کد خبر: 784917 A

شماری از کارگران شرکت «آجایر بینا» که در ساخت وساز پروژه‌های ساختمانی در ترکمنستان مشغول کارند، روز گذشته در اعتراض به معوقات مزدی خود مقابل سفارت ترکمنستان در آنکارای ترکیه تجمع کردند.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری آکی‌پرس، حدودا ۲۵ نفر ا از کارگران ساختمانی شرکت «آجایر بینا» که در ترکمنستان مستقر است به نمایندگی از سایر همکاران خود حوالی ساعت ۱۰ صبح روز گذشته (۲۱ تیر ماه) در اعتراض به وصول مطالبات مزدی خود در مقابل سفارت این جمهوری آسیای مرکزی در آنکارا تجمع کردند.

گفته می‌شود طلب این کارگران ۳ سال است که همچنان پرداخت نشده است.

از قرار معلوم این نخستین اقدام اعتراضی سازماندهی شده توسط کارگران ساختمانی علیه ترکمنستان نیست. در ماه مارس سال جاری میلادی (۲۰۱۹) نیز یک تجمع اعتراضی دیگر در مقابل سفارت ترکمنستان ترتیب داده شده بود. در نهایت به کارگران معترض گفته شد تا خواسته‌های خود را در یک درخواست مکتوب برای برگزاری یک جلسه تحویل دهند. با این حال پس از آن نیروهای پلیس اقدام به متفرق کردن معترضین نمودند.

در تاریخ ۵ فوریه ۲۰۱۸، یک جلسه با حضور کارگران طلبکار و مدیران شرکت «آجایر بینا» برگزار شد و سند تصدیق بدهی میان دو طرف به امضا رسید. در آن زمان، شرکت ترکیه‌ای ۳۳۲ هزار دلار به ۲۵ کارگر ترک بابت حق‌الزحمه آن‌ها بدهکار بود. در آن زمان تنها ۲۵ هزار دلار به کارگران پرداخت شد و  در سپتامبر ۲۰۱۸ معادل ۳۰ هزار دلار و در نوامبر نیز ۲۰ هزار دلار دیگر. در سال ۲۰۱۹ نیز در ماه‌ فوریه یک قسط ۱۰ هزار دلاری به آن‌ها پرداخت شد. اکنون مجموع بدهی شرکت مذکور به این کارگران ۲۴۸ هزار دلار است.

کارگران ساختمانی کارگران ترکیه‌ای شرکت آجایربینا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر