کد خبر: 741559 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛

مهدی اسفندیار در انتقاد از تناقضات حوزه تجهیزات پزشکی گفت: یک بام و دو هوا معنا ندارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، واردات تجهیزات پزشکی یکی از نگرانی‌های فعالان حوزه درمان و همچنین فعالان کارگری‌ست. این فعالان می‌گویند: وقتی نمونه داخلی برای کالایی وجود دارد، «واردات»، هم تولیدکننده و هم کارگران را زمین می‌زند.

 پیش از این در مهرماه، مجوز برای ورود 35 قلم تجهیزات پزشکی صادر شد که انتقادات بسیاری را به دنبال داشت؛ حال مهدی اسفندیار (پژوهشگر حوزه سلامت) با بیان اینکه ما امیدوار هستیم در دوران وزارت جدید بهداشت، رویکردها اساسی تغییر کند، گفت: دو روز پیش وزیر بهداشت در یک مصاحبه مطبوعاتی؛ با اعلام "ابلاغ" دستور منع خرید تجهیزات پزشکی خارجی که مشابه داخلی دارند، اعلام کرد که منتقد رفتارهای هیئت امنای ارزی بوده و ترکیب آن را تغییر داده است. وی با اعلام و تکرار قاطع دستور خود گفت: امنای دانشگاه‌ها هم نمی‌توانند دستور را دور بزنند.

وی ادامه داد: اما گویی هنوز وزیر سالن مصاحبه را ترک نکرده بود که هیئت امنای ارزی مناقصه‌ی ۴۰ دستگاه ماشین بیهوشی خارجی را روی سایت گذاشت؛ بسیاری از مخاطبان، این مناقصه را هشدار هیئت امنای ارزی به وزیر بهداشت در رعایت حد و حدود خود ارزیابی کردند؛ چه آنکه نقض صریح دستور وزیر که به شکل کتبی و شفاهی و رسانه‌ای اعلام می‌شود؛ بیسابقه است.

اسفندیار با ابراز تردید در مورد «اصلاح جدی ساختارها» می‌گوید: نمی‌دانیم باید مصاحبه وزیر را جدی قلمداد کنیم یا واردکنندگان را دارای قدرت بیش از حد بدانیم؛ به هر حال اگر قرار باشد، واردکنندگان به رویه خود ادامه دهند، نگرانی چند هزار کارگر تجهیزات پزشکی و تولیدکنندگانِ این صنف همچنان تداوم خواهد داشت.

مهدی اسفندیار کارگران تجهیزات پزشکی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر