کد خبر: 735054 A

کواکبیان:

نماینده تهران در مجلس گفت: ۴۰۰ هزار تومان حداقل افزایش حقوق در بودجه ۹۸ است.

به گزارش ایلنا، مصطفی کواکبیان در دهمین جشنوار تجلیل و تکریم از کارآفرینان و مدیران اشتغالزای کشور با اشاره به تصویب بودجه سال ۹۸ گفت: در جلسه امروز بحث شد که همه حقوق بگیرها حداقل مبلغ ۴۰۰ هزارتومان افزایش حقوق داشته باشند که البته برای واحدهای کارگری سخت است ولی برای کارگران خبر خوبی است.

وی افزود: درباره ۱۴ میلیارد دلار مربوط به کالاهای اساسی هم قرار شد دولت کالاهای اساسی را به قیمت ارز ۴۲۰۰ تومانی محاسبه کند و البته بعضی از کالاهایی که بخش خصوصی می‌خواهد وارد کند دولت بتواند با ارز نیمایی در اختیار آنها قرار بدهد. در ضمن سیستم کالابرگ یا همان کوپن قدیم احیا شود که بشود براساس آن این ۱۴میلیارددلار به نحو احسن توزیع شود.

این نماینده مجلس با اشاره به حضور مستمرش در جشنواره تجلیل از کارآفرینان و مدیران اشتغالزای کشور گفت: یک بحث این است که بخش‌خصوصی و عزیزان کارآفرین یک مقدار در سیاست‌های کلان کشور کم فروغ هستند، باید یک مقدار نقش‌شان برجسته شود. از طریق اتحادیه‌ها، اتاق اصناف و .. گفته می‌شود این بحث‌ها مطرح شود ولی واقعیت این است که از بخش خصوصی من نمی‌بینم مواضعی درباره سیاست‌های مهم اقتصادی کشور مطرح شود. شما باید ایفاگر نقش باشید. اینکه گفته شود تصمیم می‌گیرند و ما هم نظاره‌گر هستیم به نظر می‌رسد خیلی افتخار نیست. افتخار بخش خصوصی می‌تواند این باشد که به ما نمایندگان خانه ملت و ارکان حکومت رهنمود بدهد.

وی ضمن اشاره به تصویب نشدن لایحه FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: من معتقدم در همین موضوع شما هم باید نظرات‌تان را بدهید. زمانی که بحث تصویب این لوایح در مجلس به وجود آمده بود برای من بیش از دو هزار پیامک آمد که شما دارید اردوگاه امام حسین را به آتش می‌کشید و امثال اینها ولی هر چهار لایحه در مجلس تصویب شد و در همه دنیا و حتی در کشورهای دوست ما مثل سوریه و عراق و ... هم تصویب شده و حتی آنها می‌گویند اگر ما تصویب نکنیم آنها هم نمی‌توانند با ما همکاری کنند و نکته این است که این لایحه برای مبارزه با چند گروه تروریستی مثل داعش است در همه دنیا شناخته شده‌اند و تازه ما اینجا شرط گذاشتیم که تروریسم را شورای امنیت ملی ما مشخص می‌کند. در لایحه‌های دیگر هم همین است. نکته من این است که بخش خصوصی باید اعلام موضع کند.

 کواکبیان همچنین با تاکید بر مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم در ماههای گذشته گفت: واقعا همه ماجرا ناکارآمدی دولت نیست و دولت تنها در بخشی از این مسائل مقصر است. مثلا سیستم توزیع گوشت یا بحث‌هایی که درباره خودروسازها و کنترل آنها وجود دارد را من قبول دارم ولی همه ماجرا این نیست. بخشی از ماجرا به خاطر همین تحریم‌های یک‌جانبه‌ای است که بعد از خروج امریکا از برجام پیش آمده و اینها هم تعارف‌بردار نیست، امریکایی‌ها واقعا زور می‌گویند و شمشیر از رو می‌بندند. من همیشه طرفدار مذاکره با آمریکا بودم ولی واقعا نمی‌شود روی حرف‌های ترامپ حساب کرد. کارهای نمایشی زیادی می‌کند مثل مذاکره‌اش با رهبر کره‌شمالی که مشخص نشد چه نتیجه‌ای داشت ولی نمی‌شود روی حرف‌هایش حساب کرد.

این نماینده مجلس تاکید کرد: باید بپذیریم بخشی از این مشکلات اقتصادی همین تحریم‌ها است و این میان هم یک‌عده مانع کار آقای ظریف هم بشوند که دیگر بدتر! روز استعفای ظریف ما در مجلس نگران بودیم و نامه‌ای برای وی امضا کردیم که خوشبختانه برگشتند. اینکه باید در امر دیپلماسی یک حرف زده شود و ناهماهنگی نباشد باید مورد توجه قرار بگیرد.

کواکبیان در ادامه گفت: عامل سوم این است که عده‌ای واقعا بنای‌شان این نیست که مشکل مردم حل شود. بحث جناحی و خطی می‌کنند. اینها چوب لای چرخ می‌گذارند و واقعا نه به سپاه و بسیج ربط دارند، نه دیگر ارکان حکومتی ولی همه‌جا وجود دارند و مثلا اگر آقای ظریف استعفا می‌دهد خوشحال هم می‌شوند.

وی با تاکید بر نقش کارآفرینان ادامه داد: کمکی که باید از دوستان توقع داشته باشیم این است که در بخش کمک به معیشت مردم و توانمندسازی ارکان حکومتی حضور فعال داشته باشند و من همین‌جا بگویم از پیشنهادها و نظرات شما را به‌عنوان کارشناسان و نخبگان در مجلس هم مطرح می کنم. شما یک جهاد بزرگ دارید و باید پذیرفت که بخش‌خصوصی به صورت طاقت فرسایی کار را پیش می‌برد و خوشبختانه هنوز سر پا است اما این نباید بخش دولتی را در زمینه حمایت از این افراد بی توجه کند.

 کواکبیان در پایان تاکید کرد: واقعا فشار زیادی روی دوش کارآفرینان است اما بعضی مواقع بعضی دوستان با هنرهایی که دارند می‌توانند برای ایجاد اشتغال بهتر و به کارگیری جوان‌ها امکاناتی را فراهم کنند. در عین حال که حق ما است سود متناسب با کالایی که تولید می‌کنیم داشته باشیم، گاهی ریاضت و جهاد اقتصادی اقتضا می‌کند که کمی از سودهایی که می‌خواهیم داشته باشیم ملاحظه وضعیت اقتصادی مردم را هم داشته باشیم که حقیقتا ریشه بسیاری از مفاسد اقتصادی از فقر و نداری و محرومیت است. در این جهت شما به مردم کمک کنید.

مصطفی کواکبیان دهمین جشنواره تجلیل و تکریم از کارآفرینان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر