کد خبر: 760342 A

برخی منابع کارگری از طرح شکایت ۳۵ کارگر بیکار شده کارخانه صنایع غذایی کیوان در اداره کار شهرستان همدان خبر دادند.

به گزارش ایلنا، ۳۵ کارگر اخراجی صنایع غذایی کیوان که روز چهارشنبه (۲۸ فروردین ماه) با تصمیم کارفرما بیکار  شده‌ بودند، طی روزهای گذشته با طرح شکایت در اداره کار شهرستان همدان، پیگیر مطالبات صنفی خود شدند.

این کارگران که بین ۴ تا ۱۸ سال سابقه کار دارند، یادآور شدند: خواسته ما این است که مانند سایر همکارانمان بتوانیم در کار سابق خود مشغول کار شویم و برای همین تصمیم گرفتیم تا از کمک مراجع قانونی استفاده کنیم.

به گفته کارگران شاغل در کارخانه، در این کارخانه بزرگ مواد غذایی در حال حاضر ۶۳ کارگر مشغول به کار هستند که با وجود سه ماه مزد معوقه به دلیل متوقف شدن فعالیت خطوط تولیدی کارخانه، کاری برای انجام ندارند.

این کارگران اظهار داشتند: مطالبات مزدی کارگران شاغل در کارخانه شامل حقوق بهمن و اسفند ۹۷ و حقوق فروردین ماه سال جاری می‌شود. آخرین حقوقی که دریافت کرده‌ایم حقوق دی ماه بود که تقریبا ۴ ماه پیش آن را دریافت کردیم.

آنها گفتند: در حال حاضر اکثر خطوط تولیدی کارخانه همانند شیرینی، کیک دولایه‌ای، پتی بور یاپتی مانژ، نان سوخاری، کیک مغزدار، چوب‌شور و واحد پودر متوقف شده و تنها خط تولید تافی با حداقل ظرفیت فعالیت دارد که کفاف هزینه‌های آب و برق کارخانه را هم نمی‌دهد.

کارگران صنایع غذایی کیوان با بیان اینکه در این واحد هیچ مسئولی نیست که پاسخگوی کارگران باشد، افزوند: از آنجا که این کارخانه ظرفیت اشتغال حداقل ۷۰۰ کارگر را دارد و برای فروش محصولات تولیدی خود هیچ مشکلی ندارد، از مسئولان درخواست داریم برای رفع مشکلات پیش آمده که امنیت شغلی کارگران را به خطر انداخته، چاره‌اندیشی کنند.

در این زمینه احمد توصیفیان (مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان) از پیگیری وضعیت کارگران شاغل و بیکار شده صنایع غذایی کیوان خبر داده و گفت: متأسفانه مشکل کارخانه کیوان مدیرعامل آن است که دسترسی به او نداریم.

به گفته احمد توصیفیان؛ صنایع غذایی کیوان از نظر فروش و بازار هیچ مشکلی ندارند و ما به دنبال این هستیم کارگران به کار خود بازگردند.

کارگران همدان کارگران صنایع غذایی کیوان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر