کد خبر: 754731 A

شرح خدمات صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر برای روستاییان سیل‌زده؛

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر با توجه به شناختی که از مناطق روستایی داشت توانست با مدیریت هر آنچه در توان داشت به کمک و مدیریت بحران کمک کند.

به گزارش ایلنا، صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر با توجه به تجربه و شناختی که از مناطق روستایی داشت توانست سهم خود را در این حادثه به خوبی ایفا کند و با مدیریت هر آنچه در توان داشت به کمک و مدیریت بحران کمک کند. اقدامات متعددی از سوی صندوق صورت گرفت که برخی برای اولین بار بود که در حوادثی این‌چنینی اجرایی می‌شوند.

از ابتدای سال جاری به واسطه بارش‌های متداوم سیل بسیاری از مناطق ایران را دربر گرفت که  در این بین کشاورزان و روستاییان بیشترین متحملان خسارت در برابر سیل بودند. مردم، نهادها دولتی و غیر دولتی و ارگان‌های لشگری و کشوری همه دست به دست دادند و برای کم کردن و جبران خسارات این حادثه همکاری کردند.

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر با توجه به تجربه و شناختی که از مناطق روستایی داشت توانست سهم خود را در این حادثه به خوبی ایفا کند و با مدیریت هر آنچه در توان داشت به کمک و مدیریت بحران کمک کند. اقدامات متعددی از سوی صندوق صورت گرفت که برخی برای اولین بار بود که در حوادثی این‌چنینی اجرایی می‌شوند.

توزیع غذای گرم و اقلام ضروری جلوی درب خانه‌های آسیب دیده، فرستادن نیرو و تجهیزات از بین کارمندان و کارگزاران صندوق تا راه اندازی سامانه ثبت خسارات، همه تنها در جهت اهداف صندوق که والا نگاه داشتن مقام روستاییان و کشاورزان است صورت گرفت.

تشکیل ستاد بحران

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر بعد از وقوع سیل در اولین نقطه از کشور، به خاطر داشتن نمایندگی و کارگزاری‌های متعدد در سراسر کشور پتانسیل مناسبی را برای امداد و کمک‌رسانی به مناطق روستایی داشت از این رو در اولین اقدام با مدیریت مدیرعامل صندوق و دبیری سجاد متین ستاد بحران  را در قالب مقابله با حوادث غیر مترقبه تشکیل داد.

در این ستاد هر بخش از صندوق نماینده داشت که بعد از اقدام فوری در مناطق سیل‌زده برای کمک رسانی بهتر برنامه‌ریزی می‌کرد.

توزیع اقلام ضروری و غذای گرم

در اولین اقدام و در اولین روزهای سیل استان گلستان و مازندران مدیران صندوق استان گلستان و مازندران با بازدید از مناطق سیل‌زده به همراهی با مردم و توزیع اقلام ضروری بین روستاهای آسیب دیده پرداختند و شرح گزارش آسیب‌ها به اطلاع مدیرعامل رسید.

با گسترده‌تر شدن مناطق تحت تأثیر آسیب‌های سیل، مدیرعامل صندوق به صورت حضوری امکان امداد و کمک رسانی به روستاهای آسیب‌دیده را پیگیر شد.

بنا بر گزارش دبیر ستاد حوادث غیرمترقبه با توجه به حضور کارگزاران صندوق بیمه اجتماعی در روستاهای مختلف به خصوص روستاهای کوچک و دور از دسترس، امکان انتقال اطلاعات و فهم شرایط حتی از غیر قابل دسترس‌ترین نقاط آسیب‌دیده از سیل در اختیار مدیرعامل قرار گرفت و او با رفتن و مشاهده مشکلات در تماس با مسئولان ذی‌ربط، امکان کمک رسانی بهتر را فراهم کرد.

واریز یک ماه مستمری اضافه

از آنجایی که اعضای صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر اغلب از ساکنان روستاها و شهرهای کوچک هستند تعداد قابل توجهی از آسیب‌دیدگان سیل از اعضا و مستمری بگیران صندوق بودند از این رو صندوق بیمه اجتماعی در اقدامی فوری با واریز کردن زودتر از موعد مستمری اعضای سیل‌زده اولین قدم را جهت رفاه حال آنان برداشت و در قدم بعدی یک مستمری اضافه برای اعضای آسیب دیده در نظر گرفت و برایشان واریز کرد.

انتخاب استان‌های معین برای استان‌های سیل‌زده از دیگر اقدامات مؤثر صندوق بود که با توجه به گزارش سجاد متین، دبیر ستاد حوادث غیر مترقبه صندوق در این راستا استان همدان، اصفهان، قم و مرکزی معین استان لرستان، آذربایجان شرقی، ایلام و فارس معین استان خوزستان و استان تهران و سمنان معین استان گلستان.

طبق این تصمیم مدیران، کارمندان و کارگزاری‌های صندوق در استان‌های معین با رفتن به مناطق سیل‌زده در استان‌های مشخص شده به فعالیت‌های امدادی، کمک رسانی و برآورد خسارت به کارگزاری‌ها و اعضای صندوق پرداختند.

راه اندازی سامانه ثبت خسارت

از دیگر ابتکارات صندوق در کمک رسانی بهتر به آسیب‌دیدگان راه‌اندازی سامانه ثبت خسارت بود که این اقدام با برآورد خسارات وارد شده به منزل، زمین و لوازم بیمه شده امکان جا افتادن بسیار یاز روستائیان از دریافت کمک‌های دولتی و غیر دولتی را به صفر می‌رساند.

    پرداخت سهم حق بیمه روستاییان آسیب دیده

از سوی دیگر بنابر تصویب شورای عالی رفاه قرار است برای حمایت از اعضایی که دچار سیل شده‌اند، یک‌سوم سهم حق بیمه‌ای که باید توسط روستاییان و کشاورزان پرداخت شود هم دولت به عهده گیرد تا آنها در این بحران‌ها از پرداخت بیمه خود عقب نمانند.

بر این اساس پرداخت سهم حق بیمه بیمه‌شدگان تحت پوشش صندوق روستایی و عشایر در مناطق سیل زده توسط دولت انجام می‌شود.

فعال کردن خیرین برای پوشش بیمه‌ای روستاها

پیش از سیل صندوق از طریق ارتباط با خیرین، امکان وارد کردن خیرین به بحث بیمه روستاییان و کشاورزان بی‌بضاعت را بررسی و به شرایط اجرا رسانده بود. با بروز سیل اهمیت اقداماتی از این دست بیشتر نمایان شد و با استقبال خیرین و مدیریت صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر، چند روستا در مناطق سیل زده به صورت صد درصدی تحت پوشش بیمه قرار گرفتند.

ستاد بحران صندوق همچنان در حال جذب منابع مالی از خیرین برای تحت پوشش قرار دادن افراد بیشتری است از این رو این ستاد همچنان به فعالیت‌های خود در این راستا ادامه می‌دهد.

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر شورای عالی رفاه و تامین اجتماعی سیل 98
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر