سرخط خبرها:
کد خبر: 759588 A

درخواست مکرر پرستاران از معاونت پرستاری وزارت بهداشت؛

جمعی از پرستاران خواستار ابلاغ بخشنامه سراسری در راستای اجرای صحیح قانون ارتقای بهره‌وری به دانشگاه‌های علوم پزشکی شدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، جمعی از پرستاران از مریم حضرتی (معاون پرستاری وزارت بهداشت و درمان) خواستند نسبت به صدور بخشنامه سراسری به مدیران پرستاری دانشگاه علوم پزشکی در راستای اجرای صحیح «قانون ارتقای بهره‌وری کارکنان بالینی نظام سلامت» اقدام کند.

به گفته این پرستاران؛ این قانون که در سال ۸۸ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است تاکنون بلاتکلیف مانده و طی درخواست‌های مکرر پرستاران از معاونت پرستاری وزارت بهداشت و درمان همچنان مغفول مانده است و کمبود نیرو نباید دلیلی بر دور زدن قانون باشد.

آنان می‌گویند: بر اساس بند ۵ آئین‌نامه اجرایی قانون ارتقای بهره‌وری سپردن اضافه کار اجباری به پرستاران ممنوع بوده و در صورت نیاز جدیِ مراکز درمانی، انجام اضافه کار تا حداکثر ۸۰ ساعت با رضایت پرستاران و موافقت کارفرما مجاز است. از سوی دیگر شیفت‌های سخت و غیرمتعارف نظیر شیفت شب و یا روزهای تعطیل بایستی با ضریب ۱.۵ برابر محاسبه شود که این ضریب ارزش شیفت شب را معادل ۱۹ ساعت می‌داند.

طبق اظهارات آنها؛ این قانون به کلیه مراکز درمانی دولتی و غیردولتی جهت اجرا ابلاغ شده و مراکزی که از آن تاریخ اجرا نکرده‌اند بر اساس نص صریح احکام دیوان عدالت اداری موظف به پرداخت معوقات ناشی از این دیر اجرا کردن، هستند.

پرستاران معاونت پرستاری وزارت بهداشت وزارت بهداشت ، درمان و آموزش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر