کد خبر: 757348 A

افشین حبیب‌زاده:

او ادامه داد: طبق قانون کار، اداره کار برای ایجاد تشکل‌های کارگری می‌تواند اقدام کند و در واحدهای تولیدی مجمع عمومی برگزار کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، افشین حبیب زاده (عضو و رییس فراکسیون کارگری شورای اسلامی شهر تهران) در همایش جشنواره فرهنگی هنری کارگر ایرانی که در فرهنگسرای شفق برگزار شد، اظهار داشت: شهرداری تهران یک برنامه مدون برای احقاق حقوق کارگران پیمانکاری شهرداری دارد و این برنامه را به صورت بخشنامه به شهرداری مناطق مختلف و پیمانکاران شهرداری ابلاغ کرده است.

وی افزود: در این بخشنامه به مسائل حداقل‌های زندگی همچون ایمنی کار، پرداخت به موقع حق بیمه و پرداخت به موقع دستمزدها که از مطالبات جدی کارگران است، تاکید شده است.

 او ادامه داد: شهردار تهران موکدا به سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه شهرداری و پیمانکاری‌ها ابلاغ کرده است که حقوق کارگران شهرداری به موقع پرداخت شود و پیمانکاران ملزم شده‌اند تا همه بندهای بخشنامه را با جدیت اجرا کنند.

حبیب زاده تصریح کرد: در بازدیدی که همراه با آقای محجوب از مترو تهران داشتیم، مطلع شدیم یکی از شرکت‌های پبمانکاری مترو دو ماه حقوق و عیدی و سنوات کارگران را پرداخت نکرده است.

او ادامه داد: در صورتی‌که پیمانکاران از انجام بندهای ابن بخشنامه سر باز بزنند، از مبلغی که پیمانکاران نزد شهرداری‌ها دارند، کسر شده و به صورت مسقیم دستمزد کارگران پرداخت می‌شود. در صورت تکرار این مساله این پیمانکاران در لیست سیاه شهرداری قرار گرفته و قراردادشان با شهرداری لغو می‌شود.

حبیب زاده با اشاره به تلاش شهرداری برای ابجاد تشکل‌های کارگری، کارگران زیر مجموعه شهرداری تهران گفت: متاسفانه علیرغم تلاش‌ها تاکنون موفق نبوده‌ایم. کارگران شهرداری درخواست ایجاد تشکیل کارگری دارند؛ در صورت عدم توفیق مجبور می‌شویم از راه قانونی وارد شویم.

او ادامه داد: طبق قانون کار، اداره کار برای ایجاد تشکل‌های کارگری می‌تواند اقدام کند و در واحدهای تولیدی مجمع عمومی برگزار کند.

وی در پایان گفت: حداقل دستمزد تعببن شده توسط شورای عالی کار بسیار کمتر از حداقل‌های زندگی کارگران است و پیمانکاران شهرداری حق ندارند، این دستمزد کم را دیر پرداخت کنند.

افشین حبیب زاده
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر