کد خبر: 737211 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛

دبیر کانون انجمن‌های صنفی کارگری استان آذربایجان شرقی می‌گوید: سالهاست جایگاه کارگر ایرانی تضعیف شده اما بازهم از کارگران خواسته می‌شود صبوری به خرج دهند و به حداقل‌ها راضی باشند.

رضا عظیم آذری در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با ابراز تأسف از عدم اجرای کامل قانون کار در قبال کارگران اظهار داشت: متأسفانه حقوق کارگران به واسطه عدم اجرای ده‌ها ماده از قانون کار ضایع می‌شود اما با این حال کارگران با صبورانه روزگار را طی می‌کنند.

وی بحث بررسی دستمزدها را یکی از مسایل آشکار ضایع شدن حقوق کارگران عنوان کرد و گفت: همه ساله در هفته‌های پایانی اسفندماه صدای مدعیان حقوق کارگر برای دفاع از افزایش حداقل  دستمزد کارگران به آسمان بلند می‌شود اما عاقبت چیز دیگری در شورایعالی کار به تصویب می‌رسد.

عظیم آذری افزود: ماده ۴۱ قانون کار و تبصره‌های آن به‌طور شفاف همه چیز را مشخص کرده اما از آنجا که همواره دولت به عنوان یک کارفرمای بزرگ در کنار نمایندگان کارفرمایان در شورایعالی کار قرار می‌گیرد، عملا کاری از دست نمایندگان کارگر برنمی‌آید ولو آنکه همه چیز به توافق سه‌جانبه ختم شود.

وی نمایندگان کنونی کارگران در شورایعالی کار را یکی از شجاعترین و باجسارت‌ترین نمایندگان کارگران در این دوره از شورا دانست و گفت: امسال نمایندگان کارگران پس از آنکه دیدند شرایط تورم و گرانی بر دوش کارگران بر معیشت و میزان حداقل دستمزد کارگران سنگینی می‌کند، اوایل سالجاری برای تغییر میزان دستمزد سال ۹۷ هم دست به کار شدند اما به دلیل به تعویق افتادن جلسات به دلایل مختلف عملا کاری از پیش نرفت.

عظیم آذری افزود: خوشبختانه نمایندگان کارگری امسال باتوجه به اقداماتی که از آغاز سال برای بررسی و جمع‌آوری اطلاعات برای تغییر دستمزد انجام داده‌اند با دست پر در جلسات شورایعالی کار حاضر هستند و این بر توان آنها می‌افزاید.

وی با بیان اینکه برخی در ماه‌های پایانی سال تلاش دارند با بیان سخنان پوپولیستی برای افزایش حقوق خود را مدافع  حقوق کارگران نشان دهند، خاطرنشان کرد: این در حالی است که کمتر کسی از میان آنها خواستار اجرای قانون هستند چراکه ماده ۴۱ قانون کار و تبصره‌های آن به‌طور شفاف همه چیز را مشخص کرده و باید شورایعالی کار آن را نه به‌صورت حقوق توافقی اجرایی کند.

عظیم آذری با بیان اینکه همه می‌دانند کارگران با این حقوق دریافتی توان اداره زندگی خود را ندارند و این امر نیازی به اثبات ندارد، خاطرنشان کرد: به این قشر در عمل به دیده زنبور کارگر نگریسته می‌شود و از آنها جز تحمل وضعیت فعلی چیزی دیگری خواسته نمی‌شود اما ادامه روند فعلی گرانی و تورم، زندگی حداقلی را از آنان خواهد گرفت در این میان سرمایه‌داران همواره سود می‌برند و هر روز فربه‌تر می‌شوند.

دبیر کانون انجمن‌های صنفی کارگری استان آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته به دلایل مختلف از جمله مسایل دوران دفاع مقدس، حقوق کارگران به‌طور مناسب افزایش نیافت و کارگران با نجابت از جان خود مایه گذاشتند اما امروز باز بهانه‌های دیگری نظیر شرایط اقتصادی که عمدتا ناشی از سوءمدیریت‌هاست و در کنار آن بحث تحریم‌ها مطرح می‌شود، از کارگران خواسته می‌شود بازهم صبوری به خرج دهند و به حداقل‌ها راضی باشند.

دبیر کانون انجمن های صنفی کارگری استان آذربایجان شرقی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر