کد خبر: 724331 A

در تماس با ایلنا مطرح شد؛

اکبر علیپور می‌گوید: اگر خانواده‌های کارگران را به حساب بیاوریم، حیات بیش از 12 هزار نفر به صورت مستقیم به حیات چادرملو وابسته است. چادرملو یکی از بزرگترین معادن چادرملو است و بایستی مدیران و مسئولان این اشتغال گسترده را حفظ و صیانت کنند.

اکبر علیپور (رئیس انجمن صنفی کارگران معدن چادرملو) در تماس با خبرنگار ایلنا، با بیان اینکه اوضاع کارگران در سال جاری به مراتب بدتر از سال‌های قبل است، از یک نگرانی جدید برای کارگران این واحد معدنی خبر داد.

وی گفت: زمزمه‌هایی بالا گرفته مبنی بر اینکه ذخیره معدن چادرملو تا سه، چهار سال آینده تمام می‌شود. این گمانه‌زنی‌ها، باعث ایجاد استرس و اضطراب مضاعف برای کارگران این معدن شده است؛ آنهم درحالی‌که ما نمی‌دانیم این حرف‌ها واقعیت دارد یا نه! همین اواخر هزینه‌های هنگفتی در بخش‌های تاسیسات و عمرانی معدن کرده‌اند؛ اگر قرار است کار به زودی خاتمه یابد چرا هزینه می‌کنند و اگر هم نه، چرا کارگران را نگران و نسبت به آینده ناامید می‌سازند؟!

این فعال صنفی با بیان اینکه حدود 5000 کارگر به صورت مستقیم در این معدن کار می‌کنند؛ افزود: اگر خانواده‌های کارگران را به حساب بیاوریم، حیات بیش از 12 هزار نفر به صورت مستقیم به حیات چادرملو وابسته است؛ چادرملو یکی از بزرگترین معادن چادرملو است و بایستی مدیران و مسئولان این اضطراب را از کارگران دور کنند.

با تعدیل مخالفیم!

علیپور یک نگرانی دیگر را اینگونه مطرح می‌کند: مدیران ممکن است تعطیلی قریب‌الوقوع معدن در سه، چهار سال آینده را دستاویز تعدیل قرار دهند و شروع به تعدیل کارگران کنند؛ ما در انجمن صنفی با هرنوع تعدیل احتمالی در چادرملو مخالفیم و معتقدیم که اگر قرار است از تعداد نیروهای شاغل بکاهند، بهتر است با بازنشستگی پیش از موعد کسانی که 20 سال یا بیشتر سابقه کار دارند، موافقت نمایند. تنها راه کاستن از تعداد نیروها همین موافقت با بازنشستگی پیش از موعد است، وگرنه هیچ نوع تعدیل نیرویی مورد قبول نیست.

نماینده کارگران معدن چادرملو یادآوری می‌کند: بهتر است مسئولان به جای رواج شایعات، به فکر پایدارسازی اشتغال انبوه کارگران در واحدهایی قدیمی مثل چادرملو باشند.

وی تاکید می‌کند: حتی اگر قرار است ذخایر این معدن تمام شود، از دخایر معادن اطراف برای چادرملو استفاده کنند؛ این معدن علاوه بر نیروهای بومی، یک بستر اشتغال برای کارگران متخصص از سراسر کشور فراهم کرده است؛ ما در این معدن از تبریز و خراسان و شیراز و از همه جای کشور نیرو داریم.

کارگران معدن چادرملو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر