کد خبر: 781913 A

بر اساس نظرسنجی‌های ایسپا؛

تورم، گرانی، هزینه بالای زندگی و نگرانی یافتن شغل برای سالمند یا اعضای خانواده او، مهم‌ترین عوامل ایجاد فشار روانی بر سالمندان هستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مهم‌ترین عوامل فشار روانی بر سالمندان در سال‌های ۹۲ و ۹۴ بر اساس افکارسنجی مرکز پیمایش ملی ایسپا که اخیراً منتشر شده است، تورم و هزینه بالای زندگی در رده اول، گرانی، مسکن و اجاره خانه در رده دوم و نگرانی یافتن شغل برای خود یا اعضای خانواده در رده سوم نگرانی‌های سالمندان قرار دارد.

در بین این عوامل، عامل «تورم، گرانی و هزینه بالای زندگی» مهم‌ترین عامل ایجاد فشار روانی برای سالمندان بوده و درصد سالمندان متأثر از این عامل از ۷۰.۰۵ درصد در سال ۹۲ به ۷۶.۴۹ درصد در سال ۹۴ رسیده است.

طبق اینفوگرافی منتشر شده از سوی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) «گرانی مسکن و اجاره خانه»، «نگرانی در مورد پیدا کردن شغل مناسب برای سالمند یا یکی از اعضای خانواده»، «بیماری سالمند یا یکی از اعضای خانواده»، «نگرانی در مورد سلامت شخصی» و «نگرانی از مسائل اخلاقی در جامعه» از عوامل موثر بر فشار روانی سالمندان بوده است.

همچنین سایر عوامل تاثیرگذار بر استرس‌های روانی سالمندان در این افکارسنجی «مسائل و مشکلات مربوط به ازدواج سالمند یا یکی از اعضای خانواده»، «برخورد با افرادی که غیرقابل تحمل‌اند»، «مشکلات اداری»، «ناامیدی نسبت به آینده»، «ترس از اخاذی یا سرقت» و «ترس از مورد سو استفاده مالی قرار گرفتن» عنوان شده‌ است.

طبق پیمایش ایسپا، عامل نگرانی سالمندان در مورد گرانی، مسکن و اجاره خانه با ۳.۹ درصد افزایش به ۷۲.۴۷ درصد  و عامل گرانی در مورد پیدا کردن شغل مناسب برای سالمند یا یکی از اعضای خانواده با ۱.۴ درصد افزایش به ۶۶.۹۴ درصد رسیده است.

ایسپا

سالمندان بازنشستگان ایسپا مرکز پیمایش ملی ایسپا تورم، گرانی و هزینه بالای زندگی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر