کد خبر: 727545 A

در یک برنامه تلویزیونی مطرح شد؛

شب گذشته (سه‌شنبه/24 بهمن) برنامه "پیشران" با محوریت سیاست‌گذاری‌های اشتغال در دهه پنجم انقلاب اسلامی پخش شد.

به گزارش ایلنا، شب گذشته برنامه "پیشران" با حضور "عیسی منصوری" معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون کار و رفاه  و "علی داوری" عضو هیات علمی دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران در خصوص بررسی سیاست‌گذاری‌های اشتغال در دهه پنجم انقلاب اسلامی پخش شد.

منصوری در مورد سیاست‌های اشتغال گفت: در حال حاضر وقت آن رسیده که در حوزه اقتصادی بازنگری در رویکرد داشته باشیم. مسلما ارتقا و بهبود و توسعه کمی و کیفی اشتغال نیاز به توجه به سایر ارکان اقتصادی دارد.

وی افزود: برای اینکه برنامه‌ای در جهت توسعه اشتغال داشته باشیم، باید به بهبود محیط  کسب و کار و ثبات سیاسی-قانونی، تغییر قوانین و تغییر فناوری و تکنولوژی و تغییر آموزش‌ها در مدارس و دانشگاه ها متناسب با تغییرات جهانی توجه داشته باشیم. 

منصوری تصریح کرد: مثلا نظام آموزشی ما در چه در مدارس و چه در دانشگاه‌ها، مبتنی بر آموزش‌های تئوریک و نه مهارت‌های عملی است و وقتی فرد از دانشگاه فارغ التحصیل می‌شود تخصص و توان لازم برای انجام کار ندارند.

 معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون کار و رفاه در خصوص اینکه دولت با پول پاشی به ایفای نقش در اشتغال پرداخته است، گفت: در اقتصاد رویکردی است که امر اشتغال را صرفا حاصل رشد اقتصادی می‌دانند.

وی در ادامه افزود: ما فکر می‌کنیم اگر سرمایه‌گذاری اتفاق بیفتد، رشد اقتصادی رخ می‌دهد و اشتغال نیز حاصل می‌شود. درحالی که تجربه دنیا نشان داده است که چنین چیزی درست نیست و پول پاشی حاصل این نگرش است.

منصوری در تاکید این مساله افزود: برخی دولت‌ها از دو ابزار سیاستی مجوز دادن و وام دادن استفاده می‌کنند. اگر ۱۰ دولت دیگر حاضر شوند، مساله سیستان و بلوچستان حل نمی‌شود؛ به این علت که اولا ما وام می‌دهیم و بخش زیادی از جامعه ساکن سیستان و بلوچستان وامی با این سبک نظام بانکی را قبول ندارند و استفاده نمی‌کنند. دوما اولویت ما در وام دادن به کسی است که کارخانه صنعتی تاسیس کند ولی در سیستان و بلوچستان در حال حاضر مزیت بخش خصوصی صنعت کارخانه‌ای نیست.

وی در ادامه به این نکته اشاره کرد و گفت: در هیچ کدام از برنامه‌های پنج ساله گذشته برای ایجاد اشتغال به جز امر سرمایه‌گذاری، وام و تولید حوزه دیگری مورد توجه قرار نگرفته و خود امر اشتغال به معنای اشتغال موضوع بحث نبوده است.

 داوری در خصوص سیاست‌گذاری‌ها و ظرفیت و پتانسیل در دهه پنجم گفت: ما باید متناسب با ظرفیت استان‌ها اولویت مشخص کنیم و براساس اولویت‌ها عمل کنیم و سیاسی‌کاری نکنیم.

در ادامه گفت: آمایش سرزمین را جدی بگیریم و دادن مجوز مبتنی بر آن و سیاست‌گذاری کردن  و پایبند بودن به سیاست‌ها و سیاسی کاری نکردن در این مورد، یعنی اگر شخصی به فلان جایی وصل بود مجوز بدهیم و علی‌رغم اینکه می‌دانیم در این منطقه اولویت توسعه نیست و با ظرفیت منطقه همخوانی ندارد.

وی به دوره‌های ۴ ساله دولت اشاره کرد و گفت: دولتها مسکن‌های موقتی را بیشتر از راهکارهای بلندمدت می‌پسندند.

منصوری با بیان اینکه ما نیازمند روش تفکر و یادگیری خلاقیت هستیم، گفت: مشاغل بسیاری از دور خارج خواهند شد و ما نه تنها در ایران بلکه در دنیا نمی‌دانیم دقیقا چه مشاغلی رشد خواهند کرد. هنر ما این است که افراد از ابتدا، خلاق رشد کنند و بتوانند تجزیه و تحلیل درست کنند و قوانین و مقررات متناسب با این مورد را وضع کنیم.

داوری در خصوص دگرگونی مشاغل که روندی جهانی است، راهکاری بیان داشت: افراد و فارغ التحصیلان دانشگاهی نیاز دارند که مهارت‌‌های خود را در سطح بالاتری ارتقا دهند.

وی به دوره‌های کوتاه مدت کارآفرینی دانشگاه تهران که به ارتقای قابلیت‌های استخدام یا کارآفرین شدن فرد کمک می‌کند نیز اشاره کرد.

در ادامه نیز منصوری به بیان طرح‌هایی برای ایجاد فرصت به فارغ التحصیلان دانشگاهی برای تجربه کردن و درگیر شدن با امر کارآفرینی پرداخت.

داوری در پایان افزود: توسعه اشتغال نیازمند سیاست‌گذاری‌هایی است که اساسا شاید در خود اشتغال نباشد. شاید اگر به بخش‌های دیگر حوزه بازار کالا و خدمات و سرمایه ورود جدی کنیم، چالش‌های اقتصادی و کسب و کار را حل کنیم، در بخش خروجی قطعا به ارتقا اشتغال در کشور کمک خواهد کرد.

عیسی منصوری برنامه پیشران علی داوری سیاست گذاری های اشتغال در دهه پنجم انقلاب اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر