کد خبر: 783101 A

محمد شریعتمداری:

وزیر کار گفت: راه‌حل اساسی حل مشکلات کشور، ایجاد شرایط مطلوب برای تولید و سرمایه‌گذاری است.

 به گزارش ایلنا، محمد شریعتمداری امروز در نشست رؤسای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی، پژوهشی سراسر کشور اظهار داشت: اشتغال حاصل سرمایه‌گذاری است و سرمایه‌گذاری نیازمند امنیت سرمایه‌گذاری است که امنیت سرمایه‌گذاری فقط به معنی حمله دشمن خارجی نیست.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه کمیسیونی دردولت برای تسهیل فضای کسب و کار وجود دارد که این هدف را پیگیری می‌کند، گفت: بسیاری از موانع با حرف‌های واقعی حل می‌شود نه تکرار شعارها و برنامه‌ها.

وی گفت: ‌امروز می‌توانم در این تریبون سیاست‌ها را مطرح کنم و برنامه‌های مصوب را بخوانم که کار سخت و  پیچیده‌ای نیست، اما باید به واقعیت‌ها برگردیم و شانس موفقیت در این اصل است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: برای ایران ۸۰ میلیونی با این میزان فارغ‌التحصیل بیکار باید برنامه واقعی نوشته شود که با شرایط منطبق باشد. یکی از اساسی‌ترین مشکلات عدم تطابق محصول و نیازهاست.

وی توضیح داد: در طرح آمایش سرزمین مشخص شد بسیاری از فارغ‌التحصیلان استان‌ها با نیازهای بومی استان همخوانی ندارند و برای مثال؛ در استان سیستان و بلوچستان نیازمندی رشته فارغ‌التحصیلان بسیار متفاوت بود که بعد از چهل سال باید این تطابق انجام شود. تازه پس از فارغ‌التحصیلی، فرد آماده کار نیست.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی  افزود: همیشه صحبت از استارت‌آپ‌ها و حمایت از صنعت دانش‌بنیان می‌شود، اما کمتر از صحبت کارانجام شده، طوری‌که ایران رتبه ۸۱ و امتیاز ۱۷.۱ از ۱۰۰ را در رده‌بندی جهانی در این موضوع دارد و این امر نشان می‌دهد کار زیادی برای انجام دادن داریم.

شریعتمداری گفت:‌ برای اولین بار پشتوانه صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری‌های کوچک، تأمین مالی خرد به صورت یک سامانه رونمایی شده و کارآفرینان می‌توانند با تأسیس تعاونی و احراز شرایط، از تسهیلات تعاونی‌های خرد استفاده کنند و از تأمین مالی خرد بهره‌مند شوند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: البته این برنامه در کنار تداوم برنامه اشتغالزایی‌های خرد انجام می‌شود که تاکنون ۷ هزار میلیارد تومان منابع برای طرح قبلی تأمین مالی شده و در مجموع هم ۱۳ هزار میلیارد تومان منابع با نرخ ۴ درصد برای آن پیش‌بینی شده که تا تخصیص کامل منابع، پروژه ادامه می‌یابد.

به گفته وی، راه‌حل اساسی برای حل مشکلات کشور، ایجاد شرایط مطلوب برای تولید و سرمایه‌گذاری است و پیشنهاد می‌کنم کارگروهی در دولت ایجاد شود و دستورالعمل ویژه‌ای در سال رونق تولید از نوع حل کردن مسائل تهیه شود و اجرای آن را در پیش بگیریم.

محمد شریعتمداری‌
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر