کد خبر: 726816 A

خطاب به وزیر جدید بهداشت مطرح شد؛

عضو شورایعالی نظام پرستاری کشور خطاب به وزیر جدید بهداشت گف: برای پیشبرد برنامه‌های اصلاحی، صدای دلسوزان حوزه درمان به‌خوصوص پرستارانِ منتقد را بشنوید.

حسین علی‌نسایی (عضو شورایعالی نظام پرستاری کشور) در گفتگو با خبرنگار ایلنا، در ارتباط با انتظارات و توقعات پرستاران از وزیر جدید بهداشت گفت: مواضع و برنامه‌های جناب آقای دکتر نمکی که در تریبون‌های مختلف مطرح شده، نشان از تجربه، کفایت، خیرخواهی و حکیمانه بودن برنامه‌های ایشان دارد و جای بسیار خوشبختی است که پس از گذشت حدود ۵ سال از شروع طرح تحول و انتقادات فراوانی که به جهت‌گیری‌های غلط این طرح شد بالاخره صدای منتقدان و دلسوزان شنیده شد.

وی ادامه داد: جامعه پرستاری کشور یکی از گروه‌هایی بود که به دلیل اشرافی که به نظام سلامت داشته و از این لحاظ که در بطن امور قرار دارد، همان ابتدا به سرعت متوجه ایرادات این طرح شد و واکنش‌های لازم را در آن مقطع بدون هیچ‌گونه سوء‌نیت مطرح کرد؛ ولی افسوس در آن زمان، افرادی بر مسند بودند که سرمستانه و با خودکامگیِ تمام راه خویش را می‌رفتند و توجهی به انتقادات و نصایح دلسوزان و کارشناسان امر نداشتند و نتیجه آن شد که مشکلات اساسی در نظام سلامت کشور عمیق‌تر شد و خسارت و هدر‌رفت منابع مالی بسیاری رخ داد.

کسانی که منتقدان را سرکوب می‌کردند، کنار روند

او با بیان اینکه شخصیتی که از دکتر نمکی بروز داده شده، نشانگر این است که ایشان پذیرای نقد و شیوه‌ی صحیح هستند؛ ابراز امیدواری کرد: جای خوشبختی است که رویه تغییر کرده و مطمئناً همان منتقدانِ دلسوز از این رویه مثبت دفاع خواهند کرد و هر جا هم مشکلی ببینند بدون قصد و غرض و از این جهت که اصلاح امور سریعتر و در مسیر درست‌تر قرار گیرد و مجدد انحرافی صورت نگیرد، عنوان خواهند کرد.

علی‌نسائی اضافه می‌کند: نکته‌ای که در همین روزهای ابتدایی آغاز وزارت ایشان از اهمیت بالایی برخوردار است، این است که نمی‌توان با همان چینش قبلی، به رویه جدید دست زد چراکه با شناختی که از عوامل قبلی سراغ داریم و می‌دانیم که آنها مطمئناً می‌توانستند از اشتباهات استراتژیک جلوگیری کنند ولی چنین امری صورت ندادند و بلکه خود از عوامل انحراف بیشتر در طرح تحول سلامت بودند و منتقدان را هم سرکوب می‌کردند. لذا معتقدیم که با حضور مجدد آنها کار مثبتی از پیش نخواهد رفت.

او تاکید می‌کند:  از آن جهت که این نگرانی وجود دارد که باقی بودن برخی از  این عوامل در قدرت و پست‌های کلیدی وزارت بهداشت، منجر به انحراف یا تضعیف برنامه‌های دکتر نمکی شود، ضروریست که در اسرع وقت کنار گذاشته شوند.

خصولتی‌ها بودجه طرح تحول سلامت را بلعیدند

به اعتقاد او، همچنین از دانشگاه‌های علوم پزشکی نباید غافل بود چراکه برخی از آنها در اجرای برنامه‌هایی که خطای استراتژیک در طرح تحول بودند، پیشتاز بودند و منجر به خسارت‌بارتر شدن طرح و جلوگیری از اصلاح و بازنگری زود هنگام شدند که لازم است حتما و در اسرع وقت با مدیریت‌های متفاوت و همسو با سیاست‌های وزیر جدید تغییر رویه یابند تا بتوان اهداف را به صورت صحیح در پهنه کشور اجرا کرد.

مشکلات «طرح تحول سلامت» چه بود که پرستاران تا این اندازه منتقد آن هستند؛ این عضو شورایعالی نظام پرستاری ضمن برشمردن مشکلات پایه‌ای مثل افزایش هزینه‌های درمانی مردم و افزایش نجومی تعرفه‌های پزشکی، اضافه می‌کند: یکی از خسارت‌هایی که در طرح تحول به بار آمد و خود دکتر نمکی هم به آن اشاره کرده و جزو اولین برنامه‌های خود نام برده‌اند، رسیدگی به وضع واردات دارو و تجهیزات و نحوه‌ی مصرف ارز در این قسمت است که بخش اعظم بودجه طرح تحول، یعنی حدود ۸۵ درصد بودجه را بلعیده و به خود اختصاص داده است؛ شرکت‌هایی متشکل از عوامل وزارت که حالت خصولتی به خود گرفته‌اند، مجری این واردات کذایی هستند.

خلع یدِ خصولتی‌ها ضروری‌ست

او ادامه می‌دهد: از اولین اصلاحات می‌تواند قطع قراردادهای وزارت با این شرکت‌ها باشد و آنگاه خواهیم دید که دخل و خرج واقعی چقدر است و چقدر بودجه برای انجام برنامه‌ها و قوانین بر زمین مانده باقی خواهد بود؛ این را  با ورود جدی به این حوزه و خلع ید شرکت‌های خصولتی می‌توان صورت داد.

علی‌نسایی اظهارات خود را چنین جمع‌بندی می‌نماید: به هر حال اصل کلام این است که اگر جناب آقای دکتر نمکی می‌خواهند که برنامه‌های متعالی خود را به درستی اجرا و به پیش ببرند، نمی‌توانند با افرادی که اعتقادی به این برنامه‌ها و شیوه ندارند و خصوصا طرح تحول را خسارت‌بار کردند، ادامه دهند و ضروری‌ست با تفکرات و مدیریت‌های همسو جایگزین نمایند. ایشان باید منافع مردم و همه کادر درمان حوزه سلامت را مورد توجه قرار دهند و از خاصه‌خرجی و بذل و بخشش بری «خواص» بپرهیزند.

پرستاران طرح تحول سلامت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر