کد خبر: 758355 A

علی ربیعی:

عضو شورای مرکزی خانه کارگر امروز جمعه (13 اردیبهشت ماه) در جمع هیت اجرایی خانه کارگر، کانون انجمن‌های صنفی کارگری و شوراهای اسلامی کار سیستان و بلوچستان در زاهدان بر لزوم توسعه و گسترش تشکل‌های کارگری تاکید کرد کرد و گفت: کارگران با انسجام و توسعه کمی و کیفی تشکل‌های خود بهتر می‌توانند به حقوق صنفی دست یابند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی ربیعی گسترش پوشش بیمه ای برای کارگران غیررسمی را  یک دستاورد مهم در سال‌های اخیر خواند و با اشاره به اینکه در این سال‌ها تلاش شد کارگران ساختمانی تحت پوشش بیمه قرار گیرند تا بتوانند با آرامش خاطر به فعالیت بپردازند، گفت: با اقدامات صورت گرفته بیمه درمان برای تعداد زیادی از کارگران برقرار شد اما هنوز شش میلون کارگر غیر رسمی فاقد بیمه هستند که البته در لایحه نظام چند لایه تامین اجتماعی این مهم مورد توجه قرار گرفته بود که امیدوارم این مهم به نتیجه برسد.

ربیعی گفت: یکی از مسائل مهم جامعه کار و تولید موضوع آینده کار است و در این زمینه باید کار‌های پژوهشی برای تغییر ماهیت مشاغل و بررسی آن از منظر حقوقی، اقتصادی، اجتماعی کار‌های مهمی صورت گیرد. در این خصوص پژوهش‌هایی را سامان دادم زیرا در آینده‌ای نه چندان دور ما با این پدیده روبرو هستیم و باید از هم اکنون با جمع‌آوری پژوهش‌های مناسب از لحاظ مسائل حقوقی مترتب به بحث آینده کار و همچنین تغییرات اجتماعی وارد عرصه  سیاستگذاری برای این مسئله شویم.

وی گسترش تشکل های متناسب با بحث ایمنی و بهداشت کار را یک نیاز اساسی برای جامعه ‌ کارگری دانست و با توجه به اینکه بستر های این کار فراهم شده است یادآور شد:  باید کارگران به ارتقای  دانش خود درحوضه ایمنی و بهداشت و کارفرمایان نیز با اهتمام به این موضوع مهم به کاهش حوادث ناشی از  کار کمک بیشتری کنند .

وزیر پیشین تعاون بر ضرورت اتخاذ تدابیر جدی و موثر برای کاهش آثار تحریم‌ها و نوسانات اقتصادی اخیر بر زندگی نیروهای مولد و برنامه‌ریزی هدفمند برای کاهش ریسک زندگی کارگران تاکید کرد.

وزیر پیشین تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: باید بستر و شرایط برای فعالیت قدرتمند تشکل‌های صنفی بیش از پیش فراهم شود و فعالیت تشکل‌ها و نهادهای مردمی و فراهم شدن امکان شنیدن گروه‌ها و صنوف مختلف از طریق تشکل‌های مرتبط با آنان، توسعه یابد.

در این دیدار چند تن از اعضای تشکل‌های کارگری با تقدیر از عملکرد وزیر پیشین تعاون، کار و رفاه اجتماعی از برنامه‌های ایشان در گسترش بیمه کارگران ساختمانی تقدیر کردند.

یکی از کارگران با اشاره به اینکه آموزش‌های مهارتی نیاز امروز کارگران سیستان و بلوچستان است خواستار حمایت خانه کارگر از برنامه‌های آموزشی کارگران شد.

همچنین نماینده کارگران در کانون شورای اسلامی کار استان سیستان و بلوچستان با استقبال از دیدگاه دکتر ربیعی درمورد گسترش تشکل‌های کارگری خواستار همکاری بیشتر برای ایجاد تشکل‌ها در استان شد.

علی ربیعی روز کارگر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر