کد خبر: 722808 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛

اکبر علیپور با تاکید بر اینکه کارگران در به وجود آمدن دشواری‌های اقتصادی هیچ سهمی نداشته‌اند، می‌گوید: باید مزد به اندازه جهش قیمت دلار افزایش یابد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در فصل پایانی هر سال، «دستمزد» تبدیل به مهم‌ترین دغدغه‌ی طبقه‌ی کارگر ایرانی می‌شود. مذاکرات مزدی در شورای عالی کار و چانه‌زنی‌هایی که عموماً رضایت کارگران را جلب نمی‌کند، فضا را تا اندازه زیادی ملتهب می‌سازد اما به گفته‌ی اکبر علیپور (رئیس انجمن صنفی کارگران معدن چادرملو) امسال تا اندازه بسیاری اوضاع متفاوت از سال‌های قبل است.

علیپور در تشریح این تفاوت با تکیه بر شرایط معیشتی کارگران می‌گوید: مشکلات معیشتی امسال بی‌سابقه بود؛ کارگران هیچ‌گاه در چند دهه گذشته، دچار این مشکلات انبوه نبودند؛ از تورم اقلام ضروری خوراکی و پوشاکی گرفته تا نرخ بالای اجاره بهای مسکن و باقی نیازمندی‌ها.

او ادامه می‌دهد: علیرغم رشد سرسام‌آور همه چیز، فقط «دستمزد» ثابت ماند؛ در موارد بسیاری هم کارفرمایان به بهانه مشکلات اقتصادی از سر و تهِ مزایای مزدی زدند و بسیاری از امتیازات متداول را از کارگرانی که ارزش واقعی دستمزدشان یک‌سوم شده، سلب کردند.

علیپور که دولت و واسطه‌های ناکارآمد اقتصادی را در به‌وجود آمدن این اوضاعِ ناگوار دخیل می‌داند، معتقد است نباید بارِ دشواری‌ها و ناکامی‌ها بر دوش طبقه‌ی کارگر و مزدبگیر بیفتد.

حرکت بر مدارِ «قاعده‌ی عدالت»!

 او ادامه می‌دهد: آنهایی که در به وجود آمدن اوضاع مقصر بوده‌اند و هستند، خودشان باید برای مشکلات، راه‌حل بیابند و تاوان بپردازند؛ قاعده عدالت همین است و چیزی جز این نیست.

انتظار کارگران از مذاکرات مزدی 98 چیست؛ علیپور به نمایندگی از جانب چند هزار کارگر معدن چادرملو می‌گوید: هرچقدر دلار و طلا گران شده، همانقدر دستمزد را هم زیاد کنند. حساب کنند از ابتدای سال جاری چند درصد دلار گران شده، همان میزان را روی «حداقل دستمزد کارگران» اِعمال کنند.

وی با بیان اینکه همه زندگی و الزامات مردم به دلار و ارز وابسته است، تاکید می‌کند: اگر به اندازه رشد ارز و طلا، دستمزد را بالا ببرند، همه کارگران از دولت و سیستم مزدی رضایت کامل خواهند داشت در غیر این صورت، هر درصدی که افزایش بدهند، سفره کارگران به اندازه‌ای که در سال 96 بود، بازنمی‌گردد!

شورای عالی کار کارگران معدن چادرملو مزد 98
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر