کد خبر: 735737 A

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی طی گزارشی اعلام کرد رتبه این ایران در شاخص سهولت کسب و کار تنزل یافته است.

به گزارش ایلنا، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی طی گزارشی اعلام کرد رتبه این ایران در شاخص سهولت کسب و کار تنزل یافته است.

بازوی پژوهشی قوه مقننه با اشاره به پژوهش جهانی سال ۲۱۰۹ بانک جهانی در این مورد در گزارش خود آورده است که  ایران سال گذشته در رتبه ۱۲۸ از میان ۱۹۰ کشور قرار گرفته بود اما امسال نسبت ۴ رتبه تنزل داشته و در پله ۱۳۲ ایستاده است.

نمودار زیر رتبه ایران را در گزارش انجام کسب و کار بانک جهانی در سالهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۹ نشان  میدهد. همانگونه که در نمودار قابل مشاهده است، از سال ۲۰۱۵ روند رو به بهبودی در رتبه ایران در گزارش انجام کسب‌وکار آغاز شده بود به نحوی که جمهوری اسلامی ایران از رتبه ۱۵۲ در سال ۲۰۱۴ به  ۱۱۸ در سال ۲۰۱۶ رسید.

نمودار

از سال ۲۰۱۷ مجدداً روند رو به تنزل در رتبه ایران آغاز شده است که عمده‌ترین دلیل آن این است که اصلاحات محیط حقوقی و اداری کسب‌وکار در ایران به کندی پیش می‌رود.

مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی در مجموعه گزارش‌های «راهکارهای بهبود رتبه ایران در گزارش انجام کسب‌وکار بانک جهانی» که در سالهای ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ تدوین شد بیش از ۱۵۰ مورد از اقدامات لازم برای بهبود رتبه ایران در گزارش انجام کسب‌وکار به تفکیک نهادها و دستگاههای اجرایی مسئول را پیشنهاد داد و در سال ۱۳۹۶ پس از به‌روزرسانی، نسخه جدیدی از راهکارهای پیشنهادی ارائه کرد. متأسفانه تاکنون اغلب پیشنهادها و راهکارهای مذکور عملیاتی نشده است.

نمودار ۲ رتبه ایران را در مقایسه با کشورهای سند چشم انداز در گزارش سال ۲۰۱۹ نشان میدهد. ایران با یک رتبه تنزل در مقایسه با سال قبل در جایگاه نوزدهم از ۲۵ کشور سند چشم‌انداز قرار گرفته است.

نمودار 2

بررسی گزارش‌های سال‌های ۲۰۱۴-۲۰۱۶ بانک جهانی نشان می‌دهد در این دوره تنها دو مورد اصلاح در گزارشهای انجام کسب‌وکار برای ایران ثبت شده و بخش عمده تغییر رتبه ایران در این سالها به دلیل بازنگری بانک جهانی در داده‌ها اتفاق افتاده است. در بازنگری‌های انجام شده در مورد ایران، تنها بخشی از خطاهای فاحش سالهای گذشته در ارسال اطلاعات تعدیل شده‌اند.

شاخص سهولت کسب و کار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر