کد خبر: 774552 A

شریعتمداری در اجلاس وزرای کارِ جنبش عدم تعهد:

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفت: مهمترین مسائل مطرح در آیندۀ کار، ریشه‌کنی فقر، اهداف توسعه پایدار و همکاری در زمینه تغییرات اقلیمی است.

به گزارش ایلنا، «محمد شریعتمداری» وزیر تعاون، کارورفاه اجتماعی امروز ۲۷ خرداد با حضور در  یکصدو هشتمین کنفرانس بین المللی کار در اجلاس وزرای کار جنبش عدم تعهد که در ژنو سوئیس در حال برگزاری است، گفت: ما امروز به مناسبت سدۀ سازمان بین المللی کار در ژنو گرد هم آمده‌ایم تا در خصوص مهمترین مسائل مطرح در دنیای کار، به ویژه آیندۀ کار، ریشه‌کنی فقر، اهداف توسعه پایدار و نیز همکاری در زمینه تغییرات اقلیمی با یکدیگر همفکری کنیم.

متن سخنان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این اجلاس به شرح زیر است:

عالیجنابان؛

نمایندگان محترم؛

خانم‌‌ها و آقایان؛

در آغاز مایلم مراتب قدردانی عمیق خود را از دولت جمهوری بولیواری ونزوئلا برای برگزاری این نشست تقدیم نمایم. این رویداد فرصتی ارزشمند برای تبادل تجارب و دیدگاه‌ها پیرامون مهمترین موضوعاتی است که دنیای کار را متاثر ساخته است. اینجانب باور دارم که در راستای تعهد پایدار و محکم کشورهای عضو جنبش عدم تعهد، همکاری ما به مقابله با چالش‌های فزاینده خواهد انجامید. 

همکاران محترم؛

ما امروز به مناسبت سدۀ سازمان بین‌المللی کار در ژنو گرد هم آمده‌ایم تا در خصوص مهمترین مسائل مطرح در دنیای کار، به ویژه آیندۀ کار، ریشه‌کنی فقر، اهداف توسعه پایدار و نیز همکاری در زمینه تغییرات اقلیمی با یکدیگر همفکری کنیم. هم اکنون دنیای کار دستخوش تغییرات عظیمی است. نیروها و عواملی چند، از تحولات دائمی فن‌آوری و آثار تغییرات اقلیمی گرفته تا ویژگی‌های تغییرپذیر تولید و اشتغال  آن را دگرگون می‌کنند. به منظور پاسخگویی موثر به اینگونه چالش‌های جدید، همه نیازمند شناخت هرچه بهتر تغییرات مستمر دنیای کار هستیم تا بتوانیم اهداف مشترک خود و نیز وظایف و تعهدات سازمان بین‌المللی کار برای تحقق عدالت اجتماعی را به پیش ببریم.

اما هدف محوری همچنان درک بهتر تغییرات دنیای کار و بحث و گفتگو به منظور یافتن راه‌حل‌های موثر سیاستگذاری برای ترسیم آینده کار با کار شایسته برای همه است. در این راستا، گفتگوی اجتماعی کلید تدوین راه‌حل‌های موثر و کارآمد سیاستی است که بتواند به جای آنکه فن‌آوری برای آیندۀ ما تصمیم بگیرد، به ساختن دنیای کار برای تحقق بهترین دست‌آوردهای ممکن برای جوامع کمک کند. توسعه مهارت‌ها، حمایت‌های اجتماعی، گفتگوی اجتماعی، فرصت‌های برابر، ایمنی و بهداشت شغلی و مقررات مناسب بازار کار از جمله عناصر ضروری راه‌حل سیاستی برای ترسیم آینده کار همراه با رشد اقتصادی پایدار و مستمر و کار شایسته برای همه است.

نمایندگان محترم؛

جنبش عدم تعهد می‌تواند نقش مهمی در تحقق عزم و اراده کشورهای درحال توسعه برای همکاری های موثرتر در زمینه اقتصاد جهانی ایفا نماید. در طول دهه‌های آینده، موضوع اصلی تطبیق اقتصادهای ملی و نهادهای ملی با تغییر و تحولات جهانی، و نیز سازگاری تغییرات جهانی با نیازهای بشری است. ماهیت مشکلات و راه‌حل‌ها در مناطق گوناگون متفاوت است اما هیچ کشور یا منطقه‌ای از این تغییرات در امان نخواهد ماند. اگر روندهای کنونی به همین شکل ادامه یابند، بزرگترین تهدیدی که همچنان با آن روبرو خواهیم بود، نابرابری‌های فزاینده است.

عالیجنابان؛

حق توسعه یک حق انسانی جدایی‌ناپذیر، ذاتی و مرتبط است و تحقق آن می‌تواند دستیابی به تمامی اهداف توسعه پایدار را محقق سازد. ما تاکید می‌کنیم که اقدامات زورگویانه یکجانبه به طور جدی تمامی حقوق بشر، از جمله حق توسعه و حق کار را به مخاطره می‌اندازد. از این‌رو اعلام می‌نماییم که ضرورت تقویت چندجانبه‌گرایی و پرهیز از اقدامات زورگویانه یکجانبه باید در بیانیه سده که به چالش‌های دنیای کار می‌پردازد، منعکس گردد. سازمان بین‌المللی کار باید اقدامات موثر و عملی در ارتباط با رفتارهای زورگویانه یکجانبه تحمیلی به کشورها، ازجمله با پرداختن به پیامدهای اینگونه اعمال بر تحقق عدالت اجتماعی و حق کار شایسته اتخاذ نماید.

خانم‌ها و آقایان؛

محدودیت‌های اعمال شده برای رفت و آمد مردم، فعالیت‌های اقتصادی، و حضور غالب و منکوب‌کننده شهرک‌ها، انسجام بازار کار در فلسطین و دیگر مناطق اشغالی از جمله جولان سوریه را از هم پاشیده است. غزه همچنان از راه زمین، دریا و هوا محصور شده و میزان قابل توجه بیکاری همچنان بیش از ۴۰ درصد است. از جمله ویژگی‌های وضعیت اقتصادی می‌توان به میزان بالای بیکاری، اشتغال ناکافی و نابرابری اشاره کرد. باید تمامی اینگونه اعمال ظالمانه غیرانسانی خاتمه یابد.

در پایان، مایلم بر نقش مهم جنبش عدم تعهد در تحقق همکاری‌های موثرتر در بین کشورهای درحال توسعه و فراهم آوردن امکان بسیج منابع ضروری بیشتر برای اجرای برنامه‌های توسعه‌ای مرتبط با کار تاکید مجدد نمایم. بیایید برای تحقق واقعی اراده جمعی خود با یکدیگر همکاری کنیم.

17

16

انتهای پیام/
اجلاس بین المللی کار محمد شریعتمداری-وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اجلاس وزرای کار جنبش عدم تعهد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر