کد خبر: 749113 A

محمدحسن موسیوند:

عضو هیات مدیره کانون بازنشستگان و مستمری‌بگیران استان لرستان می‌گویند بازنشستگان برای تعیین سریع‌تر میزان افزایش مستمری‌ها بی‌قرار هستند و می‌پرسند: بالاخره چه زمانی؟

«محمدحسن موسیوند» در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با بیان اینکه هر سالی که می‌گذرد، سطح معیشتی کارگران بازنشسته بیشتر افت می‌کند، گفت: در چنین شرایطی بازنشستگان انتظار دارند که هرچه سریعتر میزان افزایش حقوق آنها تعیین شود؛ با این حال این کار همواره با یک تا دو ماه تاخیر پس از اعمال افزایش حقوق کارگران انجام می‌شود. بازنشستگان برای تعیین سریع‌تر میزان افزایش مستمری‌ها بی‌قرار هستند و می‌پرسند: بالاخره چه زمانی؟

وی با بیان اینکه قانون تامین اجتماعی تاکید کرده است که حداقل مستمری بازنشستگان نباید از حداقل مزد کمتر باشد، گفت: ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی مقرر داشته که سازمان تامین اجتماعی مکلف است، میزان کلیه مستمری‌ها در فواصل زمانی که حداکثر از سالی یک بار کمتر نباشد را باتوجه به افزایش‌هزینه زندگی با تصویب هیات وزیران به همان نسبت افزایش دهد.

موسیوند افزود: ماده ۱۱۱ همین قانون هم مقرر داشته است که مستمری بازنشستگان و مزایایشان نباید از حداقل حقوق کمتر باشد. با توجه به این دو قانون تکلیف سازمان تامین اجتماعی برای افزایش مستمری‌ حداقل‌بگیران و سایر سطوح مشخص است و بهتر است که هرچه سریعتر این کار انجام شود.

عضو هیات مدیره کانون بازنشستگان و مستمری‌بگیران استان مازندران با بیان اینکه این همه تاخیر برای اینکه سرآخر اعلام کنیم همان میزان افزایش حداقل دستمزد کارگران را برای بازنشستگان هم اعمال می‌کنیم، جایز نیست، افزود: بازنشستگان چشم انتظار می‌نشینند تا ببینند چه تدبیری برای آنها می‌اندیشند اما پس از تعیین دیرهنگام حداقل دستمزد (روزهای پایانی سال) سازمان تامین اجتماعی اعلام می‌کند که میزان افزایش مستمری‌ها کمتر از میزان افزایش دستمزد نیست!

دبیر خانه کارگر لرستان افزود: خب اگر قانون می‌گوید که اینگونه باید باشد سریعتر اعلامش کنید تا از همان فروردین ماه افزایش حقوق‌ها اعمال شود و به اردیبهشت ماه و خرداد ماه کشیده نشود. اگر منابع افزایش مستمری‌‌ها تامین شده باشد که دیگر افزایش مستمری‌های حداقل‌بگیران کار سختی نخواهد بود.

وی با بیان اینکه در همین حال مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی اعلام کرده است که افزایش مستمری‌ها از اردیبهشت ماه عملی می‌شود، گفت: افزایش مستمری‌ها باید از فروردین ماه اجرایی شود. نکته اینجاست که بازنشستگان بخش زیادی از عیدی و مستمری خود را از اسفند ماه تا اواخر فرودین خرج کرده‌اند و لذا افزایش مستمری‌‌ها از همان فروردین ماه به کارشان می‌آید اما خب به هر حال مشکلاتی در زمینه تامین هزینه‌های افزایش مستمری‌ها وجود دارد اما سازمان تامین اجتماعی افزایش مستمری‌ها را در بودجه سنواتی خود پیش‌بینی کرده است.  

دبیر خانه کارگر لرستان با بیان اینکه خواهان آن هستیم که سازمان تامین اجتماعی به مستمری‌بگیران در مناطق سیل‌زده تسهیلات پرداخت کند، گفت: صندوق بازنشستگی کشوری ۵ میلیون تومان تسهیلات برای حقوق‌بگیران بازنشسته خود در نظر گرفته است اما سازمان تامین اجتماعی در این زمینه حرکتی انجام نداده است که امیدواریم این اقدام انجام شود؛ هرچند سازمان تامین اجتماعی اعلام کرده است که مستمری بازنشستگان مناطق سیل‌زده را زودتر از موعد پرداخت می‌کند.

سازمان تامین اجتماعی محمد حسن موسیوند مستمری 98 افزایش مستمری ها در سال 98
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر