کد خبر: 727664 A

معاون وزیر کار و سفیر ژاپن توافق کردند؛

بعد از تجهیز کارگاه‌های آموزشی ویژه زنان بدسرپرست و زنان سرپرست خانوار در استان‌های خراسان جنوبی و هرمزگان، ژاپن کارگاه‌های آموزشی زنان را در استان سیستان و بلوچستان تجهیز می‌کند.

به گزارش ایلنا، قرارداد کمک مالی با حضور سلیمان پاک‌‌سرشت، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌‌ای کشور توسط خداداد اولیائی، مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌‌ای استان سیستان و بلوچستان و میتسوگو سایتو، سفیر کشور ژاپن در ایران امروز، بیست و چهارم بهمن ماه در محل این سازمان امضاء شد.

با امضای قرارداد مذکور با هدف توسعه توانمندی‌‌های مهارتی زنان بدسرپرست و سرپرست خانوار در استان سیستان و بلوچستان، ۷۵ هزار یورو از سوی سفارت ژاپن در ایران به آموزش‌‌های فنی و حرفه ای در این استان اختصاص یافت.

پاک‌‌سرشت در نشست امضای قرارداد مذکور گفت: با امضای این قرارداد گامی جدید در توسعه همکاری‌‌های بین دو کشور برمی‌‌داریم.

وی روابط بین کشور ایران و ژاپن را تاریخی و صمیمانه دانست و اظهار داشت: خوشبختانه اقدام‌‌هایی که برای تقویت روابط بین دو کشور انجام می‌‌شود، متمرکز بر مسائل و علایق مشترک دو کشور است.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌‌ای کشور با بیان اینکه کشور ژاپن را به عنوان کشوری که سنت‌‌های نیرومند فرهنگی در حوزه کار، تلاش و کارآفرینی دارد، تصریح کرد: فعالیت مشترک جدیدی که امروز آغاز می‌‌کنیم، برگرفته از همین فرهنگ کار و تلاش است.

پاک‌‌سرشت با اشاره به اینکه استفاده از منابع پروژه JJP برای تجهیز مراکز آموزش فنی و حرفه‌‌ای از سال ۲۰۱۸ میلادی در مناطق محروم شروع شده است، خاطرنشان کرد: اجرای قرارداد مذکور نقش مهمی در رفع محرومیت از مناطق محروم کشور خواهد داشت.

وی بیان اینکه تاکنون در دو استان خراسان جنوبی و هرمزگان از این منابع استفاده شده است، ابراز داشت: در استان خراسان جنوبی، شهرستان در میان مقدمات استفاده از این منابع را فراهم شده و طی هفته آینده با حضور سفیر کشور ژاپن در ایران، تجهیز مرکز آموزش فنی و حرفه‌‌ای این شهرستان شروع می‌‌شود.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: در استان هرمزگان نیز در چهار مرکز آموزش فنی و حرفه‌‌ای برای استفاده از منابع پروژه JJP برای تأمین تجهیزات این مراکز استفاده شده است.

پاک‌سرشت افزود: مراکز آموزش فنی و حرفه‌‌ای مستقر در مناطق محروم کشور، تاکنون در مجموع از ۱۳۸ هزار یورو از اعتبارات پروژه مذکور بهره‌‌مند شده‌‌اند.

رئیس سازمان آموزش فنی وحرفه ای کشور افزود: قرارداد کمک مالی که امروز امضاء شد در استانی اجرا می شود که به شدت نیازمند توسعه توانمندی های مهارتی است.

وی اضافه کرد: بنا داریم این منابع مالی برای تجهیز مراکز آموزش فنی و حرفه‌‌ای استان سیستان و بلوچستان به ویژه شهرستان چابهار، زابل و زاهدان استفاده شود.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌‌ای کشور با تأکید بر ادامه همکاری‌‌های بین دو کشور بیان کرد: این منابع در راستای توانمند ساختن نیروی انسانی مناطق محروم شهرستان‌‌‌های یاد شده استفاده می‌‌شود تا بتوانند از معیشت آبرومندانه‌‌ای برخوردار شوند.

پاک‌سرشت با بیان اینکه در وضعیت فعلی کشور مؤثرترین راهبرد برای کاهش فقر و محرومیت از مناطق محروم آموزش‌‌های مهارتی است، یادآور شد: ایجاد اشتغال و کاهش فقر از اولویت‌‌های این سازمان است.

در ادامه، میتسوگو سایتو، سفیر ژاپن در ایران عنوان کرد: کشور ژاپن در زمینه‌‌های مختلفی از جمله اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و... با کشور ایران همکاری‌‌های خوبی داشته است.

وی افزود: در حال حاضر همکاری‌‌های بین دو کشور در زمینه آموزش‌‌های فنی و حرفه‌‌ای و پزشکی صورت گرفته است که از اهمیت زیادی برخوردار است.

سفیر ژاپن در ایران بر توسعه همکاری‌‌های این کشور با سازمان‌‌های دولتی و مردم‌‌نهاد در کشور ایران تأکید کرد.

سایتو با اشاره به اینکه تاکنون کشور ژاپن ۱۴۰ پروژه در راستای کمک‌‌های بلاعوض به مردم مناطق محروم ایران در ۲۰ سال گذشته اجرا کرده است، عنوان کرد: تجهیز مراکز آموزش فنی و حرفه‌‌ای در راستای حمایت مردم ژاپن از مردم ایران، دلیل محکمی بر اثبات روابط دوستانه بین دو کشور است.

وی اظهار امیدواری کرد این تجهیزات اهدائی در مناطق محروم و روستائی کشور ایران به درستی استفاده شود.

ایران و ژاپن روابط ایران و ژاپن سلیمان پاک سرشت سلیمان پاک‌سرشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر