کد خبر: 791398 A

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی:

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در بسیاری از کشورها مدارک ارائه شده سازمان فنی و حرفه‌ای معتبرتر از مدارک دانشگاهی است. این یک ظرفیت فوق‌العاده است و باید از آن بهره کافی را برد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمد شریعتمداری در آیین بزرگداشت فعالان حوزه مهارت با بیان اینکه از سال 82 که ششم مرداد در تقویم رسمی کشور روز ملی کارآفرینی و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای تعیین شد تاکنون تغییرات زیادی در این حوزه رخ داده، گفت: استارت آپ‌ها و اقتصاد دانش بنیان باعث شده ما نیازمند نظامات و برنامه‌ریزی‌های جدیدی در حوزه کارآفرینی باشیم.

او ادامه داد: سال 96 شورای عالی نظام فنی و حرفه‌ای تشکیل شد و این شورا می‌تواند بخشی از مشکلات را با اتخاذ استراتژی‌های مناسب رفع کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه یکی از مشکلات حوزه کار، بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاه است، گفت: یکی از دلایل اصلی این اتفاق این است که فارغ‌التحصیلان دانشگاهی مهارت کافی برای ورود به بازار کار را ندارند.

او ادامه داد: شورای عالی نظام فنی و حرفه‌ای باید با برنامه‌ریزی دقیق و همکاری در زمینه هدایت تحصیلی افرادی را متناسب با نیازهای بازار کار تربیت کند.

شریعتمداری با بیان اینکه در کنار برنامه‌ریزی در زمینه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای باید فرهنگ سازی مناسبی نیز در زمینه کار فنی انجام شود، بیان کرد: باید به فردی که کار فنی می‌کند با پرداخت دستمزد مناسب و ایجاد جایگاه اجتماعی ارزش گذاشت.

او با تاکید بر اینکه نظام کارآفرینی ما از افراد با دانش و توانایی بی‌بهره است، گفت: این دلیل بهره‌وری پایین نیروی کار است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه همگام با تغییرات جدید نیازمند تغییر در حوزه کارآفرینی هستیم، عنوان کرد: رتبه ما از نظر کارآفرینی از 82 به 72 بهبود پیدا کرده است، اما این کافی نیست و همچنان مشکلاتی وجود دارد.

به گفته او، 38 درصد کار را کارآفرینان ایجاد می‌کنند و مابقی خویش‌فرما هستند یا کار غیررسمی می‌کنند، حال آنکه با مدل‌های جدید می‌توان وضعیت بهتری پیدا کرد.

شریعتمداری با بیان اینکه در زمینه همگام شدن با تغییرات جدید امیدواری‌هایی وجود دارد، گفت: سال پیش یک چهارم شرکت کنندگان نمایشگاه الکامپ استارت آپ‌ها بودند که این رقم در نمایشگاه امسال به نصف رسید. ما امیدواریم روزی تمامی این نمایشگاه به تسخیر استارت آپ‌ها دربیاید.

او در پایان عنوان کرد: سازمان فنی و حرفه‌ای باید فضای کسب و کار را آماده تحول کند. در بسیاری از کشورها مدارک ارائه شده سازمان فنی و حرفه‌ای ایران معتبرتر از مدارک دانشگاهی است. این یک ظرفیت فوق‌العاده است و باید از آن بهره کافی را برد.

محمد شریعتمداری‌
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر