کد خبر: 724292 A

با تصویب مجلس؛

نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصویب کردند: اگر کارمندان دولتی در هنگام انجام وظیفه دچار آسیب شوند یا فوت کنند، «فداکار» شناخته شده و مورد تشویق و قدردانی قرار می گیرند.

به گزارش ایلنا، نمایندگان در ادامه جلسه علنی امروز - سه‌شنبه - مجلس شورای اسلامی ماده ۲۰ لایحه مدیریت حوادث غیرمترقبه را با ۱۷۰ رای موافق، ۲۰ رای مخالف و ۱۰ رای ممتنع از ۲۰۰ نماینده حاضر تصویب کردند.

نمایندگان در این ماده مقرر کردند: تمامی کارکنان دستگاه‌های موضوع ماده ۲ این قانون و افرادی که در پاسخ به حوادث و بحران‌ها به هر نحوی همکاری می‌کنند، در صورت آسیب یا فوت ناشی از انجام وظایف محوله، به عنوان فداکار شناخته می‌شوند.

براساس این مصوبه نحوه تشویق و قدردانی از این افراد طبق آیین‌نامه اجرایی خواهد بود که در مدت ۶ ماه از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون به تصویب هیات وزیران می‌رسد.

نمایندگان همچنین ماده ۲۱ این لایحه را با ۱۷۶ رای موافق، ۴ رای مخالف و ۱۰ رای ممتنع از ۲۰۰ نماینده حاضر تصویب کردند که بر اساس آن، مسوولان اجرای این قانون با بالاترین مقام هر یک از دستگاه های موضوع ماده ۲ این قانون است و در صورت تخلف از وظایف مقرر توسط هر یک از مقامات، مسوولان یا کارمندان دستگاه ها و نهادهای مشمول این قانون، وزیر کشور، رییس سازمان یا استانداران و فرمانداران حسب مورد مکلفند گزارش تخلفات صورت گرفته را به هیات های رسیدگی به تخلفات اداری دستگاه مذکور ارائه دهند،

با تصویب مجلس، هیات‌های مزبور مکلفند ظرف مهلت یک ماه به پرونده رسیدگی و در صورت تخلف به نسبت میران تخلف و زیان‌های وارده یکی از مجازات‌های بندهای د تا ک ماده ۹ قانون رسیدگی به تخلفات اداری مصوب هفتم آذر ۷۲ را اعمال کند.

نمایندگان همچنین در ماده ۲۳ این لایحه تصویب کردند: چنانچه فرد یا افرادی که در راستای اجرای این قانون، وظیفه و ماموریتی به آنها محول شده باشد، در انجام وظیفه مرتکب تقصیر شود و از این حیث صدمه و خسارتی حاصل شود، حسب مورد موجب مسوولیت مدنی و کیفری خواهد بود.

نمایندگان همچنین در ماده ۲۷ این لایحه مقرر کردند: به منظور نظارت بر تحقق اهداف این قانون، سازمان موظف است با همکاری دستگاه‌ها و نهادهای مشمول این قانون، شاخص‌های کلان ارزیابی اثربخشی مدیریت بحران در کشور شامل میزان مرگ و میر ناشی از حوادث و سوانح میزان خسارات اقتصادی مستقیم ناشی از حوادث و سوانج و مانند آن را تدوین و گزارش سالانه آن را با همکاری دستگاه‌ها و نهادهای مذکور تهیه و منتشر کند.

فوت قانون مجلس شورای اسلامی مدیریت بحران مرگ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر