کد خبر: 757288 A

سفیر سابق ایران در رومانی مطرح کرد:

علی اکبر فرازی، اعزام نیروی کارگر به سایر کشورها را به دلیل تفاوت نرخ ارز مقرون به صرفه دانست و تاکید کرد: وزارت کار گروه‌هایی را برای این امر اعزام کند که کاملاً تحت نظارت این وزارتخانه باشند.

به گزارش ایلنا، علی اکبر فرازی (سفیر سابق ایران در رومانی) در برنامه گفتگوی اقتصادی پیرامون موضوع رایزنی‌ها برای اعزام نیروی کار به رومانی، بلغارستان، کره و ژاپن؛ فرافکنی یا راه‌حل که از شبکه رادیو گفتگو پخش شد، گفت: اعزام نیروی کار ایرانی به کشورهای مختلف از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی مطرح بوده و نمونه‌های موفقی هم داشتیم گرچه قبل انقلاب نیز نیروی کار به برخی کشورها اعزام می‌شد.

وی افزود: هم اکنون نیز اعزام نیروی کار متخصص به کشورهای مختلف مطرح است که در صورت برنامه‌ریزی درست و اصولی دستاوردهای خوبی برای کشورمان خواهد داشت.

سفیر اسبق ایران در رومانی گفت: کشوری مانند رومانی که به تازگی به اتحادیه اروپا پیوسته مملو از ظرفیت‌های بالقوه است و حضور کارگران متخصص ایرانی در این کشور فرصت خوبی را برای نشان دادن تخصص کارگران ایرانی در مناطق مختلف ایجاد می‌کند.

فرازی یادآور شد: شاید رومانی نیروهای کار ساده خود را برای ارز آوری و کارهای فصلی مانند کشاورزی به کشورهای غربی اعزام کند اما با توجه به روند رشد این کشورها بعد از پیوستن به اتحادیه اروپا نیاز آنها به نیروی کار متخصص روز به روز بیشتر شده و وارد کردن چنین کارگرانی از کشورهای غربی به دلیل دستمزدهای بالا برای آنها محال است اما اعزام نیروی متخصص ایرانی به دلیل وجود دستمزدهای پایین‌تر در داخل ایران و دیگر عوامل به این کشورها ممکن است.

وی در ادامه مطرح کرد: دانشجویان و بازرگانان ایرانی از سه دهه قبل به کشورهای مختلف سفر کرده و زمینه‌های فرهنگی خوبی در اذهان عمومی مردم کشور رومانی ایجاد شده است بنابراین این سابقه فرهنگی برای کشور ما می‌تواند در این حوزه موثر باشد.

سفیر اسبق ایران در رومانی همچنین گفت: یکی از منابع درآمدی کشورهای توسعه یافته در سال‌های پس از جنگ جهانی دوم ارزهایی بود که کارگران اعزامی، به کشورهاشان وارد می‌کردند. بنابراین به نظر می‌رسد این سیاست باید به صورت جدی در جمهوری اسلامی ایران پیگیری شود.

وی ادامه داد: اگرچه درآمدی که از رومانی نصیب کارگران ما می‌شود قابل قیاس با کشورهای توسعه‌یافته نیست اما با توجه به تغییر نرخ ارز هنوز با درآمدهای داخل کشور متفاوت بوده و به عبارتی درآمد در این کشورها از داخل ایران بهتر است.

فرازی در پایان مطلب تأکید کرد: امیدواریم قبل از شروع اقدامات اجرایی در این حوزه مسئولان امر به ویژه وزارت کار مسائل فرهنگی را نیز در نظر بگیرد و گروه‌هایی را اعزام نکند که اثر منفی فرهنگی داشته باشند و گروه‌هایی را بفرستد که کاملاً تحت نظارت وزارت کار باشند. 

سفیر سابق ایران در رومانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر