کد خبر: 774945 A

گلایه کشاورزان گلستانی از استناد به عکس‌های هوایی برای جبران خسارت سیل

رئیس نظام صنفی کشاورزی گلستان با بیان اینکه زمین‌های خسارت دیده بیشتر از ۱۱ برابر سطح تعیین شده از طرف وزارت جهاد کشاورزی است، عنوان کرد: عکس‌های هوایی استنادی نمی‌توانند واقعیت را نشان دهند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، قاسم سوخته سرایی (رئیس نظام صنفی کشاورزی گلستان) گفت: هر چند سیل به ۱۴ شهرستان استان گلستان خسارت وارد کرد، اما شمال این استان بیشتر از سایر مناطق از بارندگی های سیل‌آسای فروردین امسال آسیب دیدند. آق‌قلا، گمیشان، بندر ترکمن، کردکوی، گنبد، مینودشت و آزادشهر بیش از سایر شهرستان‌های گلستان تحت تاثیر سیل قرار گرفتند.

او با بیان اینکه بیشتر خسارت سیل در بخش کشاورزی بود، عنوان کرد: برآورد‌های ما نشان می‌دهد سیل به حدود ۳۴۰ هزار هکتار از اراضی گلستان خسارت وارد کرده است. خسارت به ۱۲۰ هکتار از اراضی صد‌در‌صد بود و مابقی نیز بین ۴۰ تا ۶۰ درصد خسارت دیدند. سیل همچنین باعث تلف شدن ۲۲۰۰ راس دام سبک، ۷۰۰ هزار قطعه مرغ گوشتی، ۸۰ هزار مرغ تخم‌گذار و ۶۲ راس دام سنگین شد.

به گفته او گندم، کلزا و جو عمده محصولات آسیب دیده در سیل اخیر بودند.

رئیس نظام صنفی کشاورزی گلستان با بیان اینکه آمار دقیقی درباره میزان تولید محصولات کشاورزی و سهم استان گلستان از این تولید وجود ندارد، عنوان کرد: امسال به دلیل قیمت پایین گندم در گلستان بیشترین سطح کشت به کلزا اختصاص یافت. میانگین تولید کلزا در سال گذشته در استان گلستان دو تن بود و امسال به دلیل سیل این میزان به نصف کاهش یافته و به یک تن رسیده است.

سوخته سرایی ادامه داد: کاهش تولید محصولات کشاورزی در بعد خرد و کلان تاثیر منفی می‌گذارد. با کاهش تولید امنیت غذایی به خطر می‌افتد و ممکن است شاهد گرانی محصولات کشاورزی و به تبع آن سایر محصولاتی باشیم که ماده اولیه‌شان محصولات کشاورزی هستند.

عکس‌های هوایی عمق بحران را نشان نمی‌دهند

رئیس نظام صنفی کشاورزی گلستان با بیان اینکه خسارت‌هایی که سیل به بخش کشاورزی وارد کرده آنطور که باید و شاید جبران نشده است، تصریح کرد: سطح خسارتی که وزارت جهاد کشاورزی قبول کرده بسیار پایین است. آنها بر اساس عکس‌های هوایی قبول کرده‌اند که فقط ۳۰ هزار  هکتار از زمین‌های کشاورزی خسارت دیده و مشمول جبران خسارت می‌شوند.

او با تاکید بر اینکه زمین‌های خسارت دیده بیشتر از ۱۱ برابر سطح  تعیین شده از طرف وزارت جهاد کشاورزی است، گفت: عکس‌های هوایی استنادی نمی‌توانند واقعیت را نشان دهند. ما محصولاتی داریم که ارتفاع‌شان حدود یک متر است و آبی که وارد کشتزار‌ها شده ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتر بوده است. عکس‌های هوایی در واقع نشان نمی‌دهند که آب کشتزار‌ها را گرفته، اما در مورد محصولاتی مثل گندم حتی پنج سانتیمتر آب هم می‌تواند باعث خفه شدن ریشه شده و محصول را خراب کند.  

نصف وعده داده شده خسارت داده‌اند

رئیس نظام صنفی کشاورزی گلستان عنوان کرد: خسارت همان کشاورزانی که قرار بود خسارت‌شان جبران شود هم به صورت کامل جبران نشده است. وعده داده شده بود برای هر هکتار دیمی که خسارت دیده دو میلیون تومان خسارت بدهند و این رقم برای زمین‌های کشاورزی که آبیاری می‌شوند پنج میلیون تومان برای هر هکتار بود. ۵۰ درصد این خسارت جبران شده است، یعنی برای هر هکتار دیم یک میلیون تومان و برای هر هکتار زمین کشاورزی ۲.۵ میلیون تومان پرداخت شده است.

به گفته او، حدود ۲۰ درصد کشاورزان آسیب‌دیده در گلستان بیمه بودند که بر خلاف ادوار گذشته بیمه‌ها در زمینه جبران خسارت خوب عمل کردند و کشاورزان از بیمه‌ها راضی هستند.

سوخته‌سرایی با بیان اینکه معیشت مردم در استان گلستان وابستگی زیادی به بخش کشاورزی دارد، تصریح کرد:  این استان صنعتی نیست و عمده مشاغل در ارتباط با دامداری و کشاورزی هستند و آسیب رسیدن به بخش کشاورزی استان نه تنها کشاورزان که سایر شهروندان را نیز دچار مشکل می‌کند و اگر جبران خسارت سیل به درستی انجام نشود، اقتصاد گلستان با بحران مواجه می‌شود.

سیل کشاورز کشاورزان خسارت سیل کشاورزان گلستان جبران خسارت سیل خسارت سیل به زمین‌های کشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر