کد خبر: 756029 A

شریعتمداری در پیامی به مناسبت روز جهانی ایمنی و بهداشت کار:

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مناسبت روز جهانی ایمنی و بهداشت کارT پیامی صادر کرد.

به گزارش ایلنا، متن پیام به شرح زیر است : 

« وَ مَنْ اَحْیاها فَکَانما اَحْیاالناس جَمیعاً»

هر کس نفسی را حیات بخشد (از مرگ نجات دهد) مثل آنست که همه مردم را حیات بخشیده است

« سوره مائده آیه ۳۲ »

منابع انسانی اصلی ترین سرمایه ملت ها و مهمترین رکن توسعه محسوب می شود؛ از همین رو تعالی  و شکوفایی هر کشوری بدون داشتن نیروی کار سالم امکان پذیر نخواهد بود.

در این راستا سازمان بین المللی کار (ILO)  با گذشت یک قرن از تاسیس‌اش، همواره بر حق کارگر در داشتن شرایط ایمن و سالم کار در چارچوب اصول کار شایسته تاکید داشته و اهمیت این موضوع موجب گردید.

تا  ۲۸ آوریل برابر با هشتم اردیبهشت ماه را روز جهانی ایمنی و بهداشت کار نامگذاری کند. شعار امسال این سازمان "آینده ای ایمن و سلامت کار" انتخاب شده که بیانگر مفهوم توسعه ایمنی و سلامت محیط کار، به عنوان تعهدی بین المللی در راه رسیدن به پیشرفت اقتصادی و توسعه پایدار کشورهاست. تبیین این موضوع همسو با راهبردهای ملی مبتنی بر نامگذارى سال جاری توسط مقام معظم رهبری (مدظله العالی) که به "رونق تولید"  مسمى شد بر این امر تاکید دارد که بدون ایجاد محیط کار ایمن و سالم توسعه اقتصادیو رونق تولید تجلی نمی یابد.

آخرین آمار سازمان بین المللی کار نشان می‌دهد هر ساله بیش از ۳۶۰ میلیون حادثه شغلی و ۱۶۰ میلیون مورد بیماری ناشی از کار در جهان رخ می دهد که با مرگ بیش از ۳/۲ میلیون نفر و هدر رفت ۴ درصد تولید ناخالص داخلی کشورهای جهان همراه است؛ این آمار بیانگر نقش اجتماعی و اقتصادی ایمنی و سلامت نیروی انسانی است.

لذاست که فارغ از ضرورت ایجاد ساختارهای نظام‌مند مبتنی بر مقررات ایمنی و سلامت کار که وظیفه دولت هاست،  بی شک یکی از مولفه های اثرگذار در ارتقای ایمنی واحدهای صنعتی، ورود فناوری های نوین، ماشین آلات و تجهیزات استانداردی است که از دیدگاه ایمنی عملیاتی از جایگاه بسیار با اهمیتی برخوردار است. اما متاسفانه تحریم های اقتصادی غیرانسانی و ظالمانه علیه کشورمان نه تنها اقتدار اقتصادی بلکه سلامت و ایمنی نیروی کار کشورمان را نیز هدف قرار داده و  این موضوع از مصادیق بارز جنایت علیه بشریت و نوعی از تروریسم در لباس تحریم است که  جا دارد سازمان بین المللی کار(ILO) به عنوان متولی جهانی سیاست گذاری کلان در حوزه ایمنی و سلامت نیروی کار بر علیه این امر مذموم وارد و اقدام نماید.

معتقدم با توجه به شرایط فعلی باید با تمرکز بر دیگر مولفه های اثرگذار، از جمله آموزش ایمنی کار، زمینه توسعه شرایط ایمنی و سلامت کار در کشور و روند کاهش حوادث شغلی کنونی را استمرار بخشیم. نتایج تحقیقات ملی و بین المللی مبنی بر بازگشت پنج برابری  سرمایه‌گذاری در زمینه آموزش ایمنی و بهداشت کار، همه بر این مهم دلالت دارد که  بسترسازی به منظور ارائه آموزش های ایمنی به نیروی کار باید به جدیت دنبال گردد.

این روز فرصت مغتنمی است تا توجه سیاستگذاران و دست اندرکاران جامعه کار و تولید و همه آحاد جامعه به ضرورت ارتقای ایمنی و بهداشت کار معطوف گردد؛ در این زمینه  این وزارتخانه  با تدوین راهبردهای مدیریتی پیشگیرانه و ساختارمند در حوزه ایمنی و حفاظت فنی تلاش کرده است تا با بهره‌گیری حداکثری از ظرفیت درون دستگاهی و توان شرکای اجتماعی در این مسیر گام بردارد و جای خرسندی است که اعلام دارم  طی سال های اخیر ضمن ارتقای مناسب شاخص های ایمنی و بهبود شرایط محیط کار در کارگاه های مشمول قانون کار، کاهش چشمگیر ضریب شیوع حوادث کاری در کشور را شاهد هستیم.

با این نگاه مطابق با آموزه های دین مبین اسلام در حفظ جان و کرامت انسان ها، این وزارتخانه  بر آن است تا با توجه به اصل سه جانبه گرایی و بسترسازی به منظور نوسازی صنایع کشور با الگوگیری از تجربیات کشورهای پیشرفته و بهره مندی از فن آوری های نوین، ضمن تلاش در تحقق بخشیدن  به شعار "انسان سالم ، محور توسعه پایدار "، زمینه ی ترویج فرهنگ ایمنی و بهداشت کار را تقویت نماید.

اینجانب ضمن تبریک روز جهانی ایمنی و بهداشت کار  به همه کارگران، کارفرمایان و فعالان این عرصه، بر فراهم آوردن زمینه های پژوهش کاربردی جهت شناسایی مخاطرت شغلی و اجرای روش های صحیح کنترل و ارتقای سلامت نیروی انسانی تاکید داشته و امیدوارم ازطریق پیاده سازی الزامات و مقررات ایمنی  و بهداشت کار، تقویت سیستم های بازرسی و نظارتی، در کنار تأمین خدمات تخصصی مشاوره ای و آموزشی در حوزه ایمنی و سلامت شغلی موجبات استمرار ارتقای شرایط ایمن محیط کار در کارگاه های کشور بیش از پیش فراهم گردد.

روز جهانی ایمنی و بهداشت کار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر