کد خبر: 774337 A

شماره 49-48 (فروردین و اردیبهشت 1398) ماهنامه قلمرو رفاه در زمینه رفاه و سیاستگذاری اجتماعی توسط موسسه فرهنگی هنری آهنگ آتیه منتشر شد.

به گزارش ایلنا، قلمرو رفاه در شماره جدید خود به مناسبت روز جهانی کارگر و صدمین سال تاسیس سازمان جهانی کار پرونده‌های ویژه ای را به موضوع مسائل کارگری در ایران و جهان اختصاص داده است. دستمزد، امنیت شغلی، مقاوله نامه‌های سازمان جهانی کار و تجربه تعاونی‌های کارگری در کشورهای دیگر از جمله این موضوعات است.

«سرمایه‌داری نظارتی» و بهره‌گیری از ابزارهای تکنولوژیک جدید در حوزه ارتباطات و اطلاعات برای نظارت بیشتر بر روند کار و نیروی کار پرونده دیگری است که نشان می‌دهد تکنولوژی به رغم اینکه بهره‌وری را افزایش می‌دهد، سویِ دیگری دارد که منجر به کنترل و بیگانگی بیشتر کارگران در محل کار می‌شود.

اقتصاد دانش بنیان و قانون کاری قرن بیستم عنوان مطالبی است که مناسبات جدید کار در هزاره نوین را شرح می‌دهد.

در بخش مقالات، سیاست ملی اشتغال و بحران سرمایه گذاری مولد موضوعات مورد بحث است.

رابطه دولت رفاه و رانت و پاسخ به این سوال کلیدی که «آیا دولت رانتی می‌تواند یک دولت رفاه باشد؟» از جمله موضوعات دیگری است که در یک پرونده جداگانه بررسی شده است.

پرونده کتاب ایران شماره از ماهنامه کتاب به ترجمه فصل دوم کتاب «نان برای همه» اختصاص دارد. این کتاب که ترجمه آن در ماهنامه قلمرو رفاه از شماره گذشته شروع شده بود به تاریخ شکل گیری دولت رفاه در بریتانیا می‌پردازد و در شماره آینده بخش‌های بعدی آن منتشر می‌شود.

در پرونده فرهنگ به آراء و اندیشه‌های کارل پولانی جامعه‌شناس منتقد بازارگرایی افراطی پرداخته شده و در ادامه کتاب‌ها وفیلم‌های مرتبط با موضوع رفاه و سیاست‌گذاری اجتماعی معرفی شده است.

مطالب ماهنامه قلمرو رفاه در سایت ماهنامه به آدرس http://www.ghalamrorefah.ir/ قابل دسترسی است.

ماهنامه قلمرو رفاه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر