کد خبر: 736945 A

شریعتمداری:

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت که جلسات ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی از سال ۹۸ هر دو ماه یک بار باید برگزار شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمد شریعتمداری در جلسه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی گفت: ۳ میلیون و دویست هزار زن سرپرست خانوار وجود دارد که باید زمینه سوق دادن آنها را به سمت مشاغل خانگی فراهم کنیم تا دغدغه‌ای بابت نداشتن شغل نداشته باشند.

شریعتمداری افزود: متاسفانه در این زمینه کم‌کاری کرده‌ایم و کارمان ناقص بوده و نتوانستیم مشاغل خانگی را درست ساماندهی کنیم.

وی با بیان اینکه ایران جزو ۱۵۰ کشوری است که در زمینه ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی قانون دارد، افزود: در حال حاضر متصور هستیم که تنها مشاغلی که می‌توانند در حوزه مشاغل خانگی وجود داشته باشند فرش بافی و گلیم بافی است اما مشاغلی همچون برنامه‌نویسی، انیمشین‌سازی و کارهای گرافیکی می‌توانند در این حوزه قرار بگیرند.

شریعتمداری با بیان اینکه در سطح خرد و کلان مطالعاتی در زمینه کسب و کارهای خانگی صورت گرفته و نقاط آسیب شناسایی شده است، گفت: باید روی نقاط آسیب کار کنیم.

وی با بیان اینکه مسائل فرهنگی در این میان بسیار تاثیرگذار هستند و باید در توسعه اشتغال خانگی مورد توجه قرار گیرند، گفت: توسعه دانش و عضویت در تشکل‌ها در سوق دادن جمعیت جویای کار به سمت مشاغل خانگی بسیار موثر هستند در این میان سن کمتر از سایر عوامل موثر بوده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به استفاده از ظرفیت تعاونی‌ها برای توسعه مشاغل خانگی اشاره کرد و گفت: ظرفیت‌های تعاونی‌ها باید بیش از این مورد استفاده قرار بگیرد.

شریعتمداری در ادامه با حداقلی توصف کردن منابعی که در اختیار سازمان فنی و حرفه‌ای قرار گرفته است، گفت: تلاش کردیم که این نقیصه را در بودجه برطرف کنیم بودجه‌ای که برای توسعه مهارت‌های فنی و حرفه‌ای و بخش حمایت‌های اجتماعی باید تخصیص یابد به نسبت سال گذشته افزایش داشته است اما همانطور که گفتم نقیصه‌هایی وجود دارد که باید روی آنها کار کنیم.

شریعتمداری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر