کد خبر: 786414 A

صدور چند دستور جدید برای حمایت از مشاغل خانگی؛

در جلسه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی که با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، معاون وزیر اشتغال و توسعه کارآفرینی وزیر کار، رئیس سازمان تامین اجتماعی و نمایندگان سازمان‌ها و وزارتخانه‌های مختلف برگزار شد، مشکلات مشاغل خانگی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و محمد شریعتمداری دستوراتی را برای تسهیل مشاغل خانگی صادر کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، جلسه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی در محل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد.

بر اساس گزارشی که مهناز امامدادی، رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی کشور ارائه داد در سال گذشته ۲۷۰ هزار مجوز برای مشاغل خانگی صادر و در نتیجه حمایت از مشاغل خانگی، ۹۲ هزار شغل ایجاد شده است.

آنطور که رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی کشور اعلام کرد در این بخش به ۶۷ هزار نفر تسهیلات پرداخت شده است.

امامدادی همچنین به همکاری ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی کشور با صندوق کار آفرینی امید برای دریافت تسهیلات اشاره کرد و اظهار امیدواری کرد که مشکلات در این زمینه رفع و اعتبارات بیشتری به این ستاد برای حمایت از مشاغل خانگی اعطا شود.

در ادامه به صورت موردی مشکلات و موانع پیش روی مشاغل خانگی ذکر و با همفکری شرکت‌کنندگان در این جلسه، دستوراتی برای رفع موانع صادر شد.

تماس مستقیم با وزیر بهداشت

قرار بود در جلسه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی نماینده‌ای از وزارت بهداشت حضور داشته و مشکلات موجود در زمینه مشاغل خانگی مرتبط با وزارت بهداشت مطرح و رفع شود. عدم حضور نماینده این وزارتخانه باعث شد، وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی با وزیر بهداشت تماس گرفته و خواستار همکاری این وزارتخانه برای رفع مشکلات موجود شود.

حساسیت در بخش بهداشت و درمان باعث شده است که همچنان مجوز برخی مشاغل خانگی در ارتباط با این موضوع با مانع رو‌به‌رو باشد. این در حالی است که مشاغل مرتبط با بهداشت و درمان ظرفیت خوبی را در زمینه مشاغل خانگی به وجود می‌آورد.

شریعتمداری در تماس تلفنی خود با نمکی با گلایه از عدم حضور نماینده این وزارتخانه خواستار بررسی مشکلات در این زمینه شد و وزیر بهداشت نیز قول داد که مسائل مرتبط با مشاغل خانگی در وزارت بهداشت تا دو هفته دیگر رفع شود.

وامی که آب رفت

در گزارش رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی کشور اعلام شد که تسهیلات مشاغل خانگی در سال جاری به یک چهارم قبل و بانک‌های عامل در این زمینه از ۱۰ بانک به دو بانک کاهش یافته است.

شهرزاد دانشمندی، نماینده بانک مرکزی در این جلسه عنوان کرد که بر اساس تصمیمات دولت و مجلس اولویت پرداخت وام در سال جاری سیل‌زدگان و متقاضیان وام ازدواج هستند و به همین دلیل اعتبارات برای تسهیلات در بخش های دیگر کاهش یافته است.

شریعتمداری با بیان اینکه موضوعی مهم‌تر از اشتغال در کشور وجود ندارد، خواستار در نظر گرفتن اعتباراتی برای مشاغل خانگی شد و اعلام کرد که در این زمینه با رئیس بانک مرکزی رایزنی می‌کند.

ممنوعیت اختصاص وام به کارمندان

موضوع دیگری که در ارتباط با تسهیلات مربوط به مشاغل خانگی مطرح شد ممنوعیت پرداخت وام به کارمندان دولت بود.

شریعتمداری با طرح این موضوع که ممکن است برخی از کارمندان در ساعت غیر کاری ظرفیت کارآفرینی داشته باشند، خواستار بررسی ممنوعیت اختصاص وام به کارمندان دولت شد.

عیسی منصوری، معاون وزیر اشتغال و توسعه کارآفرینی وزیر کار در این ارتباط توضیح داد: این ممنوعیت به منظور جلوگیری از سوء استفاده‌ها در این زمینه اعمال می‌شود، چرا که ما شاهد اعطای وام‌های این بخش به کارمندان یا خانواده آنها بوده‌ایم، حال آنکه این نوع پرداخت تسهیلات با هدفمندی اعطای وام منافات دارد.

مصطفی سالاری، رئیس سازمان تامین اجتماعی نیز با تایید برخی سوء استفاده‌ها خواستار برنامه‌ریزی دقیق در زمینه اعطای وام شد.

او عنوان کرد که تجربه ما در استان‌ها نشان می‌دهد که اعطای وام بدون پشتیبان موفقیت‌آمیز نیست و اگر می‌خواهیم کاری استمرار داشته باشد، باید پشتیبانی از آن را قوی کنیم.

سالاری همچنین بر رایزنی با مسئولان استانی و دعوت از مسئولان مختلف در کارگروه اشتغال با ریاست نماینده وزارت کار تاکید کرد.

در نهایت وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دستور ممنوعیت پرداخت وام مشاغل خانگی به کارمندان دولت را اعلام کرد.

ممنوعیت ۲ ساله برای تغییر فهرست مشاغل خانگی

یکی دیگر از موضوعات مهم مطرح شده در ارتباط با مشاغل خانگی تغییرات فهرست مشاغل خانگی بود.

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی کشور با بیان اینکه تغییر در فهرست مشاغل خانگی خسارت‌بار است، تصریح کرد: راه‌اندازی برخی از مشاغل خانگی نیازمند خرید برخی از ابزار‌ها و ایجاد تغییراتی در خانه است. اگر مشاغل خانگی موقت باشند، در بسیاری موارد سرمایه‌گذاری‌ها نمی‌صرفد، بنابراین باید محدودیتی در این زمینه قائل شد.

شریعتمداری با بیان اینکه ممکن است ممنوعیت دو ساله تغییر در فهرست مشاغل خانگی هم کم باشد، چرا که برخی سرمایه‌گذاری‌ها تا حصول نتیجه زمان بیشتری می‌طلبند، عنوان کرد: ما فعلا ممنوعیت دو ساله تغییر در فهرست مشاغل خانگی را صادر می‌کنیم و در آینده امیدواریم این ممنوعیت مدت زمان بیشتری را شامل شود.

در جلسه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی موارد دیگری نیز مطرح و تصمیماتی اتخاذ شد. همکاری با سازمان فنی و حرفه‌ای و رفع مشکلاتی که در زمینه صدور گواهینامه وجود دارد، رایزنی درباره افزایش رشته‌های مشاغل خانگی و همکاری با سازمان‌های مختلف از جمله سازمان زندان‌ها، نیرو‌های مسلح و معاونت زنان و خانواده مورد تاکید قرار گرفت.

وزارت تعان، کار و رفاه اجتماعی محمد شریعتمداری‌ مشاغل خانگی حمایت از مشاغل خانگی ساماندهی مشاغل خانگی تسهیلات مشاغل خانگی رفع مشکلات مشاغل خانگی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر