه غیرمستمر دارد، توسط وزارت کار تهیه و به تصویب هیئت وزیران برسد» اما تاکنون نه تنها این ظرفیت قانونی معطل مانده بلکه «در کارهایی که طبیعت آنها جنبه مستمر دارد» نیز با تفاسیر مختلف، اسباب نثبیت وامنیت شغلی فراهم نشده است. در حال حاضر روز به روز مدت و شرایط حاکم بر قراردادهای کار سخت‌تر می‌شود. آیا انعقاد قرارداد یک ماهه و کمتر با کارگری که در کارگاه بیش از ۲۵ سال فعالیت دارد، نمونه بارز تضعیف امنیت شغلی نیست؟

در ادامه این بیانیه می‌خوانیم: در راستای رهنمود مقام معظم رهبری مبنی بر تامین امنیت شغلی از شما به عنوان وکلای خود می‌خواهیم در مدت باقی مانده از دهمین دوره مجلس علاوه بر پیگیری در خصوص آیین نامه تبصره ۱ ماده ۷ قانون مکار با ارائه طرح انعقاد قرارداد بلندمدت و دائم در کارهای با ماهیت مستمر با مشارکت تشکل‌های کارگری و تصویب آن با همکاری سایر نمایندگان مجلس شورای اسلامی، پرچمدار صیانت از امنیت شغلی کارگران شوید تا برای همیشه غائله قراردادهای موقت و  تفاسیر آن پایان یابد و دغدغه حدود ۹۵ درصد از کارگران کشور مرتفع گردد.

قانون کار قرارداد موقت کار امنیت شغلی پرستاران کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان مرکزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر