کد خبر: 752074 A

در انتقاد از «طرح اصلاحات پارامتریک» مطرح شد؛

شورای بازنشستگان تامین اجتماعی (بستا) با صدور بیانیه‌ای به طرح اصلاحات پارامتریک اعتراض کرده و آن را مخالف منافع کارگران دانسته است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، شورای بازنشستگان تامین اجتماعی (بستا) در اعتراض به طرح اصلاحات پارامتریک قانون تامین اجتماعی که با هدف افزایش سن و سابقه بازنشستگی در دستور کار قرار گرفته، بیانیه‌ای صادر کرده و این طرح را در تعارض با منافع جمعی کارگران و بازنشستگان دانسته است.

در این بیانیه آمده است: تاسیس سازمان تامین اجتماعی با هدف بهبود بخشی ضریب جینی در دستور کار قرار گرفته است و تامین اجتماعی به عنوان یک ابزار متعادل‌ساز طراحی شده است تا بتواند از طریق توزیع مجدد؛ توزیع عادلانه امکانات را فراهم آورد که این قانون در سال 54 نوشته شده و منابع اجرای قانون (20% سهم کارفرما-7% سهم کارگر- 3% سهم دولت) تعریف شده است و جهت تاکید تبصره 2 ماده 28 قانون تامین اجتماعی درمورد سهم دولت بیان می‌دارد که دولت موظف است تعهدات موضوع این قانون یعنی همان سهم 3% حق بیمه خود را هر ساله در بودجه عمومی خود ببیند و به صورت نقد به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز کند که انجام این تعهد بر ذمه دولت است که متاسفانه به دلیل عملکرد بد دولت‌های تاکنونی و عدم پرداخت سهم 3% دولت با بدهی بالای 180 هزارمیلیارد تومان دولت به سازمان روبروییم که همین بدهی، یکی از دلایل به هم خوردن تعادل منابع و مصارف در سازمان شده است.

در ادامه این بیانیه می‌خوانیم: دولت بدهی 180 هزارمیلیارد تومانی خود به سازمان را بپردازد و مجلس هم به جای پرداختن به چنین طرح‌هایی که نه بویی از انصاف و نه عدالت دارند و تیشه به ریشه قشر ضعیف کارگران می‌زند؛ بر دولت فشار وارد آورد تا بدهی خود به سازمان را بپردازد. چه تضمینی وجود دارد با افزایش سن و سابقه و پرداخت حق بیمه بیشتر و اجرای طرح پارامتریک، مدیریت ناظر بر سازمان بتواند بهتر از گذشته عمل کند و مصارف بر منابع پیشی نگیرد. اشاره شده است که اگر این طرح اجرا نشود برای پرداخت حقوق بازنشستگان با مشکل مواجه خواهیم شد؛ اما ما می‌گوییم پیشی گرفتن مصارف بر منابع به حقوق و پرداخت مستمری برنمی‌گردد و دلایل دیگری دارد.

بدهی دولت به تامین اجتماعی طرح اصلاح پارامتریک قانون تامین اجتماعی بستا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر